mebduyurular, meb, duyuru, eğitim, okul, sınav, takvim, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, öğrenci, öğretmen, veli, yönetici, idareci, atama, kpss, ösym, bakan, personel, milli eğitim, tayin, ekys, kitap, okullar ne zaman açılacak, ekders, mahmut özer
DOLAR
18,5757
EURO
18,3786
ALTIN
1.019,72
BIST
3.392,13
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
19°C
Ankara
19°C
Az Bulutlu
Çarşamba Parçalı Bulutlu
17°C
Perşembe Çok Bulutlu
17°C
Cuma Hafif Yağmurlu
16°C
Cumartesi Az Bulutlu
20°C
SON DAKİKA
Matematik Dijital Eğitim Platformu Sayesinde Öğrenciler Eğlenerek Matematik Öğrenecek
Ücretli Öğretmene 5’e 1 Eğitim Öğretime Destek Görevi Ek Dersi Nasıl Hesaplanır?
Uzman Öğretmenlik Sınav Merkezi Değişikliği Yazısı
Haftasonlarında Koordinatörlük Görevi Verilebilir mi?
DYK’da İlçe Havuzunda Öğretmen Varken İdarecilere Görev Verilir mi?
2022-KPSS ÖABT Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı.
İlkokul Öğretmenlerine “Yeni Nesil Matematik” Eğitimleri Başlıyor
Özel Eğitim Uygulama Okullarında Beceri Uygulama Alanları Kılavuzu
GSB ile MEB arasında “İlkokullarda Spor Dalı Eğitimi Protokolü” imzalandı
Ücretli Öğretmene verilen her 5 saate 1 saat ders ücreti, sigorta primi gün sayısını etkiler mi?
BİLSEM Bireysel Değerlendirmelerde Görev Alan Öğretmene Ekders Ücreti Ödenir mi?
Mesleki Eğitim Merkezleri ile İlgili Tereddüte Düşülen Hususlara İlişkin Görüş
Bilişim Teknolojileri Rehberliği (BTR) görevini yürüten öğretmen, Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri Ücreti Alabilir mi?
2022 Yılı Bursluluk Hakkı Kazanan Öğrencilerle İlgili İşlemler
Uzman ve Başöğretmenlik Sınavı’na Başvuran Öğretmenler, Mazeretleri Nedeniyle Sınav Merkezi Değişikliği Yapabilecek
Öğretmenlik kariyer basamakları sürecinde eğitimler ve sınav her yıl tekrarlanacak
Bakan ÖZER, 24 TV’de Eğitim Gündemini Değerlendirdi
Uzman ve Başöğretmenlik Yazılı Sınav Başvuruları ile Muaf olanların Başvuruları Başladı.
2022-KPSS Lisans (ALAN BİLGİSİ) Oturumlarının Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
Özel Yetenekli Öğrenciler İçin Özel Etkinlikler Hazırlandı
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğine Dava Açıldı.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğine Dava Açıldı.
A+
A-

Türk Eğitim-Sen, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun uygulanmasına yönelik Aday Öğretmenlik ve Kariyer Basamakları Yönetmeliği’nin bazı hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açtı.

Sendikadan yapılan açıklamaya göre, 3 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Aday Öğretmenlik ve Kariyer Basamakları Yönetmeliği’nin bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan davada, iptali istenilen maddelerin dayanağı 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun 6. maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğu öne sürülerek norm denetimi için Anayasa Mahkemesine gönderilmesi de talep edildi.

Sendikanın dava dilekçesinde, yönetmelikle öğretmenlerin kariyer basamaklarına sınav şartına bağlı olarak ayrıştırıldığı, bunun da öğretmenler arasında çalışma barışını bozacağı, velilerin çocuklarını uzman ve başöğretmene verme yarışına sokacağı öne sürüldü.

Uzman öğretmen ve başöğretmen unvanlarının, tüm öğretmenlere kıdemine göre verilecek şekilde düzenleme yapılması gerektiği belirtilen dava dilekçesinde, “Bu nedenle sınav şartının kaldırılması gerekmektedir. Sınav yapılmaksızın 10 yılını doldurmuş her öğretmen uzman, 20 yılını doldurmuş her öğretmen de başöğretmen olmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

“Ölçülülük ilkesine açıkça aykırı”

Dava dilekçesinde, uzman öğretmenliğe ve başöğretmenliğe başvuruda bulunacaklar için hem yönetmelikte hem de kanunda, “kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının bulunmaması şartı”nın arandığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

Bu durumda, kademe ilerlemesi cezası alan öğretmenlerin kariyer basamaklarında yükselmesi engellenmekte ve ikinci ve daha ağır bir yaptırıma uğramasına sebep olunmaktadır. Aynı şartlarda bulunan kişiler arasında bu yönü ile adaletsizlik söz konusu olacak ve işlediği bir fiil nedeniyle disiplin cezası alan memurun, kariyer basamaklarında yükselmesinin önüne geçilecek ve bu yönüyle alabileceği bir ücretten mahrum kalacaktır. Disiplin cezasını almış olan öğretmenlere cezanın özlük dosyasından silinmesine kadar uzman ve başöğretmenliğe başvuru hakkı tanınmamaktadır. Bu durumda işlediği bir fiil nedeniyle kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alan bir öğretmen 10 yıl boyunca uzman öğretmen veya başöğretmen olamayacaktır. Bu durum ölçülülük ilkesine açıkça aykırıdır.

Ücretli öğretmenlikte geçen sürenin, değerlendirmeye alınmamasının da eşitlik ilkesine aykırı olduğu öne sürülen dilekçede, “Bu durum zaten uzun olan 10 yıllık hizmet süresinin daha da uzamasına neden olacaktır. Ücretli öğretmen zaten kadrolu yahut sözleşmeli öğretmenin ifa etmiş olduğu görevi aynı sorumluluk çerçevesinde aynı bakanlığa bağlı olarak yapmaktadır. Fiilen aynı görevi ifa eden kişilerin yaptıkları görevlerin yokmuş gibi değerlendirilmesi eşitlik ilkesine aykırılık arz etmektedir.” görüşüne yer verildi.

– Yönergeye de dava açıldı

Sendikanın, yönetmeliğin uygulanması amacıyla 13 Mayıs’ta yayımlanan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Mesleki Gelişim Çalışmaları ve Eğitim Programına İlişkin Yönerge ile 18 Mayıs’ta yayımlanan Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Eğitim Programı ile Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınav Duyurusu’nda yer alan bazı düzenlemelerin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle de iki ayrı dava daha açtığı bildirildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: MEBDUYURULAR