mebduyurular, meb, duyuru, eğitim, okul, sınav, takvim, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, öğrenci, öğretmen, veli, yönetici, idareci, atama, kpss, ösym, bakan, personel, milli eğitim, tayin, ekys, kitap, okullar ne zaman açılacak, ekders, mahmut özer, mebpersonel, memur, memurlar, ajans, kamu, haber
DOLAR
32,4990
EURO
34,8939
ALTIN
2.406,61
BIST
10.391,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
33°C
Ankara
33°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Az Bulutlu
26°C
Cumartesi Açık
28°C
Pazar Az Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
SON DAKİKA
MEB Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
İlkokul Kitaplarında Kullanılacak Yeni Alfabe ve Rakam Fontu
2024 Yılı Tercih Danışmanlığı Birimleri Uygulama Esasları
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değişikliği Sonuçları
2024 Mayıs Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınava Çağrılan Adaylara Ait Alan Bazlı Taban Puanlar
Öğretmenlere 6 Sınav Görevi
2024-YKS Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Sene Sonu İş ve İşlemleri (Resmi Yazı)
MEB Tasarruf Tedbirleri Genelgesi Yayımladı
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
Yurt Dışında Görevlendirilecek Okutman ve Öğretmenlerin 13 – 21 Mayıs 2024 Tarihleri Arasında Yapılan Temsil Yeteneği Sınavı Sonuç Bilgileri
MEB, 2024-2025 eğitim öğretim yılına ait çalışma takvimini açıkladı.
2023 YLSY – Yurt Dışında Lisansüstü Öğrenim Görmeye Hak Kazanan Öğrencilerin Açıklanması
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Rehberi Yayımlandı
Öğretmenlerin 2024 Haziran Mesleki Çalışma Eğitimleri
Öğretmenler, Yaz Dönemi Mesleki Çalışma Programına İstedikleri İllerde Katılabilecek
20 bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması için Başvuru Duyurusu Yayımlandı
2024 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) Sınav Sonucu
2024-2025 DYK Takvimi ve Kılavuzu
Öğretmenlere Sınav Görevi
Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu Yayımlandı
2024 Yılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Ataması Sonuçları
20 bin öğretmen ataması yapılacak
2024 Yılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Atamasına İlişkin Kılavuz
6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremler Sonrasında İller Arası Yer Değiştiren Öğretmenlere Deprem Öncesinde Görev Yaptıkları İllere İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Bakan ÖZER, Ülke TV Canlı Yayınında Eğitim Gündemini Değerlendirdi.

Bakan ÖZER, Ülke TV Canlı Yayınında Eğitim Gündemini Değerlendirdi.
A+
A-

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ülke TV canlı yayınına konuk oldu. Bakan Özer, “Genç Vizyon” programında, eğitim gündemine ilişkin açıklamalarda bulunarak, soruları cevapladı. İşte satır başları:

“5 Haziran’da yapılacak LGS ile ilgili hiçbir değişiklik yok. Sınav geçen yıl nasıl oldu, hangi çerçevede yapıldıysa bu yıl da öyle yapılacak. Öğrencilerimiz ve velilerimiz müsterih olsun. Geçen yılki sınavdan sonra aldığımız ölçme değerlendirme verilerine göre bu sınavı değerlendirip gerçekleştireceğiz.

Bir buçuk yıl aradan sonra 6 Eylül’de yüz yüze eğitime başlamak, almış olduğumuz en önemli kararlardan biridir. Salgında tecrübe ettik ki en zengin dijital platformlar kullanılsa bile yüz yüze eğitimin yerini hiçbir şey alamaz.

Öğretmenlerimizin aşılanma oranları da çok yüksek. Kendilerine müteşekkirim.

Sağlık Bakanlığımız yeni tedbirler, yeni kurallar belirleyerek önümüzdeki süreci yeniden programladı, planladı. Bu doğrultuda yüz yüze eğitime kararlılıkla devam edeceğiz.

Spor tesislerinden tutun da kütüphanelere kadar okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak, öncelikli hedefimiz ki kütüphane burada çok önemli.  16 bin 361 okulumuza kütüphane kurduk bu rakam, bir rekordur.

Uluslararası PISA ve TIMSS gibi öğrenci başarı araştırmalarındaki sonuçlar Türkiye’deki eğitimin sisteminin, ölçeği büyümesine rağmen sürekli iyileştiğini gösteriyor. Biz eğitimde iyiyiz daha iyi olabiliriz.

MEB’in organizasyon kabiliyeti inanılmaz. Başlattığımız proje, sahada gerçekleştiği gibi projeyi geliştirirken öngöremediğiniz boyutlara da gidiyor. Sahanın kapasitesi o anlamda çok güçlü. Her zaman biz öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, velilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

2022 yılında da öğretmen ataması yapacağız

Son 19 yılda atanan öğretmen sayısı 700 bini geçti. Hükümetlerimiz eğitime en fazla destek veren, bütçelerden her zaman en fazla payı ayıran hükümetlerdir. Öğretmen sayımız 500 bin seviyelerinden şu anda 1.2 milyona geldi. Şu anda eğitim sistemindeki öğretmenlerin yüzde 75’ini son 19 yılda atadık.

Öğretmen ataması ile ilgili kitlelerin kaygı duyacağı bir şey yok. Öğretmen adaylarımızı birilerinin istismar etmemesi gerekiyor. Bir etkinlikte Kürtçe seçmeli dersle ilgili ‘Öğretmeniniz var mı?’ diye bir soruldu. ‘Evet var.’ dedim. Yaklaşık 110 farklı alanda ders seçildi. İlk defa seçmeli ders sayısı bu kadar arttı. 80’lerden 110’a çıktı. Biz seçmeli derslerin aktif olarak öğretilmesiyle ilgili her türlü desteği veriyoruz. O anda herhangi bir yörede o alanla ilgili öğretmen yoksa bir şekilde il milli eğitim müdürlüklerimiz valiliklerimiz ücret karşılığı derse giren öğretmen bulurlar. Cümle bu kadar… Bu, bağlamından çıkartılarak sanki KPSS ile öğretmen atamasına gerek yokmuş. Ücretli öğretmenlerle sistemin idamesini sağlayacakmışız gibi bir yaklaşıma çekildi.

Son 19 yılda okullaşma oranında ciddi bir artış sağladık. Ortaöğretimdeki yüzde 40’lar seviyesindeki okullaşma oranı yüzde 90’lara çıktı, yükseköğretimdeki net okullaşma oranı yüzde 14’lerden yüzde 45’lere çıktı.

Biz bakanlık olarak okul öncesi eğitime erişimi artırmak için bir hedef koyduk. Bunun için 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni anasınıfı yapma hedefiyle yola çıktık. 2022 bütçesini ona göre dizayn ettik. 2021’de mevcut bütçemizi okul öncesi eğitime kanalize edecek şekilde yapılanmaya ayırdık.

5 ay gibi kısa bir sürede 93 yeni anaokulunu, 7 bin 500 yeni anasınıfını hizmete aldık. Ve 5 yaştaki okullaşma oranını yüzde 78’den yüzde 90’a çıkardık. 216 tane yeni anaokulunun ihalesi tamamlandı. 2 bin 133 tane anaokulunun da yatırım planına alınması sağlandı. Süreç devam ediyor.

11 ilde 5 yaştaki okullaşma oranımız yüzde 95’in üzerine çıktı.  10’u büyükşehir 29 ildeki 5 grubunda okullaşma oranı yüzde 90’ın üzerine çıktı.  360 ilçede yüzde 95’in üzerine çıktı.  59 ilçede yüzde 100’e ulaşmışız.

Daha önce sadece 28 ilimizde özel eğitim anaokulu vardı. 2021 yılı sonu itibariyle 81 ilde en az bir tane özel eğitim anaokulu olmak üzere 112 tane anaokulunu hizmete açtık. 2022 yılında da 23 anaokulunu devreye sokarak sayıyı 135’e çıkardık. 165 özel eğitim anaokulu da yatırım programına alındı.

Okul öncesi eğitim alanına yönelmemizin birinci amacı eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak. Erişimde sıkıntı varsa sosyo ekonomik olarak dezavantajlı kesim okul öncesi eğitime erişemiyor. Uzun vadede en güçlü sermayemiz olan beşeri sermayemizin çok daha güçlü olması için okul öncesi eğitimi çok önemsiyorum. Bunu öğretmen atamalarıyla da destekleyeceğiz.”

https://twitter.com/tcmeb/status/1500493026136838148?s=20&t=KnaoHbGxU2AUYWuNinS6cA

 

 

Güncelleniyor…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: MEBDUYURULAR