mebduyurular, meb, duyuru, eğitim, okul, sınav, takvim, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, öğrenci, öğretmen, veli, yönetici, idareci, atama, kpss, ösym, bakan, personel, milli eğitim, tayin, ekys, kitap, okullar ne zaman açılacak, ekders, mahmut özer, mebpersonel, memur, memurlar, ajans, kamu, haber
DOLAR
27,1418
EURO
28,9323
ALTIN
1.681,16
BIST
8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
30°C
Ankara
30°C
Açık
Pazartesi Açık
29°C
Salı Açık
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
26°C
Perşembe Az Bulutlu
25°C
SON DAKİKA
Bakan TEKİN: “Özel okullardaki durumların takipçisi olacağız”
Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sürecine İlişkin Yeni Formül
2023 Bursluluk Sınavı Sonucu Açıklandı.
2023 Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Uygulama Kılavuzu Yayımlandı.
Ülke Genelinde Yapılacak Ortak Sınavların Tarihleri Belli Oldu
Gizlilik Kararı Olan Vatandaşların Kurslara Katılımı Hakkında
Bakan TEKİN’den Mülakat Açıklaması
MEB’de Yeni Genel Müdür Atamaları Yapıldı
MEB’in ortaokul ve liselerde başlatacağı “ortak sınav”ın ayrıntıları
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ek ders ücreti müjdesi
Açık Öğretim Liselerine Geçişleri Sınırlayan Genelge Yayımlandı
Milli Sporculardan Beden Eğitimi Branşına Atama
Fatih Projesi BT Rehberliği Görevinin Güncellenmesi
MEB Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği (09.09.2023)
Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya İlleri İle Gaziantep İlinin İslahiye ve Nurdağı İlçelerinde Görev Yapan Öğretmenlerin İller Arası Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapıldı
Bakan TEKİN, Eğitim Gündemi Üzerine Konuştu
Bakan TEKİN, Mesleki Çalışma Döneminin Açılışında Öğretmenlere Konuştu
2023 Yılı Görevde Yükselme Yazılı Sınav Puanlarının Sıralama Aralıkları
3 Eylül 2023 tarihli Bursluluk Sınavının Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları
Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yıllık Planları Yayınlandı.
MEB’den Öğretmenevleri ile İlgili Yeni Yazı
Toplu Sözleşme Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı
MEB’ Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
MEB’den Okullarda Uyum Haftası ile ilgili yazı
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Sözleşmeli Öğretmenlerin İmzalayacağı Sözleşme

Sözleşmeli Öğretmenlerin İmzalayacağı Sözleşme
A+
A-

HİZMET SÖZLEŞMESİ

Milli Eğitim Bakanlığı adına hareket eden il/ilçe milli eğitim müdürleri ile sözleşmeli öğretmen pozisyonunda istihdam edilecek Sözleşmeli Öğretmenler arasında aşağıdaki şartlarda bu hizmet sözleşmesi yapılmıştır.

 

Sözleşmede geçen “Bakanlık” Milli Eğitim Bakanlığını, “İdare …………. İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü, “Eğitim Kurumu” Bakanlığa bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarından ………………………………….., “Sözleşmeli öğretmen” ……………….. alanında istihdam edilen ……………………….. isimli sözleşmeli öğretmeni tanımlamaktadır.

 

MADDE 1 – Sözleşmeli öğretmen, Bakanlıkça/İdarece gösterilecek görev yerlerinde eğitim kurumlarının idari yönetmeliklerinde kadrolu öğretmenler için öngörülen görevleri ve verilecek emirler çerçevesinde göreviyle ilgili kendisine verilen tüm işleri yapmayı, öğretmenlik mesleği ve etik kurallar ile ilkelere uymayı kabul ve taahhüt eder.

Sözleşmeli öğretmen, hizmetin gereği gibi yürütülmesinin temini maksadıyla mevzuatın emsali Devlet memuruna emrettiği ödevleri yerine getirmek, uyulmasını zorunlu kıldığı hususlar ile yasaklarına ve amirlerince verilecek emirlere uymak zorundandır.

 

MADDE 2 – Sözleşmeli öğretmen, görevi sırasında edindiği gizli bilgileri, görevinden ayrılsa bile Bakanlığın izni olmadan açıklayamaz. Sözleşmesi sona erdiği zaman elinde bulunan Bakanlığa ait araç, gereç ve belgeleri geri vermek zorundadır.

 

MADDE 3 – Sözleşmeli öğretmenin çalışma saat ve süreleri, emsali kadrolu öğretmen için öngörülen çalışma saat ve sürelerinin aynıdır.

 

MADDE 4 – Sözleşmeli öğretmene, her ay brüt ___ sözleşme ücreti ödenir.

Sözleşme ücretinin ödenmesine yarıyıl ve yaz tatillerinde de devam edilir.

Sözleşme ücretleri her aybaşında peşin ödenir.

Ay sonundan önce ayrılmalarda 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümlerine göre aylık bağlanması veya ölüm sebebiyle sözleşmenin sona ermesi halleri dışında kalan günlere düşen ödemeler doğrudan geri alınır.

Sözleşmeli öğretmene, fiilen yerine getirdiği ders görevi karşılığında 01/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar ve ilgili yıl toplu sözleşme hükümleri dikkate alınarak emsali kadrolu alan öğretmeni için öngörüldüğü şekilde ayrıca ek ders ücreti ödenir.

Sözleşmeli öğretmene, aile yardımı ve kadrolu öğretmenler için öngörülen tutarda öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir.

Görevli olduğu eğitim kurumunda haftada okutması gereken aylık ve zorunlu ek ders görevi saatlerini dolduramayan sözleşmeli öğretmen, görev yerinin bulunduğu belediye sınırları (büyükşehirlerde büyükşehir belediyesi) içinde kalmak kaydıyla, öğretmen ihtiyacı bulunan diğer eğitim kurumlarında görevlendirilir.

 

MADDE 5 – Sözleşmeli öğretmen, görev yeri dışında geçici olarak görevlendirildiğinde gündelik ve yol giderleri, unvanı, hizmet yılı ve öğrenim durumu aynı olan emsali kadrolu öğretmen esas alınarak, 6245 sayılı Harcırah Kanunu ile tespit edilen esaslara göre hesaplanır.

 

MADDE 6 – Sözleşmeli öğretmen, sosyal güvenlik bakımından 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa tabidir.

Sözleşmeli öğretmenlerin sigorta pirimi kesintileri ayda 30 gün üzerinden yapılır. Sigorta primlerine esas brüt ücret üzerine ilave edilecek işveren katkısı genel bütçeden karşılanır.

 

MADDE 7 – Sözleşmeli öğretmen, sözleşmede belirtilen öğretmenlik görevi dışında başka bir işte çalıştırılamaz.

 

MADDE 8 – Sözleşmeli öğretmen, dışarıda kazanç getirici başka bir iş yapamaz.

 

MADDE 9 – Sözleşmeli öğretmen, yarıyıl ve yaz tatillerinde izinli sayılır. Sözleşmeli öğretmene, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında ayrıca yıllık izin verilmez.

Hastalık ve mazeret izinleri, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda belirlendiği şekilde verilir.

 

MADDE 10 – Sözleşmeli öğretmen, sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren en az dört yıl aynı eğitim kurumunda görev yapar.

 

MADDE 11 – Sözleşmenin Feshi:

a) Sözleşmeli öğretmenin, bu sözleşme veya 03/08/2016 tarihli ve 29790 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelikte belirtilen atama şartlarından herhangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması veya bu şartlardan herhangi birini görevi sırasında kaybetmesi halinde sözleşme sona erer.

b) Sözleşmeli öğretmenin, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre her yıl yapılacak performans değerlendirmesinde başarılı olamaması halinde sözleşme sona erer.

c) Sözleşmeli öğretmenin, çalışmakta iken 65 yaşını doldurması halinde, 65 yaşını doldurduğu tarihte sözleşme sona erer.

ç) Sözleşmeli öğretmenin, görev yapmakta olduğu il genelinde alanında ihtiyaç kalmaması halinde sözleşmesi sona erer.

d) Sözleşmeli öğretmenin, ihtiyaç fazlası öğretmen olması durumunda il içinde alanlarına uygun eğitim kurumlarına atanmayı kabul etmemesi halinde sözleşmesi sona erer.

e) Sözleşmeli öğretmenin, hakkında yapılacak inceleme ve soruşturma sonucunda atamasına ilişkin bilgi ve belgeleri gerçeğe uygun olarak düzenlemediğinin tespit edilmesi halinde sözleşme sona erer ve cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulur.

f) Sözleşmeli öğretmen, bir ay önceden yazılı ihbar ile sözleşmeyi tek taraflı feshedebilir.

 

MADDE 12 – Sözleşmeli öğretmen, herhangi bir sebeple görev yaptığı eğitim kurumu dışındaki bir eğitim kurumunda görev yapma talebinde bulunamaz. Ancak, eğitim kurumu ve/veya bölüm kapanması, program değişikliği, derslerin kaldırılması veya istihdam alanının daralması gibi nedenlerle öğretmen fazlalığı oluşması halinde, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarına uygun eğitim kurumlarına valiliklerce atanır.

Sözleşme imzaladığı il/ilçe milli eğitim müdürlüğü uhdesinde bulunmayan bir eğitim kurumuna atanan sözleşmeli öğretmen ile atandığı eğitim kurumunun bağlı olduğu il/ilçe milli eğitim müdürlüğü arasında yeni sözleşme yapılır. Sözleşmeli öğretmen ile yeni kurum için yapılacak sözleşme eski sözleşmenin devamı nitelindedir.

 

MADDE 13 – Sözleşme düzenlenmesinin gerektirdiği her türlü giderler (Damga Vergisi hariç) Kurumca karşılanır.

 

MADDE 14 – Bu sözleşmeden doğacak uyuşmazlık ……….. Mahkemelerince çözümlenir.

 

MADDE 15 – İşbu sözleşme 01/01/2022 tarihinden 31/12/2022 tarihine kadar geçerlidir.

 

MADDE 16 – Bu sözleşme, 03/08/2016 tarihli ve 29790 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik uyarınca akdedilmiştir. Bu sözleşmede yer almayan hususlar hakkında 06/06/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ile Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik hükümleri uyarınca işlem yapılır.

 

Sözleşmeli Personel                                                                                 ……………….

                                                                                                              İl Milli Eğitim Müdürü

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: MEBDUYURULAR