mebduyurular, meb, duyuru, eğitim, okul, sınav, takvim, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, öğrenci, öğretmen, veli, yönetici, idareci, atama, kpss, ösym, bakan, personel, milli eğitim, tayin, ekys, kitap, okullar ne zaman açılacak, ekders, mahmut özer, mebpersonel, memur, memurlar, ajans, kamu, haber
DOLAR
28,9305
EURO
31,6911
ALTIN
1.873,71
BIST
8.119,56
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
12°C
Ankara
12°C
Hafif Yağmurlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
13°C
Perşembe Az Bulutlu
15°C
Cuma Çok Bulutlu
15°C
Cumartesi Çok Bulutlu
14°C
SON DAKİKA
Boş Dersinde Destek Eğitim Veren Sınıf Öğretmenine Ek Ders %25 Fazla Ödenir mi?
Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Sonuçları Açıklandı
Çalışan Emekliye İkramiye
21 Kasım 2023 günü Olumsuz Hava Nedeniyle Tatil Olan İller (2 İl)
2023 Yılı MEB Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Yazılı Sınav Soruları Yayımlandı
20 Kasım 2023 günü Olumsuz Hava Nedeniyle Tatil Olan İller (13 İl)
Depremzede ve OHAL bölgesindeki üniversite öğrencilerinden ikinci öğretim öğrenim ücreti alınmayacak
Uzman Öğretmen ve Başöğretmenlik İçin ÖĞRETMENLİK KARİYER BASAMAKLARI YAZILI SINAVI 19 Kasım 2023 Tarihinde Çevrimiçi Yapılacak.
ÖBA’daki Videoları Arka Planda Çalıştırmak
Öğretmenlere Sınav Görevi (3 Oturum)
Ücretli Öğretmenlerin ve Ücretli Usta Öğreticilerin Ek Ders Ücreti Arttırıldı
Özel Eğitim Okullarındaki Ortak Sınavlar
Rehber Öğretmen, Yüksek Lisanstan Dolayı Ek Ders Ücretini Artırımlı Alır mı?
Öğretmenlerin Kasım Ara Tatilinde Seminerleri Çevrimiçi Olacak
ÖSYM, 2024 Sınav Takvimini açıkladı. 
2024 EKYS tarihi belli oldu
2024 LSG, 2 Haziran 2024 tarihinde yapılacak
MEB’den 30 Ekim İdari İzin Yazısı
30 Ekim Pazartesi Günü Okullar 1 Gün Tatil Edildi
Artık Mebbis’e, MEB Ajanda ile Girilecek
MEB’den Özel Eğitim Okullarında Yürütülen Hizmetlerde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
İYEP Ek Hizmet Puanı
2023-2024 Yılı SINAV HAFTASI Takvimi Güncellendi
MEB Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Yapılan Değişiklikler
MEB, Burs Ödemelerini Nasıl Yapacak?
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Kök Değerler Temalı Etkinlik Kitabı Uygulama Kılavuzu

Kök Değerler Temalı Etkinlik Kitabı Uygulama Kılavuzu
A+
A-

MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün 17.11.2022 tarihli ve 63736950  sayılı yazısı:

Konu: Kök Değerler Temalı Etkinlik Kitabı Uygulama Kılavuzu

DAĞITIM YERLERİNE

Günümüzde küreselleşme; siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda pek çok gelişmeye imkân sağlarken bir taraftan da toplumsal yaşamı tehdit eden sorunların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bireyi, aileyi, yaşadığımız toplumu ve dünyayı tehdit eden risk ve sorunların çözümünde, toplumsal yaşantımızın temel yapısını oluşturan millî, manevi, sosyal, ahlaki ve kültürel değerlerimizden olan adalet, dostluk, dürüstlük, sevgi, saygı, sabır, vatanseverlik, yardımseverlik, öz denetim, sorumluluk gibi kazanımlarımız en önemli referans kaynaklarımızdandır.

Eğitim sistemimiz öğrencilerimize; bilgi, beceri, tutum kazandırmanın yanında onların dengeli, gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere sahip, temel ve insani değerleri kazanmış iyi bir insan, iyi bir vatandaş olarak yetişmelerini sağlamak görevini üstlenmiştir. Toplumsal hayatı oluşturan, insanları birbirlerine bağlayan, gelişmeyi, toplumsal mutluluğu ve huzuru sağlayan, risk ve tehditlerden koruyan ahlaki, insani, sosyal, millî ve manevi değerlerimizin tüm bireylere kazandırılmasında en önemli etkenlerden biri eğitimdir. Bu kazanımların öğrencilere aktarılması da değerler eğitimini oluşturmaktadır.

Bakanlığımız, değerlerimizi geliştirmeyi temel alan kültürel birikimimizi, kök değerler (adalet, dostluk, dürüstlük, sabır, saygı, sevgi, öz denetim, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik) olarak öğretim programlarına yansıtmıştır. Öğretim programlarına dâhil edilen bu on kök değerin öğrencilere kazandırılmasına yardımcı olmak amacıyla öğretmen uygulamasına yönelik olarak “Değerler Eğitimi (Öğretim Programlarında Yer Alan Kök Değerler Temalı Etkinlik Kitabı)” hazırlanmış bulunmaktadır. Söz konusu etkinlik kitabına https://ogmmateryal.eba.gov.tr/kitap/degerler-egitimi/index.html adresinden erişim sağlanabilmektedir.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce hazırlanan bu etkinlik kitabına yönelik “Değerler Eğitimi Uygulama Kılavuzu” da oluşturularak ekte sunulmuştur. Bu bağlamda; 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılından itibaren her yıl tüm resmî ortaöğretim kurumlarında uygulama kılavuzunda belirtilen esaslar doğrultusunda “öğretim programlarında yer alan kök değerler” ile ilgili olarak öğrencilerin yeterliliklerini artırmak ve değerlerin tutum ve davranışlara yansımasını sağlamak amacıyla okullar tarafından aylık temaya uygun olarak değerler eğitimi etkinlikleri yapılacaktır. Bu etkinliklerde “Değerler Eğitimi (Öğretim Programlarında Yer Alan Kök Değerler Temalı Etkinlik Kitabı/ Kitapları)” öncelikli olarak kullanılacaktır. Ek olarak okul yürütme kurulu tarafından aylık temaya uygun olarak hazırlanacak değerler eğitimine yönelik diğer etkinlikler de planlanabilecektir.

Değerler eğitimi etkinliklerinin ekte yer alan “Değerler Eğitimi Uygulama Kılavuzu” doğrultusunda;

2022-2023 eğitim öğretim yılından başlamak üzere tüm resmî ortaöğretim kurumlarında her yıl bütün sınıf seviyelerinde gerçekleştirilmesi, Valiliğinizce gerekli tedbirlerin alınarak uygulama kılavuzu doğrultusunda faaliyetlerin yürütülmesi ve “Değerler Eğitimi (Öğretim Programlarında Yer Alan Kök Değerler Temalı Etkinlik Kitabı)” adlı materyalin tüm öğretmen ve okul yöneticilerine duyurulması hususunda

Gereğini bilgilerinize rica ederim.

Osman SEZGİN
Bakan a. (Bakan Yardımcısı)

 

EK: Kök Değerler Temalı Etkinlik Kitabı Uygulama Kılavuzunu Görmek için TIKLAYINIZ.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.