mebduyurular, meb, duyuru, eğitim, okul, sınav, takvim, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, öğrenci, öğretmen, veli, yönetici, idareci, atama, kpss, ösym, bakan, personel, milli eğitim, tayin, ekys, kitap, okullar ne zaman açılacak, ekders, mahmut özer, mebpersonel, memur, memurlar, ajans, kamu, haber
DOLAR
28,8949
EURO
31,7749
ALTIN
1.901,74
BIST
8.009,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
13°C
Ankara
13°C
Hafif Yağmurlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
16°C
Cuma Parçalı Bulutlu
16°C
Cumartesi Çok Bulutlu
14°C
Pazar Az Bulutlu
14°C
SON DAKİKA
Boş Dersinde Destek Eğitim Veren Sınıf Öğretmenine Ek Ders %25 Fazla Ödenir mi?
Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Sonuçları Açıklandı
Çalışan Emekliye İkramiye
21 Kasım 2023 günü Olumsuz Hava Nedeniyle Tatil Olan İller (2 İl)
2023 Yılı MEB Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Yazılı Sınav Soruları Yayımlandı
20 Kasım 2023 günü Olumsuz Hava Nedeniyle Tatil Olan İller (13 İl)
Depremzede ve OHAL bölgesindeki üniversite öğrencilerinden ikinci öğretim öğrenim ücreti alınmayacak
Uzman Öğretmen ve Başöğretmenlik İçin ÖĞRETMENLİK KARİYER BASAMAKLARI YAZILI SINAVI 19 Kasım 2023 Tarihinde Çevrimiçi Yapılacak.
ÖBA’daki Videoları Arka Planda Çalıştırmak
Öğretmenlere Sınav Görevi (3 Oturum)
Ücretli Öğretmenlerin ve Ücretli Usta Öğreticilerin Ek Ders Ücreti Arttırıldı
Özel Eğitim Okullarındaki Ortak Sınavlar
Rehber Öğretmen, Yüksek Lisanstan Dolayı Ek Ders Ücretini Artırımlı Alır mı?
Öğretmenlerin Kasım Ara Tatilinde Seminerleri Çevrimiçi Olacak
ÖSYM, 2024 Sınav Takvimini açıkladı. 
2024 EKYS tarihi belli oldu
2024 LSG, 2 Haziran 2024 tarihinde yapılacak
MEB’den 30 Ekim İdari İzin Yazısı
30 Ekim Pazartesi Günü Okullar 1 Gün Tatil Edildi
Artık Mebbis’e, MEB Ajanda ile Girilecek
MEB’den Özel Eğitim Okullarında Yürütülen Hizmetlerde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
İYEP Ek Hizmet Puanı
2023-2024 Yılı SINAV HAFTASI Takvimi Güncellendi
MEB Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Yapılan Değişiklikler
MEB, Burs Ödemelerini Nasıl Yapacak?
TÜMÜNÜ GÖSTER →

MEB’in “Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılan Ödemeler” ile ilgili yazısı

MEB’in “Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılan Ödemeler” ile ilgili yazısı
A+
A-

MEB’in 09.08.2021 tarihli ve 29229925 sayılı yazısı:

Konu: Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılan Ödemeler

İlgi: Muhasebat Genel Müdürlüğünün 05.08.2021 tarihli ve 340913 sayılı yazısı.

Muhasebat Genel Müdürlüğünden alınan ilgi sayılı yazıda; Harcama birimlerince MYS üzerinden Ödeme Emri Belgesi düzenlenirken SGK sisteminden borç sorgulanacak ve SGK ödeme ve göndermeleri söz konusu borca istinaden gerçekleştirileceği belirtilerek, yeni geliştirilen ve test çalışmaları tamamlanan uygulamanın genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin tamamında 06.09.2021 tarihi itibariyle devreye alınacağı belirtilmiştir. Konu hakkında biriminiz ilgili personelinin bilgilendirilmesi amacıyla ilgi yazı, yazımız ekinde gönderilmektedir.
Bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.

 

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI

Muhasebat Genel Müdürlüğü

Sayı: 92447149-702.99[702.99]-340913

Konu: Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılan Ödemeler

DAĞITIM YERLERİNE

2017/7 Sayılı Başbakanlık Genelgesi kapsamında ve Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi (BKMYES) Projesi ile kamu mali yönetimi sistemimizin farklı fonksiyonel süreçleri ile ilgili olarak farklı idarelerin yetki ve sorumluluğu altında yer alan bilişim sistemlerinin entegre bir altyapıya kavuşturulması ve nihayetinde de kurumsal yapıdan bağımsız olarak uçtan uca entegre iş süreçlerinin oluşturulması hedeflenmektedir.

Bu bağlamda, memur, sözleşmeli personel ve işçilerin maaş ve ücretlerinden kesilen sosyal güvenlik primi ve kesenekleri, harcama birimlerince düzenlenen ödeme emri belgesi ile muhasebe birimlerine iletilmekte ve muhasebe birimlerince düzenlenen 361- Ödenecek Sosyal Güvenlik Kesintileri hesabına kaydedilmek suretiyle Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) banka hesabına aktarılmak üzere emanete alınmaktadır. Daha sonra, harcama birimlerince sosyal güvenlik primi ve keseneklerine ilişkin SGK sistemine bildirimde bulunularak, SGK sisteminde ilgili harcama birimleri adına borç tahakkuk ettirilmektedir. Muhasebe birimlerince, emanetteki tutarlar SGK’nın banka hesabına aktarıldığında söz konusu borç tahakkuku SGK sisteminde kapatılmaktadır.

Ancak, mevcut uygulamada bazı durumlarda harcama birimleri adına oluşan borç tahakkukları ile muhasebe birimlerince SGK hesaplarına aktarılan tutarların eşleşmemesi durumu ortaya çıkabilmekte ve SGK sisteminde ilgili harcama birimi borçlu gözükebilmektedir. Bu sorunların engellenmesine yönelik olarak Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen BKMYBS ile SGK Sistemi arasında ödemelerin borca dayalı olarak yapılmasına yönelik entegrasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Söz konusu çalışmalar kapsamında, SGK adına yapılan kesintilerin muhasebe birimlerince SGK’nın banka hesabına aktarılmadan önce harcama birimlerince Harcama Yönetim Sistemi (MYS) üzerinden borç sorgusunun yapılarak kesinti tutarlarının SGK’nın banka hesabına aktarılması sağlanacaktır. Uygulama ile muhasebe sisteminde kayıtlı olan SGK’ya ait emanetler web servis aracılığıyla harcama birimlerince MYS’de görüntülenecek, işyeri sicil numarası ile SGK sisteminden borç sorgusu yapılarak gelen borç bilgisi ile ilgili emanetlerin sistem tarafından eşleştirilmesi sonrasında muhasebe birimlerince SGK2nın banka hesabına aktarılacaktır.

Ayrıca, SGK’ya kesenek ve prim ödemcleri dışında yapılan idari para cezaları, geçmişe dönük olarak yapılan maaş ve ücret ödemelerinden yapılan kesintiler, kira ve fatura ödemeleri, GSS kapsamında prim ödemeleri, geriye dönük prim ödemeleri, stajyer prim ödemeleri, güvenlik korucularının prim ödemeleri gibi çeşitli personel gruplarına ait SGK prim ödemeleri de MYS üzerinden tahakkuka ‘bağlı olarak ödenebilecek şekilde entegrasyon alışmaları yapılmaktadır. Bahsi geçen çalışmalar kapsamında. harcama birimlerince MYS üzerinden ödeme emri belgesi düzenlenirken SGK sisteminden borç sorgulanacak ve SGK ödeme ve göndermeleri söz konusu borca istinaden gerçekleştirilecektir.

Buna göre, yeni geliştirilen ve test çalışmaları tamamlanan uygulama, genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin tamamında 06/09/2021 tarihi itibariyle devreye alınacak olup uygulama kılavuzları da MYS’de yayımlanacaktır.

Bilgileri ile gereğini arz ve rica ederim

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.