mebduyurular, meb, duyuru, eğitim, okul, sınav, takvim, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, öğrenci, öğretmen, veli, yönetici, idareci, atama, kpss, ösym, bakan, personel, milli eğitim, tayin, ekys, kitap, okullar ne zaman açılacak, ekders, mahmut özer, mebpersonel, memur, memurlar, ajans, kamu, haber
DOLAR
32,5244
EURO
34,9826
ALTIN
2.434,12
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
32°C
Ankara
32°C
Açık
Çarşamba Parçalı Bulutlu
32°C
Perşembe Açık
30°C
Cuma Açık
30°C
Cumartesi Açık
32°C
SON DAKİKA
Kurs Sertifikalarınıza e-Devletten Ulaşabilirsiniz
2024 Yılı Taşra Teşkilatı Kadrolarında Bazı Ünvanlarda Görev Yapan Personelin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
MEB Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
İlkokul Kitaplarında Kullanılacak Yeni Alfabe ve Rakam Fontu
2024 Yılı Tercih Danışmanlığı Birimleri Uygulama Esasları
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değişikliği Sonuçları
2024 Mayıs Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınava Çağrılan Adaylara Ait Alan Bazlı Taban Puanlar
Öğretmenlere 6 Sınav Görevi
2024-YKS Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Sene Sonu İş ve İşlemleri (Resmi Yazı)
MEB Tasarruf Tedbirleri Genelgesi Yayımladı
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
Yurt Dışında Görevlendirilecek Okutman ve Öğretmenlerin 13 – 21 Mayıs 2024 Tarihleri Arasında Yapılan Temsil Yeteneği Sınavı Sonuç Bilgileri
MEB, 2024-2025 eğitim öğretim yılına ait çalışma takvimini açıkladı.
2023 YLSY – Yurt Dışında Lisansüstü Öğrenim Görmeye Hak Kazanan Öğrencilerin Açıklanması
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Rehberi Yayımlandı
Öğretmenlerin 2024 Haziran Mesleki Çalışma Eğitimleri
Öğretmenler, Yaz Dönemi Mesleki Çalışma Programına İstedikleri İllerde Katılabilecek
20 bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması için Başvuru Duyurusu Yayımlandı
2024 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) Sınav Sonucu
2024-2025 DYK Takvimi ve Kılavuzu
Öğretmenlere Sınav Görevi
Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu Yayımlandı
2024 Yılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Ataması Sonuçları
20 bin öğretmen ataması yapılacak
TÜMÜNÜ GÖSTER →

MEB Yazısı: “Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlamaları”

MEB Yazısı: “Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlamaları”
A+
A-

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün 09.08.2023 tarihli ve 81207911 sayılı yazısı:

Sayı: E-88013337-821.07-81207911

Konu: Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlamaları

GENELGE 2023/27

İlgi: 2020/13 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi.

“Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” ilkesi ile hür ve bağımsız yaşama kararlılığını ortaya koyan milletimiz, istiklal ve istikbaline olan güçlü inancı sayesinde dillere destan bir millî mücadele yürütmüştür. Milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının öncülüğünde yalnız kendi tarihine değil, dünya tarihine de etki eden istiklal mücadelesi, Anadolu’daki bin yıllık millet varlığımızı pekiştirerek ebedîleştirmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti; kahramanlıklarla dolu bir mücadeleyle kendimize vatan kıldığımız bu coğrafyada, binlerce yıllık devlet geleneğimizin en son ve en genç temsilcisi olarak köklerimizden yükselmiştir. Bir asır öncesinde ortaya çıkan ve milletimizin kültürel kodlarında varlığı daim olan millî mücadele ruhu; tarihe gömülmek istenen bir milletin küllerinden doğuşunun, şahlanışının ilhamı olmaya devam etmektedir. Cumhuriyetimizin 100. yılı, aynı zamanda Türkiye Yüzyılı’nın da başlangıcı olacaktır.

Millî Eğitim Temel Kanunu’nda belirtildiği gibi millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerimizi gelecek nesillere aktarırken millî mücadelemizin köklü hatırasını yaşatmak üzere Cumhuriyetimizin 100. yılının ülkemizin dört bir yanında, yurt dışı temsilciliklerimizde büyük bir coşkuyla kutlanacağı, 100. Yıl Kutlamaları’nın Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinasyonunda yürütüleceği İlgi Genelge ile bildirilmiştir. Bu kapsamda;

1. Bakanlığımız adına 100. Yıl Kutlamaları’nın koordinasyonu ilgili Bakan Yardımcılığımız ile Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünde olacaktır.

2. 100. Yıl Kutlamaları kapsamında Bakanlık merkez teşkilatınca gerçekleştirilecek her türlü faaliyet, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulacak bir komisyon tarafından planlanıp yürütülecektir. İl/ilçe millî eğitim müdürlükleri ile yurt dışı temsilciliklerimiz; Bakanlığımızın düzenleyeceği faaliyetleri takip edecek, yerel faaliyetlerinden yararlanacak ve bu faaliyetlerin hayata geçirilmesi hususunda üzerine düşen görevleri yerine getirecektir.

3. 100. Yıl Kutlamaları kapsamında tören ve etkinlik programlarının hazırlanıp uygulanması için il/ilçe millî eğitim müdürlükleri, okul müdürlükleri ve yurt dışı temsilciliklerimizde kutlama komisyonları oluşturulacak, bu komisyonlar kutlama programlarının etkili ve eksiksiz olarak gerçekleştirilmesi amacıyla görev yapacaktır.

4. Kutlama komisyonları; kamu kurum ve kuruluşları, belediye başkanlıkları ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak 100. Yıl Kutlamaları’nın önemine uygun faaliyetler planlayacaktır.

5. Kutlama komisyonları; üniversiteler, kamu kurumlarıyla iş birliği yaparak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftası ve yıl içerisinde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere millî mücadele kahramanlarımızı, istiklal, istikbal, millî birlik ve beraberlik, vatan sevgisi, yurt savunması konularını ele alan faaliyetler düzenleyecektir.

6. 100. Yıl Kutlamaları kapsamında yapılacak faaliyetlerin finali niteliğinde olacak en kapsamlı organizasyonlar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftasında ve 29 Ekim 2023 tarihinde yapılacaktır.

7. İl/ilçe millî eğitim müdürlükleri, okul müdürlükleri ve yurt dışı temsilciliklerimiz; hazırlayacakları programlarda imkân ve çevresel koşulları dikkate alarak eğitici, bilgilendirici etkinlik programlarının hazırlanmasına, çocuk ve gençlerimizin millî şuurunun, manevi değerlerinin geliştirilmesine özen gösterecektir.

8. Okul/kurumlarımızda düzenlenecek programlara mülki idare erkânı, şehit yakınları, gaziler davet edilecek; şehit yakınlarının, gazilerin etkinliklerde yer almasına özen gösterilecektir.

9. Eğitim kurumları, 100. Yıl Kutlamaları’nı öncelikle kendi bünyelerinde gerçekleştirecek; birbirine mesafe olarak yakın konumda olan eğitim kurumları, yapacakları etkinlikleri birlikte hazırlayacakları programlarla da icra edebilecektir.

10. Kutlama ve etkinliklerde kullanılacak her türlü proje dokümanı, logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan vb. görsel ve belgeler için İletişim Başkanlığınca oluşturulan www.yuzuncuyil.gov.tr web sitesinden yararlanılacaktır.

11. Yıl Kutlamaları planlanırken 30.06.2021 tarihli ve 31527 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Tasarruf Tedbirleri” konulu 2021/14 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi dikkate alınacaktır.

Bilgilerini ve 2023 yılı boyunca Bakanlığımıza bağlı tüm okul, kurum ve temsilciklerimizde düzenlenecek etkinliklerin yukarıda yer verilen açıklamalar çerçevesinde Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir şekilde gerçekleştirilmesi hususunda gereğini önemle rica ederim.
Yusuf TEKİN
Bakan

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: MEBDUYURULAR