mebduyurular, meb, duyuru, eğitim, okul, sınav, takvim, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, öğrenci, öğretmen, veli, yönetici, idareci, atama, kpss, ösym, bakan, personel, milli eğitim, tayin, ekys, kitap, okullar ne zaman açılacak, ekders, mahmut özer, mebpersonel, memur, memurlar, ajans, kamu, haber
DOLAR
32,9970
EURO
35,9271
ALTIN
2.567,21
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
31°C
Ankara
31°C
Az Bulutlu
Salı Az Bulutlu
31°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
33°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
33°C
Cuma Açık
32°C
SON DAKİKA
2024-KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri) Oturumlarının Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
MEB, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde Değişiklik Yaptı
Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği Yayımlandı
BİLSEM Öğretmen Seçme ve Atama Sözlü Sınav Sonuçları Açıklandı
YÖK, Lisans Üstü Öğrenci Alımları için Üniversiteleri Uyardı
Eğitim Sendikalarının 2024 Yılı Güncel Üye Sayıları Açıklandı
Öğretmenlerin 2. İller Arası ve İl içi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu Yayımlandı
2024-2025 Eğitim Yılı Üniversite Katkı Payları ve Öğrenim Ücretleri Açıklandı
LGS Tercih Robotu YAYINDA!
MEB Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yaptı
Öğretmenlere Sınav Görevi
İkinci Üniversiteye Sınırlama Getirildi
Öğretmenlerin 2024 Haziran Mesleki Çalışma Eğitimleri
Kurs Sertifikalarınıza e-Devletten Ulaşabilirsiniz
2024 Yılı Taşra Teşkilatı Kadrolarında Bazı Ünvanlarda Görev Yapan Personelin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
MEB Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
İlkokul Kitaplarında Kullanılacak Yeni Alfabe ve Rakam Fontu
2024 Yılı Tercih Danışmanlığı Birimleri Uygulama Esasları
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değişikliği Sonuçları
2024 Mayıs Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınava Çağrılan Adaylara Ait Alan Bazlı Taban Puanlar
Öğretmenlere 6 Sınav Görevi
2024-YKS Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Sene Sonu İş ve İşlemleri (Resmi Yazı)
MEB Tasarruf Tedbirleri Genelgesi Yayımladı
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Eğitimciyi tehdit eden hakime tazminat cezası

Eğitimciyi tehdit eden hakime tazminat cezası
A+
A-

Erzurum’da eşinin görev yaptığı eğitim kurumunda “izin” meselesi yüzünden müdür yardımcısını tehdit ettiği iddiasıyla yargılanan ve adli para cezası alan hakime, 4 bin lira manevi tazminat para cezası da verildi.

Erzurum 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, Erzurum Olgunlaşma Enstitüsünde müdür yardımcılığı yapan F.Y’ye karşı davranışları nedeniyle hakkında “haksız fiilden kaynaklı tazminat” davasında dönemin Erzurum Bölge İdare Mahkemesi 1. İdari Dava Dairesi üyesi davalı R.Ş. hakkında verilen hükmün gerekçesini açıkladı.

Kararda, F.Y’nin avukatı M.E Yazıcı tarafından mahkemeye verilen dilekçede, R.Ş’nin “Sen, benim karıma zırt bırt izin isteyemezsin diyemezsin, sen kimsin, haddini bil” şeklinde bağırmaya başladığı, F.Y’nin ise öyle bir cümle kullanmadığını, sadece talep edilen izinlerin gerekçesini belgelendirilmesi gerektiğini ifade ettiği belirtildi.

“Ben hakimim, seninle uğraşacağım”

R.Ş’nin kuruma gelerek F.Y’nin masasına eliyle vurup bağırdığı ve parmak sallayarak “Ben hakimim, seninle uğraşacağım” diye tehditler savurduğu ve odadan çıkartılmaya çalışılırken üzerine yürümek istediği aktarılan dilekçede, şunlar kaydedildi:

Görevini ifa etmeye çalışan F.Y’nin, R.Ş. tarafından tehdit edilmek suretiyle haksız fiillere maruz kaldığı, kişilik haklarına saldırıldığı, huzur ve güven içerisinde çalışma hakkının saldırıya uğradığı, manevi yönden sarsılarak baskı altına alınıp korkutulduğu, öyle ki çalıştığı kurumda idareci kimliğinin zedelenmesi ve idaresi altında çalışan diğer görevlilerin yanında rencide edilmesi dolayısıyla idarecilik görevinden istifa etmek için dilekçe verip tayinini istemek durumunda bırakıldığı, ayrıca R.Ş’nin davalının Bölge İdare Mahkemesi üyesi olduğu göz önünde bulundurulursa buna güvenen R.Ş’nin F.Y’ye ne kadar ciddi haksızlıklarla korkuttuğunun daha da iyi anlaşılacağı, R.Ş’nin F.Y’ nezdinde meydana getirdiği manevi zararın, R.Ş’den 7 bin lira alınarak verilmesi suretiyle tazmin edilmesi talep edilmiştir.

R.Ş. ise dilekçesinde, açılan davanın haksız ve mesnetsiz olduğunu, F.Y’ hakkında hakaret suçundan savcılığa ve disiplin cezası alması için de Milli Eğitim Bakanlığına şikayet ettiğini ve F.Y’yi korkutacak, tehdit içerikli söz ve eyleminin bulunmadığını öne sürerek davanın reddine karar verilmesini talep etti.

Gerekçeli kararda, tüm dosya kapsamında elde edilen delillerle, F.Y ile R.Ş’nin eşi arasında izin istemiyle gerçekleşen görüşmede anlaşmazlık ve tartışma çıktığı, R.Ş’nin durumu öğrenmesiyle kuruma geldiği ve F.Y’nin odasına girdiği ve odada yaşanan tartışmada sarf edilen sözler dolayısıyla “tehdit” suçundan mahkumiyet kararı verildiği bildirildi.

Kamera kayıtları ve tanık beyanlarına göre R.Ş’nin makul görüşme yapıldığına dair beyanlarının itibara olanaklı olmadığına dikkat çekilen kararda, şu ifadelere yer verildi:

İlgili ceza dava dosyasındaki oluş ve kabul ile uyumlu bir şekilde R.Ş’nin sarf ettiği sözlerin sair tehdit suçuna vücut verdiği ve muhatap olduğu bu sözler nedeniyle F.Y’nin kişilik haklarının zedelendiği sonucuna varılmıştır. Olay nedeniyle F.Y’nin üzerinde görevinden ayrılmış olmasına da yansıyan manevi yönden uğradığı tahribat dikkate alındığında manevi tazminat isteminin oluşan vicdani kanaate göre haklı bir talep olduğu, taraflar için aldırılan SED raporlarının mahiyeti ile muhatap kaldığı sair tehdit nedeniyle FY’nin manevi dünyasında meydana gelen tahribatın vasfı dikkate alınarak somut olayın özelliklerine ve hakkaniyete göre 4 bin liralık manevi tazminatın F.Y’ye verilmesine ilişkin davanın kısmen kabul, kısmen reddine dair hüküm kurulmuştur.

Davayı karara bağlayan mahkeme, açılan tazminat davası sonrası istinaf yolu açık olmak üzere R.Ş’yi 4 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: MEBDUYURULAR