mebduyurular, meb, duyuru, eğitim, okul, sınav, takvim, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, öğrenci, öğretmen, veli, yönetici, idareci, atama, kpss, ösym, bakan, personel, milli eğitim, tayin, ekys, kitap, okullar ne zaman açılacak, ekders, mahmut özer, mebpersonel, memur, memurlar, ajans, kamu, haber
DOLAR
32,8322
EURO
35,1574
ALTIN
2.450,45
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
31°C
Ankara
31°C
Açık
Salı Açık
31°C
Çarşamba Açık
31°C
Perşembe Açık
31°C
Cuma Açık
31°C
SON DAKİKA
Kurs Sertifikalarınıza e-Devletten Ulaşabilirsiniz
2024 Yılı Taşra Teşkilatı Kadrolarında Bazı Ünvanlarda Görev Yapan Personelin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
MEB Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
İlkokul Kitaplarında Kullanılacak Yeni Alfabe ve Rakam Fontu
2024 Yılı Tercih Danışmanlığı Birimleri Uygulama Esasları
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değişikliği Sonuçları
2024 Mayıs Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınava Çağrılan Adaylara Ait Alan Bazlı Taban Puanlar
Öğretmenlere 6 Sınav Görevi
2024-YKS Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Sene Sonu İş ve İşlemleri (Resmi Yazı)
MEB Tasarruf Tedbirleri Genelgesi Yayımladı
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
Yurt Dışında Görevlendirilecek Okutman ve Öğretmenlerin 13 – 21 Mayıs 2024 Tarihleri Arasında Yapılan Temsil Yeteneği Sınavı Sonuç Bilgileri
MEB, 2024-2025 eğitim öğretim yılına ait çalışma takvimini açıkladı.
2023 YLSY – Yurt Dışında Lisansüstü Öğrenim Görmeye Hak Kazanan Öğrencilerin Açıklanması
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Rehberi Yayımlandı
Öğretmenlerin 2024 Haziran Mesleki Çalışma Eğitimleri
Öğretmenler, Yaz Dönemi Mesleki Çalışma Programına İstedikleri İllerde Katılabilecek
20 bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması için Başvuru Duyurusu Yayımlandı
2024 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) Sınav Sonucu
2024-2025 DYK Takvimi ve Kılavuzu
Öğretmenlere Sınav Görevi
Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu Yayımlandı
2024 Yılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Ataması Sonuçları
20 bin öğretmen ataması yapılacak
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Ortaöğretim Kurumlarında 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılına İlişkin İş ve İşlemler

Ortaöğretim Kurumlarında 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılına İlişkin İş ve İşlemler
A+
A-

MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün 22.08.2022 tarihli ve 55644545 sayılı yazısı:

Konu: 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılına İlişkin İş ve İşlemler

DAĞITIM YERLERİNE
İlgi: a) Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği.
b) Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği.
c) Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği.
ç) Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği
d) Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği.
e) Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği.
f) Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesi.
g) Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Bölgeleri Yönergesi.
ğ) 07/06/2022 tarihli ve E-84037561-10.06.01-51254337 sayılı yazı. (Genelge No: 2022/18)
h) Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 20/07/2022 tarihli ve E-24301423-60.02-53824263 sayılı yazısı.

Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlarda 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı 12 Eylül 2022 Pazartesi günü başlayacaktır.

İlgi (a), (b), (c), (ç), (d), (e) Yönetmelikler, ilgi (f) ve (g) Yönergeler, ilgi (ğ) Genelge ile ilgi (h) yazı kapsamında sene başında yapılması gereken iş ve işlemlerle ilgili olarak ülke genelinde uygulama birliğinin sağlanması amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Bu kapsamda;
1- 2022-2023 ders yılının 12 Eylül 2022 tarihinde başlayacak olması nedeniyle ilgi (a), (b) Yönetmelik ile ilgi (f) ve (g) Yönerge kapsamında yapılması gereken kurul ve zümre toplantılarının valiliklerce planlanarak yapılması, okul öncesi eğitim ile ilkokul 1 inci sınıfa başlayacak öğrenciler için 05 Eylül – 09 Eylül 2022 tarihleri arasında uyum (oryantasyon) eğitimlerinin yapılması, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5 inci sınıfları ortaöğretim kurumlarının hazırlık ve 9 uncu sınıflarına yönelik rehberlik ve uyum çalışmalarının ise 12 -16 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılması sağlanacaktır.

2- Sorumluluk ve hazırlık sınıflarında yeterlilik sınavları; ilgi (a) Yönetmeliğin 58 inci ve 60 ıncı maddelerinde yer alan hükümler doğrultusunda;
a) Sınavlar iki haftaya yayılarak 12 Eylül – 25 Eylül 2022 tarihleri arasında planlanarak uygulanacaktır.

b) 2019-2020 eğitim ve öğretim yılındaki derslerden sorumlu geçen öğrenciler; bu derslerin birinci dönem konu ve kazanımlarından sorumluluk sınavına tabi tutulacak ve sorumlulukları kalkana kadar girecekleri sorumluluk sınavlarında sadece 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem konu ve kazanımlarından sorumlu olacaklardır.

c) 2020-2021 eğitim ve öğretim yılındaki derslerden sorumlu geçen öğrenciler ise; bu derslerin birinci ve ikinci dönem konu ve kazanımlarından sorumluluk sınavına tabi tutulacaklardır.

3- Evde ya da hastanede eğitim alan öğrencilerin durumlarının e-Okul Yönetim Bilgi Sistemine eksiksiz bir şekilde işlenmesi ve eğitim hizmetlerine yönelik gerekli planlamanın yapılması sağlanacaktır.

4- İlgi (c) Yönetmelik hükümleri doğrultusunda tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla öğrenim gören öğrencilere yönelik destek eğitim odası faaliyetleri ile 0-36 aylık özel eğitim ihtiyacı olan çocuklar için erken çocukluk dönemi eğitimi hizmetlerinin yaygınlaştırılmasına yönelik sürecin planlanıp uygulanması için gerekli tedbirler alınacaktır.

5- Okullara öğrenci kayıtları esnasında kayıt parası veya başka ad altında zorunlu olarak herhangi bir ücret alınmayacak olup bu tarz uygulamalara dair şikâyetlerin Valilikler tarafından ivedilikle değerlendirilerek gerekli işlemlerin yapılması sağlanacaktır.

6- Millî Eğitim Bakanlığınca öğretmen ve öğrencilerimize dağıtımı yapılan ders kitapları ve yardımcı kaynaklar dışındaki diğer yardımcı materyallerin; okullarda/kurumlarda reklam ve tanıtımının yapılmaması, öğrencilerimize aldırılmaması ve velilere maddi külfet oluşturacak uygulamalardan kaçınılması hususunda Valiliklerce gerekli tedbirler alınacaktır.

7- Okula kayıt, seviye/özel grup sınıfları, öğretmen seçimi, teknolojik/fiziki olanaklar, yabancı dil eğitimi vb. çeşitli hususlar gerekçe gösterilerek resmi okullarda sınıf ayrımcılığına sebep olacak ve eğitimde fırsat eşitliği ilkesini zedeleyecek uygulamalardan kaçınılacaktır.

8- İlgi (b) Yönetmeliğin “İlkokula kayıt” başlıklı 11 inci maddesinin 6 ncı fıkrası kapsamında e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi “Kayıt İşlemleri” ekranı ile ilgili iş ve işlemlerinde gerekli hassasiyet gösterilerek zorunlu eğitim çağında bulunan öğrencilerin kesin kayıtlarının ilkokul müdürlüklerince ivedilikle tamamlanması sağlanacaktır.

9- Öğrencilerin devam – devamsızlıkla ilgili iş ve işlemleri ilgi (a), (b) ve (c) Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yürütülecektir. Öğrencilerin devamsızlığına yönelik velilerine yapılacak tebligat işlemleri zamanında, ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda posta, e-posta ve/veya bilişim araçlarıyla yapılacaktır.

10- İlgi (e) Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde yer alan “Nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinde en az 5 çocuk bulunması hâlinde ana sınıfı açılır.” ifadesi doğrultusunda ihtiyaç duyulan yerleşim yerlerinde ana sınıfları açılması sağlanacaktır.

11- Okul öncesi eğitim kurumlarına öncelikle 5 yaş çocukların kaydı yapılacaktır. Okulun kayıt alanındaki bütün 5 yaş çocukların kaydı yapıldıktan sonra fiziki imkânları yeterli olan okullarda 4 veya 3 yaşındaki çocukların da kaydı yapılabilecektir.

12- İlgi (d) Yönetmelik doğrultusunda sene başı şube öğretmenler kurulu toplantısında, sosyal etkinlikleri planlamak ve yürütülmesini koordine etmek amacıyla sosyal etkinlikler kurulu oluşturulacaktır. e-Okul Sistemi içerisinde bulunan Sosyal Etkinlik Modülüne öğrencilerin gerçekleştirdikleri sosyal etkinliklerin kayıt edilmesi için gerekli tedbirlerin alınması sağlanacaktır.

13- Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin Bireyselleştirilmiş Eğitim Programlarına esas olacak değerlendirme ve performans belirleme çalışmaları yapılarak öğrencilerin Bireyselleştirilmiş Eğitim Programları hazırlanacaktır.

14- İlgi (ç) Yönetmelik doğrultusunda, okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kademesinde eğitim veren okullarda tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerini sürdüren özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için rehberlik ve araştırma merkezlerinin planlaması doğrultusunda okul rehberlik servisi ile iş birliği içerisinde öğrencilerin okula uyumu ve eğitime erişimi ile ilgili gerekli tedbirler alınacaktır. Kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulamalarının etkin yürütülmesi amacıyla okul rehberlik ve psikolojik danışma servisleri tarafından öğretmenler, yöneticiler, aileler ve öğrencilere yönelik bilgilendirme çalışmaları yapılacaktır.
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
Mahmut ÖZER
Bakan

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: MEBDUYURULAR