mebduyurular, meb, duyuru, eğitim, okul, sınav, takvim, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, öğrenci, öğretmen, veli, yönetici, idareci, atama, kpss, ösym, bakan, personel, milli eğitim, tayin, ekys, kitap, okullar ne zaman açılacak, ekders, mahmut özer, mebpersonel, memur, memurlar, ajans, kamu, haber
DOLAR
32,8037
EURO
35,1873
ALTIN
2.451,95
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
32°C
Ankara
32°C
Açık
Salı Parçalı Bulutlu
31°C
Çarşamba Açık
31°C
Perşembe Açık
31°C
Cuma Açık
30°C
SON DAKİKA
Kurs Sertifikalarınıza e-Devletten Ulaşabilirsiniz
2024 Yılı Taşra Teşkilatı Kadrolarında Bazı Ünvanlarda Görev Yapan Personelin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
MEB Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
İlkokul Kitaplarında Kullanılacak Yeni Alfabe ve Rakam Fontu
2024 Yılı Tercih Danışmanlığı Birimleri Uygulama Esasları
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değişikliği Sonuçları
2024 Mayıs Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınava Çağrılan Adaylara Ait Alan Bazlı Taban Puanlar
Öğretmenlere 6 Sınav Görevi
2024-YKS Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Sene Sonu İş ve İşlemleri (Resmi Yazı)
MEB Tasarruf Tedbirleri Genelgesi Yayımladı
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
Yurt Dışında Görevlendirilecek Okutman ve Öğretmenlerin 13 – 21 Mayıs 2024 Tarihleri Arasında Yapılan Temsil Yeteneği Sınavı Sonuç Bilgileri
MEB, 2024-2025 eğitim öğretim yılına ait çalışma takvimini açıkladı.
2023 YLSY – Yurt Dışında Lisansüstü Öğrenim Görmeye Hak Kazanan Öğrencilerin Açıklanması
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Rehberi Yayımlandı
Öğretmenlerin 2024 Haziran Mesleki Çalışma Eğitimleri
Öğretmenler, Yaz Dönemi Mesleki Çalışma Programına İstedikleri İllerde Katılabilecek
20 bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması için Başvuru Duyurusu Yayımlandı
2024 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) Sınav Sonucu
2024-2025 DYK Takvimi ve Kılavuzu
Öğretmenlere Sınav Görevi
Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu Yayımlandı
2024 Yılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Ataması Sonuçları
20 bin öğretmen ataması yapılacak
TÜMÜNÜ GÖSTER →

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Sene Sonu İş ve İşlemleri (Resmi Yazı)

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Sene Sonu İş ve İşlemleri (Resmi Yazı)
A+
A-

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün 30.05.2024 tarihli ve 103413302 sayılı yazısı:

Sayı: E-10230228-299-103413302

Konu: 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Sene Sonu İş ve İşlemleri

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi: a) Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği.
b) Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği.
c) Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Çocuk Kulüpleri Yönergesi.
ç) Cumhurbaşkanlığı’nın 2024/5 numaralı “Mevsimlik Tarım isçileri” konulu Genelgesi.
d) 15/05/2024 tarihli ve E-10230228-299-102306118 sayılı yazımız.
e) e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Sosyal Etkinlik Modülü Uygulama Kılavuzu.
f) Millî Eğitim Bakanlığı Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar Yönergesi.

Okul öncesi ve ilköğretim kurumlarında il/ilçe millî eğitim müdürlükleri, okul yöneticileri ve öğretmenlerin görev alanları ile ilgili sene sonunda yapılacak is ve işlemlerin herhangi bir aksaklığa meydan verilmeden yapılması için aşağıdaki açıklamalara ihtiyaç duyulmuştur.

Bu kapsamda;

Öğrencilerimizin bilimsel, kültürel, sanatsal, sportif etkinlikler ile toplum hizmeti çalışmalarına katılım durumlarına ilişkin verilere e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Sosyal Etkinlik Modülü’ne islenen bilgiler esas alınarak resmî/özel tüm ortaokul öğrenci karnelerinde “Sosyal Etkinlikler” baslığıyla yer verilecektir.

1) İlgi (e)’de kayıtlı Kılavuz’da belirtilen hususlar ile birlikte aşağıda belirtilen iş ve işlemler gerçekleştirilecektir.

– Öğrencilerin 2023-2024 eğitim öğretim yılında katıldığı tüm sosyal etkinliklerin İlgi (d)’de kayıtlı yazımızda belirtildiği üzere e-Okul sisteminde yer alan Sosyal Etkinlik Modülü ’ne eksiksiz ve karne gününden önce islenmesi sağlanacaktır.

– Ortaokul karnelerinde ilk defa yer verilecek “Kulüp Danışman Öğretmeninin Öğrenci Hakkındaki Görüsü” başlıklı bölüm, kulüp danışman öğretmeni tarafından öğrencinin katılım sağladığı sosyal etkinliklerle ilgili değerlendirme yapılmak suretiyle doldurulacaktır.

– Bir kulübün birden fazla danışman öğretmeni olması durumunda, okul müdürlüğünce görevlendirilecek 1 (bir) kulüp danışman öğretmeni tarafından ilgili öğrenci kulübünün diğer danışman öğretmen veya öğretmenlerinin görüsü alınmak suretiyle “Kulüp Danışman Öğretmeninin Öğrenci Hakkındaki Görüsü” başlıklı bölümün doldurulması sağlanacaktır.

– Bir öğrencinin birden fazla kulübe üye olması durumunda, ilgili kulüp danışman öğretmenleri arasından okul müdürlüğünce görevlendirilecek 1 (bir) kulüp danışman öğretmeni tarafından diğer kulüp danışman öğretmen veya öğretmenlerinin görüsü alınmak suretiyle “Kulüp Danışman Öğretmeninin Öğrenci Hakkındaki Görüsü” başlıklı bölümün doldurulması sağlanacaktır.

– Sosyal Etkinlik Belgesi, e-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminde dijital olarak erişime açılacağından karnelerin yanında verilmeyecektir.

2) İlkokul karnelerinde yer alan “Sınıf Öğretmeninin Öğrenci Hakkındaki Görüsü” ve ortaokul karnelerinde yer alan “Şube Rehber Öğretmenin Öğrenci Hakkındaki Görüsü” ile “Kulüp Danışman Öğretmeninin Öğrenci Hakkındaki Görüsü” bölümlerinde kopyala/yapıştır yöntemi kullanılmadan öğrenciye özgü değerlendirmelere yer verilmesi hususunda okul müdürlüklerince tüm önlemlerin alınması sağlanacaktır.

3) İlgi (a)’da kayıtlı Yönetmeliğin 31 inci maddesinin birinci fıkrası kapsamında istenilen yeterlik düzeyine ulaşamamış ilkokul öğrencilerine, velisinin 13 Haziran 2024 tarihine kadar okul müdürlüğüne bildireceği yazılı talebi üzerine ilkokul öğrenimleri süresince bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilir. Bu hususta okul müdürlüklerince velilere ivedilikle gerekli bilgilendirmenin yapılması, 2024-2025 eğitim öğretim yılı itibarıyla velilerden gelebilecek sınıf tekrarı taleplerinin yukarıda yapılan açıklamalar doğrultusunda değerlendirilmesi sağlanacaktır.

4) Seçmeli dersler dâhil tüm derslere ait not bilgileri ile okul öncesi eğitimde gelişim raporlarının e-Okul Sistemi’ne zamanında islenmesi sağlanarak not işlemleri ve okul öncesi eğitimde gelişim raporları tamamlanmamış öğrenci/çocuk bırakılmayacaktır.

5) İlgi (f)’de kayıtlı Yönerge doğrultusunda resmî/özel tüm ortaokullarda detaylı not girilecek derslere (Türkçe ve Yabancı Dil Dersleri) ilişkin is ve işlemlerin eksiksiz ve zamanında tamamlanması sağlanacaktır.

6) Sürekli devamsız durumda olan öğrencilerin ders hanelerine “G” yazılmayarak bos bırakılacak, “e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi/İlkokul-Ortaokul Kurum İşlemleri/SÖK-Sınıf Tekrarına Kalanlar/Sürekli Devamsız-Veli İsteği Sınıf Tekrarı” ekranında aşağıda belirtilen is ve işlemler gerçekleştirilecektir.

– İlkokul müdürlüklerince, “Sürekli Devamsız” durumda olan öğrencilerin belirlenmesi ve e-Okul Sistemi’ne işlenmesi sağlanacaktır.

– İlkokul müdürlüklerince, “Veli İsteğiyle” sınıf tekrarı yapması istenilen öğrencilerin belirlenmesi ve e-Okul Sistemi’ne işlenmesi sağlanacaktır.

– Ortaokul müdürlüklerince, “Sürekli Devamsız” durumda olan öğrenciler belirlenerek e-Okul Sistemi’ne islenmesi sağlanacaktır.

7) Ortaokullarda Şube Öğretmenler Kurulu toplantıları, 10-13 Haziran 2024 tarihleri arasında yapılarak kurullarda alınan kararlar “e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi/İlkokul-Ortaokul Kurum İşlemleri/SÖK-Sınıf Tekrarına Kalanlar/SÖK-Sınıf Tekrarı Kararları” ekranına kaydedilecektir. Bu kapsamda SÖK kararı alınmamış ve hakkında işlem tamamlanmamış öğrenci bırakılmayacaktır.

8) İlgi (a)’da kayıtlı Yönetmeliğin 19 uncu maddesi kapsamında mecburi öğrenim çağı dışına çıkan ilköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler, ders yılı sonunda “e-Okul Sistemi/Öğrenci İşlemleri/Ayrılma İşlemleri” ekranından pasifleştirilecek ve EK-3 Öğrenim Belgesi verilerek Halk Eğitimi Merkezi/Açık Öğretim Ortaokuluna yönlendirilecektir.

9) İlgi (a)’da kayıtlı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin ikinci fıkrası kapsamında oluşturulan Öğrenci Yerleştirme Komisyonundan sorumlu personel tarafından aşağıda belirtilen iş ve işlemlere ayrıca dikkat edilecektir.

– “e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi/Bakanlık MEM İşlemleri/e-Kayıt İşlemleri” ekranında yer alan “Kayıt Bölgesi Belirlenmemiş Adreslere İlişkin (okul öncesi/ilkokul/ortaokul)” raporlar her gün düzenli olarak kontrol edilecektir.

– Raporlarda herhangi bir okul ile ilişkilendirilmediği belirlenen adreslerin okul öncesi eğitim kurumu, ilkokul ve ortaokul ile ilişkilendirilmesi sağlanacaktır.

– Ortaöğretim kurumlarına yerel yerleştirme sürecinde, ortaokul kayıt bölgesi belirleme ekranında mevcut belirlenmiş adreslerde değişiklik yapılamayacağından ortaokul kayıt bölgesi belirleme işlemlerinin doğru, eksiksiz ve zamanında yapılması sağlanacaktır.

10) Eylül ayında ilkokula başlayacak olmasına rağmen okul öncesi eğitimden yararlanamamış olan çocukların hazırbulunuşluk düzeyini artırmak ve onların ilkokula akranlarıyla eşit şartlarda başlamalarını sağlamak amacıyla ilgi (a)’da kayıtlı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi ile 82 nci maddesi hükümleri doğrultusunda okul öncesinde yaz eğitimi yapılacaktır. Okul öncesi eğitime devam etmiş olan çocukların yaz aylarındaki eğitim talepleri ise ilgi (a)’da kayıtlı Yönetmeliğin 83 üncü maddesi ve ilgi (c)’de kayıtlı Yönerge hükümleri gereği açılacak olan çocuk kulüpleri ile karşılanabilecektir. Yaz eğitimi ve çocuk kulüpleri 24 Haziran 2024 tarihi itibarıyla açılabilecektir.

11) Cumhurbaşkanlığının ilgi (ç)’de kayıtlı Genelgesi hükümlerinde yer alan eğitim ve öğretimle ilgili hususlar incelenerek yapılacak çalışmalar planlanacaktır.

12) e-Okul Sistemi’ndeki veriler, il/ilçe ve okul müdürlükleri tarafından üçüncü şahıslarla ve resmî/özel kurumlarla paylaşılmayacak, bu konuda gerekli hassasiyet gösterilecektir.

Yukarıda yapılan açıklamalar ve ilgili mevzuatta tarif edilmiş olan is ve işlemlerin aksaklığa meydan verilmeden zamanında yapılması hususlarında bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.

Ebubekir Sıddık SAVASÇI
Bakan a.
Temel Eğitim Genel Müdür V.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: MEBDUYURULAR