mebduyurular, meb, duyuru, eğitim, okul, sınav, takvim, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, öğrenci, öğretmen, veli, yönetici, idareci, atama, kpss, ösym, bakan, personel, milli eğitim, tayin, ekys, kitap, okullar ne zaman açılacak, ekders, mahmut özer, mebpersonel, memur, memurlar, ajans, kamu, haber
DOLAR
32,4924
EURO
34,8601
ALTIN
2.406,79
BIST
10.391,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
33°C
Ankara
33°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Az Bulutlu
26°C
Cumartesi Açık
28°C
Pazar Az Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
SON DAKİKA
MEB Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
İlkokul Kitaplarında Kullanılacak Yeni Alfabe ve Rakam Fontu
2024 Yılı Tercih Danışmanlığı Birimleri Uygulama Esasları
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değişikliği Sonuçları
2024 Mayıs Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınava Çağrılan Adaylara Ait Alan Bazlı Taban Puanlar
Öğretmenlere 6 Sınav Görevi
2024-YKS Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Sene Sonu İş ve İşlemleri (Resmi Yazı)
MEB Tasarruf Tedbirleri Genelgesi Yayımladı
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
Yurt Dışında Görevlendirilecek Okutman ve Öğretmenlerin 13 – 21 Mayıs 2024 Tarihleri Arasında Yapılan Temsil Yeteneği Sınavı Sonuç Bilgileri
MEB, 2024-2025 eğitim öğretim yılına ait çalışma takvimini açıkladı.
2023 YLSY – Yurt Dışında Lisansüstü Öğrenim Görmeye Hak Kazanan Öğrencilerin Açıklanması
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Rehberi Yayımlandı
Öğretmenlerin 2024 Haziran Mesleki Çalışma Eğitimleri
Öğretmenler, Yaz Dönemi Mesleki Çalışma Programına İstedikleri İllerde Katılabilecek
20 bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması için Başvuru Duyurusu Yayımlandı
2024 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) Sınav Sonucu
2024-2025 DYK Takvimi ve Kılavuzu
Öğretmenlere Sınav Görevi
Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu Yayımlandı
2024 Yılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Ataması Sonuçları
20 bin öğretmen ataması yapılacak
2024 Yılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Atamasına İlişkin Kılavuz
6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremler Sonrasında İller Arası Yer Değiştiren Öğretmenlere Deprem Öncesinde Görev Yaptıkları İllere İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Okul Kütüphanelerine 150.000 Kitap Gönderilecek.

Okul Kütüphanelerine 150.000 Kitap Gönderilecek.
A+
A-

Millî Eğitim Bakanlığı ve Türk Eğitim Derneği (TED) arasında okul kütüphanelerinin zenginleştirilmesine yönelik protokol imzalandı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu’nun imzaladığı protokol kapsamında, Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi çerçevesinde tespit edilen yaklaşık bin 500 okula, 150 bin kitap gönderilecek.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer; protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, geçen yıl 26 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde eğitimde fırsat eşitliğini artırmak ve okullar arasındaki imkân farklılıklarını azaltmak için önemli adım attıklarını ve 18 milyon öğrenciye eğitim veren tüm okullarda kütüphane olması amacıyla yeni bir çalışma başlattıklarını hatırlattı.
Bu kapsamda “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” kampanyası başlattıklarını aktaran Özer, “2 aylık sürede 57 bin 108 okul ve 855 bin dersliğin olduğu devasa eğitim sisteminde bu, başarılabilir mi?” şeklinde yaklaşımlarla karşılaştıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
Yoğun bir tempoyla iki ay gibi kısa sürede, 16 bin 361 kütüphane yaptık ve 2021 sonu itibarıyla bu ülkede kütüphanesi olmayan hiçbir okul kalmadı. Sadece kütüphaneler yapmadık, aynı zamanda okullardaki kitap sayısını da artırmak için devasa bir çalışma başlattık. 26 Ekim’de bu süreci başlattığımız zaman okul öncesinden liseye, tüm okullarda 28 milyon kitap vardı; şu an itibarıyla tüm okullarımızdaki kitap sayısı, 60 milyon. Temel eğitimde 40 milyon kitabı olan eğitim sistemimiz var. Bu o kadar değerli ki… 26 Ekim’de bu süreç başlarken öğrenci başına 1,3 kitap düşerken şu anda 3,3 kitap düşüyor. 2022 sonu itibarıyla hedefimiz, okullarımızda 100 milyon kitaba erişebilmek. Planlamalar çok iyi gidiyor, bu hedefe çok rahat ulaşacağız; ulaştığımız zaman, 1,3 olan öğrenci başına kitap sayısını 7’ye çıkarmış olacağız.
Öğrencilerin sadece akademik başarılı değil; kültür, sanat ve sosyal becerilerle de sürekli güçlenen, geleceğin Türkiye’sini inşa edecek yetenekte insanlar olarak yetişmesini istediklerini belirten Bakan Özer, 1994 yıldan beri bu ülkede eğitimin kalitesini artırma ve millî bir duruş sergileme noktasında büyük emekler sarf eden TED Genel Başkanı Pehlivanoğlu’na veliler, öğretmenler ve öğrenciler adına şükranlarını sundu.
Antalya’daki bir toplantıda, özel öğretim kurumları ile eğitimde fırsat eşitliğini artırma sürecinin aktif bileşini olmaları yönünde bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktaran Özer, “Özel öğretim kurumlarını, Millî Eğitim Bakanlığının ayrı bir sistemi olarak değil, bizim mütemmim bir cüzümüz olarak değerlendiriyoruz ve birlikte bu ülkenin gençlerini yetiştirmek, onların gelecekte iddia sahibi insanlar olmaları için çaba sarf ediyoruz.” dedi.
“Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesine TED’in çok hızlı bir şekilde girdiğini ve süreci nihayetlendirdiğini belirten Özer, “100 kitaptan oluşan setler ve bin 500 okulu kapsayan böylesine anlamlı iş birliğini son noktasına getirdiler. Böylece 150 bin kitabı okullarımıza göndereceğiz. Ülke için bu kadar önemli olan projede paydaş oldukları için kendilerine en içten şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.
“Bize sunulan o okul imkânları olmasaydı bugün buralarda olamazdık”
Millî Eğitim Bakanlığının son 20 yılda çok önemli başarı elde ettiğini ve okullaşma oranlarının OECD ülkelerinin seviyesine ulaştığını dile getiren Özer, şunları kaydetti:
Artık bizim odaklanmamız gereken şey, eğitimin kalitesini sürekli iyileştirmek. PISA’da 15 yaş grubundaki öğrenci başarı izlemesindeki yeterlik seviyelerinde olduğu gibi alt yeterlik seviyelerinden öğrencilerimizi mümkün olduğu kadar üst yeterlik seviyelerine çıkarmak ve bunu dengeli bir şekilde yapmak… Bölgelerden ve okullardan bağımsız şekilde bu iyiye doğru yolculuğu, bu ülkenin tüm çocuklarına tattırabilmek, herkesin o imkândan eşit bir şekilde faydalanabilmesini sağlamak… Aslında bu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de en güçlü olduğu noktadır.
Hepimiz geçmişimize bakalım. Bize sunulan o okul imkânları olmasaydı bugün buralarda olamazdık. Çoğumuz köy okullarında okuduk, çoğumuzun hayatına dokunan idealist bir öğretmen oldu. Onun için mümkün olduğu kadar tüm imkânlarımızı seferber ederek eğitim camiamızla birlikte el ele vererek, ülkemizin müktesabatını kullanarak tüm çocuklara, çok daha iyi eğitim imkânını kazandırmamız gerekiyor ve bunu yapabilecek güçteyiz.
Kütüphanelerin önemine işaret eden Özer, “Belki köy okuluna gönderilecek bir kitap, bir öğrencinin hayatını değiştirecek. Aynen kelebek etkisi gibi… Biz istiyoruz ki okullardaki kütüphaneler okulun kalbi olsun, çocuklarımız orada kitapla temas etsinler, vakit geçirsinler. Sadece yükseköğretime gittikleri zaman büyük kütüphanelerle tanışmasınlar; ilkokul, ortaokul seviyesinde okuyarak düşünerek gelişimlerini sağlasınlar.” diye konuştu.
TED’in ev sahipliğinde hafta sonu dijital obezite temalı uluslararası bir konferans düzenleneceğini aktaran Özer, özellikle dijitalleşmenin yönlendirmeli bağımlılığa doğru evrilmeye başladığını belirterek “Bu kütüphaneler de bir şekilde öğrencilerin düşünme, odaklanmayla ilgili internetin veya diğer dijital platformların yol açtığı dikkat dağınıklığının toparlanması için de çok önemli katkı sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.
Eğitimde el ele verildiğinde çözülemeyecek hiçbir sorun olmadığının altını çizen Özer, “Ama eğitim, herhangi bir kesimin tasarrufunda söz söyleme hakkı olan da bir alan değildir. Tüm vatandaşların geleceğini etkilediği için her kesimin bir araya gelebildiği müşterek bir mutabakat alanıdır, onun için eğitim alanında iş birlikleri, ülkemizin geleceğine atılan en önemli ilmeklerden biridir.” vurgusunu yaptı.
“Kütüphanelere katkıda bulunmak, TED ailesi için bir onurdur”
TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ise konuşmasına, “Sivil toplum, alan değil, verendir. Sivil toplum rol model olandır. Sivil toplum siyah veya beyaza ayrıştırılmamış milletin tamamını kendi olarak gören ve hizmet etmesi gereken yapıya elindekini vermeye talip olandır.” ifadeleri ile başladı.
Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi başladığında Bakan Özer’e “Bizim de çorbada tuzumuz olabilir mi?” diye başvuruda bulunduğunu aktaran Pehlivanoğlu, “Kendisine teşekkür ediyorum ki bu milletin çocuklarının okudukları okullara hizmet etmek için bize bir kapı açtılar.” dedi.
Pehlivanoğlu, “Bir ülkede sosyal adaleti zenginleri nasıl eğittiğinizle değil, dezavantajlılara nasıl fırsat eşitliği sunduğunuzla sağlarsınız. Genç nüfusun fırsat mı tehdit mi olduğu da eğitimleri ile ilgilidir. Burada yapmanız gereken şey, yaşamın dijitalleştiği bir dünya düzeninde insan olmayı hatırlatacak eğitim sistemlerini kurgulayabilmektir. 21. yüzyılda git gide insan olmaktan uzaklaşıp makinelerin esiri, dijitalleşmenin kölesi olan bir süreç içinde yaşıyoruz. Onun içindir ki dezavantajlı okullarımıza her şeyin üstünde önem vermek zorundayız. TED olarak devletimizin bize verdiği her göreve hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Biz okuyacak, eline aldığı kitaptan öğreneceğiyle ufkunu genişletecek her çocuğumuzun bu ülkenin geleceği için bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Özellikle dezavantajlı okullarımızın kütüphanelerine katkıda bulunmak, TED ailesi için bir onurdur.” ifadelerini kullandı.
MEB ile TED arasında yapılan okul kütüphanelerinin zenginleştirilmesine yönelik protokol kapsamında, Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi çerçevesinde tespit edilen yaklaşık bin 500 okula kitap setleri gönderilecek. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 50 kitap ve çocuk edebiyatından 50 seçkin eserden oluşan 100 kitaplık setler; Erzincan, Erzurum, Kars, Sivas, Yozgat, Bitlis, Iğdır, Kırıkkale, Ağrı, Muş, Van, Bingöl, Elazığ, Kahramanmaraş, Malatya ve Ardahan’daki okullara ulaştırılmak üzere haziran ayında il millî eğitim müdürlüklerine gönderilecek.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: MEBDUYURULAR