mebduyurular, meb, duyuru, eğitim, okul, sınav, takvim, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, öğrenci, öğretmen, veli, yönetici, idareci, atama, kpss, ösym, bakan, personel, milli eğitim, tayin, ekys, kitap, okullar ne zaman açılacak, ekders, mahmut özer, mebpersonel, memur, memurlar, ajans, kamu, haber
DOLAR
33,0124
EURO
35,9827
ALTIN
2.578,40
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
31°C
Ankara
31°C
Az Bulutlu
Salı Az Bulutlu
31°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
33°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
33°C
Cuma Açık
32°C
SON DAKİKA
2024-KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri) Oturumlarının Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
MEB, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde Değişiklik Yaptı
Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği Yayımlandı
BİLSEM Öğretmen Seçme ve Atama Sözlü Sınav Sonuçları Açıklandı
YÖK, Lisans Üstü Öğrenci Alımları için Üniversiteleri Uyardı
Eğitim Sendikalarının 2024 Yılı Güncel Üye Sayıları Açıklandı
Öğretmenlerin 2. İller Arası ve İl içi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu Yayımlandı
2024-2025 Eğitim Yılı Üniversite Katkı Payları ve Öğrenim Ücretleri Açıklandı
LGS Tercih Robotu YAYINDA!
MEB Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yaptı
Öğretmenlere Sınav Görevi
İkinci Üniversiteye Sınırlama Getirildi
Öğretmenlerin 2024 Haziran Mesleki Çalışma Eğitimleri
Kurs Sertifikalarınıza e-Devletten Ulaşabilirsiniz
2024 Yılı Taşra Teşkilatı Kadrolarında Bazı Ünvanlarda Görev Yapan Personelin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
MEB Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
İlkokul Kitaplarında Kullanılacak Yeni Alfabe ve Rakam Fontu
2024 Yılı Tercih Danışmanlığı Birimleri Uygulama Esasları
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değişikliği Sonuçları
2024 Mayıs Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınava Çağrılan Adaylara Ait Alan Bazlı Taban Puanlar
Öğretmenlere 6 Sınav Görevi
2024-YKS Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Sene Sonu İş ve İşlemleri (Resmi Yazı)
MEB Tasarruf Tedbirleri Genelgesi Yayımladı
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
TÜMÜNÜ GÖSTER →

MEB’in “Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılan Ödemeler” ile ilgili yazısı

MEB’in “Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılan Ödemeler” ile ilgili yazısı
A+
A-

MEB’in 09.08.2021 tarihli ve 29229925 sayılı yazısı:

Konu: Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılan Ödemeler

İlgi: Muhasebat Genel Müdürlüğünün 05.08.2021 tarihli ve 340913 sayılı yazısı.

Muhasebat Genel Müdürlüğünden alınan ilgi sayılı yazıda; Harcama birimlerince MYS üzerinden Ödeme Emri Belgesi düzenlenirken SGK sisteminden borç sorgulanacak ve SGK ödeme ve göndermeleri söz konusu borca istinaden gerçekleştirileceği belirtilerek, yeni geliştirilen ve test çalışmaları tamamlanan uygulamanın genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin tamamında 06.09.2021 tarihi itibariyle devreye alınacağı belirtilmiştir. Konu hakkında biriminiz ilgili personelinin bilgilendirilmesi amacıyla ilgi yazı, yazımız ekinde gönderilmektedir.
Bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.

 

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI

Muhasebat Genel Müdürlüğü

Sayı: 92447149-702.99[702.99]-340913

Konu: Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılan Ödemeler

DAĞITIM YERLERİNE

2017/7 Sayılı Başbakanlık Genelgesi kapsamında ve Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi (BKMYES) Projesi ile kamu mali yönetimi sistemimizin farklı fonksiyonel süreçleri ile ilgili olarak farklı idarelerin yetki ve sorumluluğu altında yer alan bilişim sistemlerinin entegre bir altyapıya kavuşturulması ve nihayetinde de kurumsal yapıdan bağımsız olarak uçtan uca entegre iş süreçlerinin oluşturulması hedeflenmektedir.

Bu bağlamda, memur, sözleşmeli personel ve işçilerin maaş ve ücretlerinden kesilen sosyal güvenlik primi ve kesenekleri, harcama birimlerince düzenlenen ödeme emri belgesi ile muhasebe birimlerine iletilmekte ve muhasebe birimlerince düzenlenen 361- Ödenecek Sosyal Güvenlik Kesintileri hesabına kaydedilmek suretiyle Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) banka hesabına aktarılmak üzere emanete alınmaktadır. Daha sonra, harcama birimlerince sosyal güvenlik primi ve keseneklerine ilişkin SGK sistemine bildirimde bulunularak, SGK sisteminde ilgili harcama birimleri adına borç tahakkuk ettirilmektedir. Muhasebe birimlerince, emanetteki tutarlar SGK’nın banka hesabına aktarıldığında söz konusu borç tahakkuku SGK sisteminde kapatılmaktadır.

Ancak, mevcut uygulamada bazı durumlarda harcama birimleri adına oluşan borç tahakkukları ile muhasebe birimlerince SGK hesaplarına aktarılan tutarların eşleşmemesi durumu ortaya çıkabilmekte ve SGK sisteminde ilgili harcama birimi borçlu gözükebilmektedir. Bu sorunların engellenmesine yönelik olarak Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen BKMYBS ile SGK Sistemi arasında ödemelerin borca dayalı olarak yapılmasına yönelik entegrasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Söz konusu çalışmalar kapsamında, SGK adına yapılan kesintilerin muhasebe birimlerince SGK’nın banka hesabına aktarılmadan önce harcama birimlerince Harcama Yönetim Sistemi (MYS) üzerinden borç sorgusunun yapılarak kesinti tutarlarının SGK’nın banka hesabına aktarılması sağlanacaktır. Uygulama ile muhasebe sisteminde kayıtlı olan SGK’ya ait emanetler web servis aracılığıyla harcama birimlerince MYS’de görüntülenecek, işyeri sicil numarası ile SGK sisteminden borç sorgusu yapılarak gelen borç bilgisi ile ilgili emanetlerin sistem tarafından eşleştirilmesi sonrasında muhasebe birimlerince SGK2nın banka hesabına aktarılacaktır.

Ayrıca, SGK’ya kesenek ve prim ödemcleri dışında yapılan idari para cezaları, geçmişe dönük olarak yapılan maaş ve ücret ödemelerinden yapılan kesintiler, kira ve fatura ödemeleri, GSS kapsamında prim ödemeleri, geriye dönük prim ödemeleri, stajyer prim ödemeleri, güvenlik korucularının prim ödemeleri gibi çeşitli personel gruplarına ait SGK prim ödemeleri de MYS üzerinden tahakkuka ‘bağlı olarak ödenebilecek şekilde entegrasyon alışmaları yapılmaktadır. Bahsi geçen çalışmalar kapsamında. harcama birimlerince MYS üzerinden ödeme emri belgesi düzenlenirken SGK sisteminden borç sorgulanacak ve SGK ödeme ve göndermeleri söz konusu borca istinaden gerçekleştirilecektir.

Buna göre, yeni geliştirilen ve test çalışmaları tamamlanan uygulama, genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin tamamında 06/09/2021 tarihi itibariyle devreye alınacak olup uygulama kılavuzları da MYS’de yayımlanacaktır.

Bilgileri ile gereğini arz ve rica ederim

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: MEBDUYURULAR