mebduyurular, meb, duyuru, eğitim, okul, sınav, takvim, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, öğrenci, öğretmen, veli, yönetici, idareci, atama, kpss, ösym, bakan, personel, milli eğitim, tayin, ekys, kitap, okullar ne zaman açılacak, ekders, mahmut özer, mebpersonel, memur, memurlar, ajans, kamu, haber
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
28°C
Ankara
28°C
Açık
Cuma Açık
30°C
Cumartesi Açık
30°C
Pazar Açık
31°C
Pazartesi Açık
30°C
SON DAKİKA
2023 Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Uygulama Kılavuzu Yayımlandı.
Ülke Genelinde Yapılacak Ortak Sınavların Tarihleri Belli Oldu
Gizlilik Kararı Olan Vatandaşların Kurslara Katılımı Hakkında
Bakan TEKİN’den Mülakat Açıklaması
MEB’de Yeni Genel Müdür Atamaları Yapıldı
MEB’in ortaokul ve liselerde başlatacağı “ortak sınav”ın ayrıntıları
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ek ders ücreti müjdesi
Açık Öğretim Liselerine Geçişleri Sınırlayan Genelge Yayımlandı
Milli Sporculardan Beden Eğitimi Branşına Atama
Fatih Projesi BT Rehberliği Görevinin Güncellenmesi
MEB Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği (09.09.2023)
Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya İlleri İle Gaziantep İlinin İslahiye ve Nurdağı İlçelerinde Görev Yapan Öğretmenlerin İller Arası Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapıldı
Bakan TEKİN, Eğitim Gündemi Üzerine Konuştu
Bakan TEKİN, Mesleki Çalışma Döneminin Açılışında Öğretmenlere Konuştu
2023 Yılı Görevde Yükselme Yazılı Sınav Puanlarının Sıralama Aralıkları
3 Eylül 2023 tarihli Bursluluk Sınavının Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları
Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yıllık Planları Yayınlandı.
MEB’den Öğretmenevleri ile İlgili Yeni Yazı
Toplu Sözleşme Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı
MEB’ Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
MEB’den Okullarda Uyum Haftası ile ilgili yazı
Yaz Tatili Öğretmenlerin Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları (Ek Yerleştirme)
Eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolunda edinilen kazanımlar
Öğretmenlerin YENİDEN İl İçi ve İller Arası Yer Değişikliği Duyurusu
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Bakan TEKİN’den Mülakat Açıklaması

Bakan TEKİN’den Mülakat Açıklaması
A+
A-

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, mülakatta kimsenin hakkının yenmemesi için alınan tedbirleri tek tek açıkladı. Bakan Tekin, mülakat komisyonu üyelerinin hangi adayların mülakata gireceğini bilemeyeceğini ve mülakatların kamera ile kayıt altına alınacağını söyledi. Bakan Tekin ayrıca, “mülakatta hakkının yeneceğini düşünen varsa ve aklına bir tedbir geliyorsa lütfen bize önersin” dedi.

Bakan Tekin’in açıklamalarına göre, bir çok branşta öğretmen adaylarının ÖABT değerlendirmeleri çok düşük. Örneğin lise Matematik alanında kendi alanı bilme oranının yüzde 27 olduğu belirtilmiştir.

Bakan Yusuf Tekin’in açıklamaları şu şekilde:

Şuan için KPSS skorunun aynısı mülakat notu olarak veriliyor. Benim yapmak istediğim, usulüne uygun olarak kurgulamak.
Yapılan mülakat yeterli mi?

128 alanda öğretmen ataması yapıyoruz. 18’sinde ÖABT alan bilgisi sınavı var. Yani KPSS tek başına bir veri değil. Alan bilgisi ve alan eğitimi bilgisini ölçüyoruz. ÖABT’ye dair bazı veriler vereceğim. Bir testte, kendi alanını bilip bilmediğine dair bir test yüzde 37. Testlerin isimlerini vermeyeceği. Başka bir testte yüzde 51. Okulda istihdam edeceğim öğretmenin o alanda yeterliliği yok. Bir tanesini söyleyeceğim. Yüzde 35. 75 soruda kendi alanını ne kadar bilip bilmediğini soruyoruz. Bu Fen bilgisi… Bir başka test yüzde 45. İlköğretim Matematik yüzde 30. İngilizce yüzde 46. Yabancı dili öğretemiyoruz diyoruz. Lise Matematik yüzde 27. Alan bilgisi testinin ortalaması… Bazı branşlarda yüksek. Rehberlikte yüksek. İlahiyatta yüksek. Tarih öğretmenlerimin alan testindeki başarı ortalaması 44. Türk Dili Edebiyatı yüzde 41.

Bu rakamlar sizin elinizde olsa ne düşünürsünüz? Bunlar, bir öğretmen adayının alan vukufiyetini ölçen veriler.

Ölçmediğimiz şeyler de var. Talim Terbiye Kurulunun müfredatının öğretmen adayları tarafından takip edilmesi gerekiyor. Eğitim fakülteleri izim müfredatı takip etmiyor. MEB’in yaptığı düzenlemeleri eğitim fakülteleri takip etmeli.

Biz buradan hareketle 2016 yılında mülakat getirmiştik. Diyorlar ki mülakat olumsuz. Yeni getirilen mülakattın mevcut mülakattan ne farkı var. Mevcut durumda öğretmenler mülakat notuna göre atanıyor.

Mülakatın ağırlığı yüzde 50 olacak

Biz KPSS skoru, yüzdelik dilimi alacağız, mülakatın da yüzde 50’sini alacağız. Bunun ortalamasıyla atayacağız. Eleştiri yapanların bu konuyu bilerek eleştiri yapması gerekiyor. 3 katı kadar adayı kendilerine tanımladığımız 30 büyükşehirde mülakata alacağız. Başvurduğu alanla ilgili soru bankası oluşturmuş durumdayız. Random yani rastgele bir soru çıkacak. 45 dakika bir zaman tanıyacağız.

Bir ders konusunu nasıl anlatacağını bize göstermesini isteyeceğiz

İlköğretim Matematik Öğretmenliğinde, örneğin 6. sınıf matematik dersinde herhangi bir konusu öğrencilerinize nasıl anlatırsınız, bir ders anlatın diyeceğiz. Ders anlatma becerisi diyoruz. İkinci ölçeceğimiz şey, iletişim becerisi, problem çözme becerisi, tutum ölçeceğiz olacak.

Ben inançlı biriyim, kul hakkı yemem

Ben inançlı bir insanım, kul hakkı yemek, tanımadığım bir insanın hakkını yemek için bir şey yapıyor değilim. Kul hakkı yemeden, ideolojik kayırmaya yer vermeden bunu yapmaya çalışıyoruz.

Komisyonlar, hangi aday karşısına çıkacak bilmeyecek

Komisyonlar, yani komisyonn üyeleri, karşısına kim yapacak kimse bilmeyecek. Bu sınav öncesi tedbirler.

Kayırma olmasın diye bir çok tedbir aldık

Aday, konuştuğun şeyleri bir sınav kağıdına yazıver diyeceğiz, yargıya taşınırsa diye. Ayrıca kamera kaydı var.

Aklımıza gelebilecek başka bir tedbir düşünen varsa bize söylesin, onu da değerlendirelim. Modeli bu yüzden paylaşıyorum. Tek amacımız öğrencileri yetkin öğretmenlere emanet etmek istiyoruz. Şuan kamuda kariyer mesleklerde mülakat var. Bakın hakimlik, müfettişlik, diplomatlık gibi. O mesleklerde var, bizde olmaması yanlış anlaşılabilecek bir sorun. Başarılı, bakanlık programlarını takip eden ve öğrencilere bunu en iyi seçebilecek öğretmenleri seçmek istiyorum. Adaleti ve hak yememeyi merkeze koyuyorum. komisyon üyelerinin gizliliği bu yüzden koyduk. Adaya sorulacak soru tamamen tesadüfü. Kamera kaydımız var, ben hala tedirginim var diyen varsa bize önersin.

Atama sayısı takvimi devam ediyor

Şuan takvimimiz belli değil. Maliye ile atama sayısını görüşmeye devam ediyoruz. Mülkiyelilik dayanışmamız da var sayın Şimşek’le…

Bizi eleştirenler yazılı olarak öneri getirmeli. Niyet okuyuculuğundan hareketle bu tür eleştirilere karşıyız.

Yorumlar

  1. Süheyla ÇUBUK dedi ki:

    İyi günler ben Süheyla ÇUBUK TDE mezunuyum üç yıldır KPSS’ye girdiğim halde bir türlü atanack kadar puan alamadım. Ama beni asıl üzen olay KPSS’yi kaybetmek değil de sınava başka bir şehirde girmek zorunda kalmak. Çünkü bulundığum yerden(Çerkezköy) sabah kalkıp toplu yaşıma aracıyla sınava yetişme imkanım yok. Her sınava girdiğimde kime rica etsem de gelip beni özel aracıyla sınava götürse veya kimin evinde kalsam da sınava zamanında yetişebilsem diye düşünmek beni çok yordu bu durumdan o kadar bıktım ki bunu tahmin bile edemezsiniz. Benim 90 küsür yaşında bir annem var ve ben de 1974 doğumluyum mağlum üzerimdeki sorumluluklardan dolayı (annemin bakımı vs.) sınavı kazanamam normal ama sınava girmek için verdiğim çaba ve yaşadığım sıkıntı normal değil.
    Sizden çok rica ediyorum sınav ve mülakat yapılacak okul sayılarını her öğrencinin yaşadığı yerde toplu yaşıma aracıyla sınava zamanında yetişeceği şekilde artırın lütfen.
    SAYGILAR

error: MEBDUYURULAR