mebduyurular, meb, duyuru, eğitim, okul, sınav, takvim, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, öğrenci, öğretmen, veli, yönetici, idareci, atama, kpss, ösym, bakan, personel, milli eğitim, tayin, ekys, kitap, okullar ne zaman açılacak, ekders, mahmut özer, mebpersonel, memur, memurlar, ajans, kamu, haber
DOLAR
33,0330
EURO
35,9925
ALTIN
2.578,64
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
31°C
Ankara
31°C
Az Bulutlu
Çarşamba Parçalı Bulutlu
33°C
Perşembe Az Bulutlu
33°C
Cuma Açık
32°C
Cumartesi Açık
32°C
SON DAKİKA
2024-KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri) Oturumlarının Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
MEB, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde Değişiklik Yaptı
Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği Yayımlandı
BİLSEM Öğretmen Seçme ve Atama Sözlü Sınav Sonuçları Açıklandı
YÖK, Lisans Üstü Öğrenci Alımları için Üniversiteleri Uyardı
Eğitim Sendikalarının 2024 Yılı Güncel Üye Sayıları Açıklandı
Öğretmenlerin 2. İller Arası ve İl içi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu Yayımlandı
2024-2025 Eğitim Yılı Üniversite Katkı Payları ve Öğrenim Ücretleri Açıklandı
LGS Tercih Robotu YAYINDA!
MEB Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yaptı
Öğretmenlere Sınav Görevi
İkinci Üniversiteye Sınırlama Getirildi
Öğretmenlerin 2024 Haziran Mesleki Çalışma Eğitimleri
Kurs Sertifikalarınıza e-Devletten Ulaşabilirsiniz
2024 Yılı Taşra Teşkilatı Kadrolarında Bazı Ünvanlarda Görev Yapan Personelin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
MEB Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
İlkokul Kitaplarında Kullanılacak Yeni Alfabe ve Rakam Fontu
2024 Yılı Tercih Danışmanlığı Birimleri Uygulama Esasları
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değişikliği Sonuçları
2024 Mayıs Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınava Çağrılan Adaylara Ait Alan Bazlı Taban Puanlar
Öğretmenlere 6 Sınav Görevi
2024-YKS Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Sene Sonu İş ve İşlemleri (Resmi Yazı)
MEB Tasarruf Tedbirleri Genelgesi Yayımladı
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Eylül Ayında Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’na Yönelik Örnek Soru Kitapçığı Yayımlanacak

Eylül Ayında Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’na Yönelik Örnek Soru Kitapçığı Yayımlanacak
A+
A-

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında yaptığı toplantıların altıncısını Sakarya’da gerçekleştirdi.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum ve Uşak’ın ardından Sakarya’da resmî okul müdürleri ile bir araya geldi.
Toplantıda yaptığı konuşmada Millî Eğitim Bakanlığının okulların ihtiyaçlarını karşılayamadığına yönelik yanlış algıları ortadan kaldırmak için ihtiyaç duyulan tüm ödenekleri okullara bizzat gönderme kararı aldıklarını, bu nedenle hazırlık toplantılarını okullar kapanır kapanmaz başlattıklarını ifade etti.
Sakarya’nın okulların onarımı, temizlik ve kırtasiye masrafları için 50 milyon lira bütçe istediğini bugün yapılan il eğitim değerlendirme toplantısı sonrasında bu bütçenin 130 milyon liraya çıkarıldığını belirten Bakan Özer, “El birliği yapıp tüm Türkiye’ye şunu göstereceğiz: Nasıl geçmişte bu ülkenin tüm eğitim ihtiyaçlarını çok hızlı bir şekilde devasa bütçelerle karşılamışsak okulların ihtiyacını da hiçbir spekülasyona yol açmadan artık biz gidereceğiz. Eğitim sistemimizdeki 57 bin 108 okulumuzun her türlü ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılamak için var gücümüzle çaba sarf etmeye devam edeceğiz. Onun için bugün sizlerle birlikteyiz.” dedi.
Bir buçuk yıllık uzaktan eğitimin ardından 2021-2022 eğitim öğretim yılını ara vermeden yüz yüze eğitimle tamamlamada yaptıkları fedakârlık için öğretmen ve okul yöneticilerine teşekkür eden Özer, bu teşekkürü tarihe not düşmek için Bakan olarak her iki dönemde hiçbir ayrım yapmaksızın tüm öğretmen ve yöneticilere başarı belgesi gönderdiğini kaydetti.
Son 20 yılın eğitimde devasa yatırımların yapıldığı bir döneme karşılık geldiğini belirten Özer, 2000’li yıllardaki okullaşma oranlarına bakıldığında ilkokul hariç eğitim tüm kademelerinde okullaşma oranlarının yüzde 50’nin altında olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “2000’li yıllarda okul öncesi eğitimde okullaşma oranı yüzde 11. Bugün yüzde 93. Ortaöğretimdeki okullaşma oranları yüzde 44. Bugün yüzde 90. Yükseköğretimdeki net okullaşma oranı yüzde 14. Bugün yüzde 48.5. Ne demektir bu? Ülkenin en kalıcı sürdürülebilir sermayesinin niteliğini artırmakla ilgili son 20 yılda devasa bir yatırım yapılmış. Ve bu yatırımlar da sahada karşılık bulmuş.”
Türkiye’nin eğitimde kitleselleşme ve evrenselleşme evresini OECD ülkelerinden 70 yıl sonra tamamladığını ifade eden Özer, son yılda eğitimin önündeki antidemokratik uygulamaların kaldırıldığını ve sistemin demokratikleştiğini kaydetti.
Eğitimde bu kadar büyümeyi sağlarken kaliteyi de odağına koyabilen başka bir ülke olmadığını vurgulayan Özer, bunun göstergesinin öğrencilerin PISA ve TIMSS gibi uluslararası araştırmalardaki başarısı olduğunun altını çizdi.
Özer, “Türkiye son yirmi yılda girdiği her araştırmada bir önceki yıldan daha yüksek puan alarak ve sıralamasını yükselterek çıktı.” dedi. On beş yaştaki çağ nüfusu artmasına rağmen puanlarını istatistiksel olarak anlamlı şekilde artıran birinci ülkenin Türkiye olduğunun ortaya konulduğunu belirten Bakan Özer, OECD Genel Sekreteri ile yaptığı görüşmeye ilişkin şu bilgileri paylaştı:
OECD genel sekreteri ile bir görüşmem oldu baş başa. Yaklaşık bir saat. Türkiye’deki gelişmeleri anlattık. Hem karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk. Özellikle kız çocuklarının okullaşma oranlarında inanılmaz bir artış var. Eğitimde fırsat eşitliğinde çok önemli noktalara doğru gidiyor Türkiye ve biz ayrıldıktan sonra da sosyal medyasından çok güzel paylaşımlarda bulundu. Dedi ki bu sadece Türkiye’de kalmamalı. Diğer ülkelere de ilham vermelidir.
Millî Eğitim Bakanlığı olarak bu dönemde 3 şeye odaklandıklarını ifade eden Bakan Mahmut Özer, bunlardan ilkinin eğitimde fırsat eşitliği, ikincisinin mesleki eğitimin güçlendirilmesi, üçüncüsünün de öğretmenlerin  mesleki ve kişisel gelişimlerinin çok boyutlu olarak desteklenmesi olduğunun altını çizdi.
6 Ağustos’ta göreve başladığı zaman 3 yaştaki okullaşma oranının yüzde 14, 4 yaşta yüzde 35, 5 yaşta ise yüzde 78 olduğunu anlatan Özer, şunları söyledi:
Okullar arasında başarı farkı artarsa eğitimde fırsat eşitliği zayıflar. Eğitimde fırsat eşitliğinin artması demek, ne demektir? Sosyoekonomik arka planı ne olursa olsun, herkesin bulunduğu bölgeden bağımsız bir şekilde en nitelikli eğitime erişebilmesi. Okullar arası başarı farkının oluşmasının kaynağı aslında okul öncesi eğitimde yatıyor. Okul öncesi eğitime büyük bir kesim erişemezse ilkokul birinci sınıfta hazırbulunuşlukla ilgili ciddi bir farklılık ortaya çıkacak. Eğer eğitimin ilk kademelerinde biz bunu telafi edemezsek giderek bu fark büyüyecek. Lisede okullar arası başarı farkı önümüze çözmeniz gereken bir problem olarak çıkacaktır.”
Çocukların okul öncesinde ücretsiz eğitime ulaşmasının kadın istihdamı açısından da kritik bir konu olduğuna değinen Özer, “3 bin yeni anaokulu, 40 bin yeni ana sınıfı yapacağız dedik. Bu hedefi koyduğumuz zaman Türkiye’deki bağımsız anaokulu sayısı 2 bin 872 idi. Yani Türkiye’deki mevcut anaokullarından daha fazlasını bir sene içinde yapacağız dedik ve gerekli bütçeyi de ayarladık. Şu ana kadar 1050 bağımsız anaokulunu hizmete aldık. Millî Eğitim Bakanlığı yılda 50 ile 60 arasında bağımsız anaokulu açıyor her yıl. Biz bu yıl 1050 açtık. Attığımız adımlarla yüzde 78 olan okullaşma oranını yüzde 93’e çıkardık. Eğitimi herhangi bir kademesinde 10 ay gibi bir kısa sürede böyle bir yüzdelik artış tarihi bir başarıdır. Geriye kalan okulları yapmak için de bütçemizi, planlamalarımızı yaptık ve sadece üç bin değil, üç binin çok daha üzerinde inşallah anaokulunu Türkiye’nin tüm noktalarına dağıtacağız.” diye konuştu.
Mesleki eğitimi güçlendirmek için yapılan çalışmaları da anlatan Bakan Özer,  özel sektörün müfredat güncelleme, öğrencilerin işletmelerdeki beceri eğitimini planlama, öğretmenlerin mesleki gelişim eğitimlerini organize etme gibi süreçlere dahil edildiğini, böylelikle arz talep dengesinin rasyonel bir zemine oturtulduğunu ve istihdama ağırlık verildiğini kaydetti.
Bu adımlar sonucu akademik olarak başarılı öğrencilerin mesleki eğitime yöneldiğini, bu alana teveccühün arttığını söyleyen Özer, eğitim, üretim, istihdam çevrimindeki eksikliklerin giderildiğini belirtti.
Mesleki eğitimde üretimin, ana hedef değil eğitimin bir parçası olduğunu belirten Bakan Özer, üretim kapasitesinin 200 milyon lira bandından 2021 yılında 1 milyar 162 milyon liraya çıktığını hatırlattı.
Artan üretim kapasitesinin salgın döneminde maske, maske makinesi, solunum cihazı gibi ihtiyaç duyulan ürünlerin hızla üretilmesini sağladığını anlatan Bakan Özer, hedefin 1,5 milyon liralık üretim kapasitesi olduğunu söyledi.
Mevcut 55 AR-GE merkeziyle mesleki eğitimin fikrî mülkiyet çalışmaları kapsamında patent, faydalı model, marka tescili aldığını ve bu ürünlerin ticarileştirilmesi ve ihracatının yapılması hedefinin de gerçekleştirildiğini kaydeden Özer, tecrübe paylaşımı için gönül coğrafyasındaki öğrencilerin eğitim alması için 7 uluslararası meslek lisesi kurulduğunu belirtti.
3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda yapılan değişiklikle mesleki eğitim merkezleri konusunda da çok kritik bir adımın atıldığını aktaran Bakan Özer, hem öğrenciyi hem de işvereni memnun eden bir modelin ortaya çıktığını ifade ederek yasal düzenleme öncesi 159 bin olan çırak ve kalfa sayısının 600 bin 888’e çıktığını söyledi. Özer, yıl sonuna kadar 1 milyon kişinin mesleki eğitim merkezleri ile buluşturulmasının hedeflendiğini belirterek “Böylece hem insan kaynağının niteliğini artıracağız hem genç işsizlik oranını düşüreceğiz hem de o küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin üretim kapasitesini arttırmış olacağız.” dedi.
Bakanlık olarak öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini güçlendirmek için de çok boyutlu çalışmalar yürüttüklerini anlatan Bakan Mahmut Özer, artık yeni modelde öğretmenlerin istedikleri eğitime kendilerinin karar verdiğini, merkezî değil, okul temelli bir yaklaşımın benimsendiğini belirtti. Mesleki gelişim topluluklarının oluştuğu, iyi uygulamaların yerinde görüldüğü okul yöneticisi ve öğretmen mobilite programlarının aktif hâle gelmesinin sağlandığını anlatan Özer,  2022 yılında öğretmen eğitimi için ayrılan 8.9 milyon liralık bütçenin 3 kat artırılarak 292 milyon liraya çıkarıldığını kaydetti.
Öğretmen başına düşen 44 saatlik eğitimin yılda 94 saate çıktığının altını çizen Özer, şu ana öğretmenlere 6.3 milyon sertifika düzenlendiğini bunun da bir rekor olduğunu söyledi.
Eylül ayında Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’na yönelik örnek kitapçıklar yayımlanacak
Öğretmenlik Meslek Kanunu’na da değinen Özer şöyle konuştu: “60 yıllık bir rüyaydı. İstediğimiz şey şuydu: Öğretmenlerimize uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili bir kariyer sistematiği geliştirelim. Küçük eğitimlerle ve basit bir sınavla öğretmenlerimizin özlük hakkında ciddi bir iyileşme sağlıyor.
Bu konuda yapıcı eleştirilere açık olduklarını kendilerinin de “Nasıl daha iyi yapabiliriz?” diyerek Bakanlık çalışanları ile bir araya geldiğini belirten Özer, “Uygulama nedir? Eğitim, alınan bu eğitimlerden küçük bir sınav. Dileğimiz zaten büyük çoğunluğunuzun geçmesini sağlamak. Bizim derdimiz size engel olmak değil. Bakın arkadaşlar, 614 bin öğretmen var. Uzman öğretmenlik ve başöğretmenliğe başvuran… Uzman öğretmenlerin eğitimi ne zaman bitecek? 5 Eylül’de bitecek değil mi? Bugün 11 Ağustos. Yaklaşık 1 ay var. 358 bin 859 öğretmen eğitimini tamamlamış. Başöğretmenliğe 70 bin öğretmen başvurdu. 41 bin 576 öğretmen eğitimini tamamlamış. Yani üçte ikisi zaten bitirmiş eğitimi. Sözün özü şu: Biz hak ettiğiniz özlük haklarını almanız için çok rahat bir şekilde üstesinden gelebileceğiniz mekanizmalarda bunu size sağlamaya çalıştık. İstirhamımız aramıza kimseyi sokmayalım. Biz birlikte üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir problemin olmadığına inanıyoruz.” dedi.
Özer, ilk defa sınav yapılacağı için eğitimler bittikten sonra Eylül ayı içinde örnek kitapçıklar yayınlanmasına karar verdiklerini duyurdu.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: MEBDUYURULAR