mebduyurular, meb, duyuru, eğitim, okul, sınav, takvim, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, öğrenci, öğretmen, veli, yönetici, idareci, atama, kpss, ösym, bakan, personel, milli eğitim, tayin, ekys, kitap, okullar ne zaman açılacak, ekders, mahmut özer
DOLAR
18,5846
EURO
18,3474
ALTIN
1.020,06
BIST
3.415,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
19°C
Ankara
19°C
Az Bulutlu
Çarşamba Parçalı Bulutlu
18°C
Perşembe Çok Bulutlu
17°C
Cuma Hafif Yağmurlu
15°C
Cumartesi Az Bulutlu
20°C
SON DAKİKA
Uzman ve Başöğretmenlik Sınavı’na Başvuru Süresi Uzatıldı
Matematik Dijital Eğitim Platformu Sayesinde Öğrenciler Eğlenerek Matematik Öğrenecek
Ücretli Öğretmene 5’e 1 Eğitim Öğretime Destek Görevi Ek Dersi Nasıl Hesaplanır?
Uzman Öğretmenlik Sınav Merkezi Değişikliği Yazısı
Haftasonlarında Koordinatörlük Görevi Verilebilir mi?
DYK’da İlçe Havuzunda Öğretmen Varken İdarecilere Görev Verilir mi?
2022-KPSS ÖABT Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı.
İlkokul Öğretmenlerine “Yeni Nesil Matematik” Eğitimleri Başlıyor
Özel Eğitim Uygulama Okullarında Beceri Uygulama Alanları Kılavuzu
GSB ile MEB arasında “İlkokullarda Spor Dalı Eğitimi Protokolü” imzalandı
Ücretli Öğretmene verilen her 5 saate 1 saat ders ücreti, sigorta primi gün sayısını etkiler mi?
BİLSEM Bireysel Değerlendirmelerde Görev Alan Öğretmene Ekders Ücreti Ödenir mi?
Mesleki Eğitim Merkezleri ile İlgili Tereddüte Düşülen Hususlara İlişkin Görüş
Bilişim Teknolojileri Rehberliği (BTR) görevini yürüten öğretmen, Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri Ücreti Alabilir mi?
2022 Yılı Bursluluk Hakkı Kazanan Öğrencilerle İlgili İşlemler
Uzman ve Başöğretmenlik Sınavı’na Başvuran Öğretmenler, Mazeretleri Nedeniyle Sınav Merkezi Değişikliği Yapabilecek
Öğretmenlik kariyer basamakları sürecinde eğitimler ve sınav her yıl tekrarlanacak
Bakan ÖZER, 24 TV’de Eğitim Gündemini Değerlendirdi
Uzman ve Başöğretmenlik Yazılı Sınav Başvuruları ile Muaf olanların Başvuruları Başladı.
2022-KPSS Lisans (ALAN BİLGİSİ) Oturumlarının Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Sorularla Uzman Öğretmenlik / Başöğretmenlik Sınavı (65 Soru)

Sorularla Uzman Öğretmenlik / Başöğretmenlik Sınavı (65 Soru)
A+
A-

1- Öğretmenlik Meslek Kanunu kaç öğretmeni kapsamaktadır?

Milli Eğitim Bakanlığında 1 milyon dolayında öğretmen görev yapıyor. Bu öğretmenlerden 110 bini sözleşmeli, 750 bini kadrolu, 100 bin dolayında ise okul yöneticisi.

 

2- Bu kanunla sözleşmeli öğretmenlik ve kadrolu öğretmenlik ayrımı ortadan kalktı mı?

Bu kanunla sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımı da bazı konularda ortadan kaldırılmış oldu. Mecburi hizmet hariç özlük hakları, atamalar, tayinler başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenler ile kadrolu öğretmenler aynı haklara sahip oldu. Sözleşmeli öğretmenler, can güvenliği ve sağlık mazeretlerine bağlı olarak tayin isteyebilecek. Ama aile birlikteliği mazeretine bağlı tayin isteyemeyecek.

 

3- Bu kanunda öğretmenlikte adaylık kaldırma sınavı uygulaması devam edecek mi?

Yeni düzenleme ile öğretmenlikte adaylık kaldırma sınavı artık yapılmayacak, bunun yerine öğretmenlerin mesleki gelişmeleri temelinde bir program uygulanarak adaylara destek verilecek. Aday öğretmenler, eğitim ve uygulamadan oluşan Aday Öğretmen Yetiştirme Programına tabi tutulur. Aday öğretmenlerden adaylık süreci sonunda Adaylık Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda başarılı olanlar öğretmenliğe atanacak. Değerlendirme Komisyonunun adayı reddetmek için bir inisiyatifi ya da kanaat belirtme hakkı olmayacak.

 

4- Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine ilişkin hangi planlamaları yapacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, artık öğretmenlerin mesleki gelişim programlarında yeni atanan öğretmenlere ve deneyimi 5 yılın altındaki öğretmenlere öncelik verilecek uygulamayı hayata geçirecek. Bu konuda adımlar da atılmaya başlandı. Öğretmenlerin eğitim seçeneklerini zenginleştirmek amacıyla aynı öğrencilere yönelik açılan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) gibi Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) kuruldu ve bu ağdan öğretmenler, sömestrden itibaren yararlanmaya başladı.

 

5- Yeni kanunla öğretmenlerin kariyer basamakları nasıl olacak?

Öğretmenlikte 10 yılını doldurmuş öğretmenlere uzman öğretmenlik imkanı getirildi. Eğitimlerini tamamlayan ve yapılan sınavdan başarıyla geçen uzman öğretmenler, hem bir derece alacaklar, hem de maaşlarında (bugün itibariyle) 1310 lira artış olacak. Yeni düzenlemede, sözleşmeli öğretmenlerin 3 artı 1 zorunlu hizmet süreleri de bu 10 yıllık sürece dahil edildi.

10 yıllık uzman öğretmenler, eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde başöğretmen unvanı ile görev yapacaklar. Yine bu öğretmenlere ilave bir derece verilecek, ayrıca maaşlarında da (bugün itibariyle) 2620 lira artış yapılacak.

 

6- Uzman öğretmenlik için aday sayısı nedir?

Milli Eğitim Bakanlığında, 75 bin dolayında daha önce yapılan uzmanlık sınavını kazanmış öğretmen görev yapıyor. Bu öğretmenler, bu kanunla otomatik olarak uzman öğretmenliğe geçiş yaptı..

Öte yandan MEB’de 600 bine yakın 10 yılını doldurmuş öğretmen görev yapıyor. Bu öğretmenlerin tamamı, herhangi bir kontenjan kısıtlaması olmadan Bakanlığın düzenleyeceği eğitimlere ve ardından yapılacak uzmanlık sınavına girme hakkı elde etti.

 

7- Başöğretmenlik için öğretmen aday sayısı belli midir?

Halihazırdaki 75 bin dolayında uzman öğretmen de başöğretmenlik için aday olmuş oldu.

Uzmanlıkta 10 yılını doldurmuş öğretmenler de düzenlenecek eğitimlere ve ardından yapılacak sınavda başarılı olmaları halinde başöğretmenliğe hak kazanacak.

 

8 – Yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlere ilave haklar verilecek mi?

10 yılını doldurmuş öğretmenler, alan sınırlaması olmadan tezli ya da tezsiz yüksek lisans yapmışsa uzman öğretmenlik yazılı sınavından muaf olacaklar. Bu öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği eğitimlere katıldıktan sonra sınavdan muaf tutularak uzman öğretmenliğe geçiş hakkı elde edecek.

Doktorasını tamamlamış ve 10 yıl uzman öğretmen olarak görev yapmış öğretmenler, başöğretmenlik yazılı sınavından muaf tutulacak. Aynı şekilde doktora yapan öğretmenler mesleki gelişim eğitimlerinden geçtikten sonra başöğretmenliğe hak kazandı.

Dolayısıyla Öğretmenlik Meslek Kanunu ile birlikte hem bir kariyer sistemi oluştu, aynı zamanda öğretmenlerin lisansüstü eğitime teşvik edilmesi ile ilgili de ciddi bir adım atılmış olacak.

 

9 – Bu kanun, öğretmenlerin 3600 ek gösterge imkanları üzerine neler getirecek?

Bu kanunla 2023 yılından sonra artık birinci derecedeki öğretmenlerin ek göstergeleri 3600 olacak. Bu şekilde öğretmenler, emekli olduklarında hem alacakları ikramiye hem de emekli maaşlarında bir artış yaşanacak.

 

10 – Uzman Öğretmen / Başöğretmenlere 1 derece verilecek mi?

Uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı alanlara her unvan için ayrı ayrı olmak üzere bir derece verilir.

 

11 – Uzman Öğretmenliğe kimler başvurabilir?

Öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunanlardan;

a) Mesleki gelişime yönelik 180 saatten az olmamak üzere düzenlenen Uzman Öğretmenlik Eğitim Programını tamamlamış olan,

b) Mesleki gelişim alanlarında uzman öğretmenlik için öngörülen asgari çalışmaları tamamlamış olan,

c) Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmayan,

öğretmenler uzman öğretmen unvanı için yapılan yazılı sınava başvuruda bulunabilir.

MEB’de 600 bine yakın 10 yılını doldurmuş öğretmen görev yapıyor. Bu öğretmenlerin tamamı Bakanlığın düzenleyeceği eğitimlere ve ardından yapılacak uzmanlık sınavına girme hakkı elde edecek.

 

12 – Başöğretmenliğe kimler başvurabilir?

Uzman öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunan ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmayan uzman öğretmenlerden mesleki gelişime yönelik 240 saatten az olmamak üzere düzenlenen Başöğretmenlik Eğitim Programını tamamlamış olan ve mesleki gelişim alanlarında başöğretmenlik için öngörülen çalışmaları tamamlayanlar başöğretmen unvanı için yapılan yazılı sınava başvuruda bulunabilir.

Halihazırdaki 83.350 uzman öğretmen de 10 yılını doldurduklarından başöğretmenlik için aday adayı olmuş olacak.

 

13 – Uzman Öğretmenlik / Başöğretmenlik Sınavı’ndan başarılı olmak için en az kaç puan alınmalıdır?

Uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için yapılan yazılı sınavda 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılacak. Yazılı sınavda başarılı olanlara uzman/başöğretmen sertifikası verilecek.

 

14 – Uzman Öğretmen / Başöğretmen Sınavı’nı hangi kurum yapacak?

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için sınavlar MEB tarafından yapılacak.

 

15 – Hangi öğretmenler Uzman Öğretmenlik sınavından muaf olacak?

Alan sınırlaması olmadan tezli ya da tezsiz yüksek lisans eğitimini tamamlayanlar (sınava girme şartı 10 yıl öğretmenlik süresi olduğu için öğretmenlikte 10 yılı doldurmaları halinde), uzman öğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutulacak.

Yüksek lisansın tezli olup olmadığına, öğretmenin kendi alanında yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın uzman öğretmenlik sınavından muaf sayılacaktır.

 

16 – Hangi öğretmenler Başöğretmenlik sınavından muaf olacak?

Alan sınırlaması olmadan Doktora eğitimini tamamlayanlar, başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutulacak.

 

17 – Kademe İlerlemesinin Durdurulması cezası alanlar Uzman Öğretmen / Başöğretmenliğe ne zaman başvurabilir?

Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanlar, cezaları özlük dosyasından silindikten sonra uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı için başvuruda bulunabilir.

 

18 – Özel öğretim kurumlarındaki öğretmenler de uzman öğretmen / başöğretmen unvanlarına sahip olabilecek mi?

Kanun kapsamında oluşturulan mesleki kariyer unvanlarından özel öğretim kurumlarında görev alan öğretmenler de yararlanabilecek. Kıdem yılı şartını taşıyan, eğitim programlarını tamamlayan ve sınavda başarılı olan öğretmenler, uzman öğretmen veya başöğretmen unvanlarına sahip olabilecek.

 

19 – Yaklaşık kaç öğretmen “uzman öğretmenlik” sınavına girebilecek?

Sınava girebilecek durumda olan meslekte 10 yılını doldurmuş 600.000’e yakın öğretmen bulunmaktadır. İsterlerse bu kişiler sınava girebilecek.

 

20 – 3600 ek gösterge öğretmenlere ne zaman verilecek?

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na göre 14 Ocak 2023 tarihinden itibaren öğretmenlerin ek göstergelerinde artırım yapılacak.

 

21 – 2006 yılındaki Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı (Uzman Öğretmenlik)’nda başarılı olup uzman öğretmen olanlara ne olacak?

 

Bu sınavı kazanan ve şuan fiilen çalışan yaklaşık 18.000 uzman öğretmen var. Bu öğretmenler, kanun Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra direkt uzman öğretmen olarak kabul edilecek.

 

22 – Uzman öğretmenlik sınavını kazanan herkes “uzman öğretmen” olabilir mi? Yani uzman öğretmenlik için kontenjan sınırlaması var mı?

Kontenjan sınırlaması yoktur. 10 yıllık hizmetini dolduran ve sınavı kazanan her öğretmen uzman olabilir.

 

23 – Şuan fiilen çalışan yaklaşık kaç başöğretmen var?

Yaklaşık 88 civarında başöğretmen var.

 

24 – Şuan fiilen çalışan başöğretmenlere ne olacak?

Bu öğretmenler, kanun Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra direkt başöğretmen öğretmen olarak kabul edilecek.

 

25 – Şuan fiilen çalışan başöğretmenlere ne olacak?

Bu öğretmenler, kanun kabul edildikten sonra direkt başöğretmen öğretmen olarak kabul edilecek.

 

26 -Tezsiz Yüksek lisansı eğitimini tamamlamış öğretmen ne olacak?

Tezli ve ya Tezsiz ayırmadan Yüksek lisans mezunu tüm öğretmenler (hangi alanda yüksek lisans yapıldığına bakılmaksızın) uzman öğretmen olacak.

 

27 – 2006 yılında yapılan Uzman Öğretmenlik Sınavının soruları ve cevaplarını bulabilir miyim?

Evet, aşağıdaki linklerden yapılan sınavın tüm sorularına ulaşabilirsiniz:

 1. Türkçe Testi TIKLAYINIZ.
 2. Genel Kültür Testi TIKLAYINIZ.
 3. Eğitim Öğretim Testi TIKLAYINIZ.
 4. Milli Eğitim Mevzuatı Eğitim Öğretim Sistemi Testi TIKLAYINIZ.
 5. Cevap Anahtarı TIKLAYINIZ.

 

28 – Uzman ve Başöğretmenlik Sınavlarının konu kapsamı ne olacak?

Bu sorunun cevabı, daha sonra belli olacaktır.

 

29 – Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisansı, Uzman Öğretmenlik sınavından muafiyet için geçerli olacak mı?

Evet, Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisansı mezunları da muaf olacak.

 

30 – Uzman öğretmen ve başöğretmenlere uygulanan maaş artışı ne zaman uygulanacak?

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun 11’inci maddesine göre başöğretmen ve uzman öğretmenlerin Eğitim, Öğretim Tazminatı’nı arttıran düzenleme de 3600 ek gösterge artışı gibi 15.01.2023 tarihinde yürürlüğe girecektir.

 

31 –  Uzman ve Başöğretmenlik Sınavı ne zaman yapılacak?

19 Kasım 2022 tarihinde yapılacaktır.

 

32 – Yazılı Sınav ve Eğitim Programı Duyurusu ne zaman yapıldı?

18 Mayıs 2022 tarihinde yapıldı.

 

33 –  Uzman Öğretmen ve ya Başöğretmen Eğitim Programına başvurular ne zaman alınacaktır?

01-10 Haziran 2022 alınacaktır.

 

34 – Eğitim Programına kimler başvuru yapabilecektir?

Uzman Öğretmenlik Eğitim Programına yazılı sınava başvuru tarihinin son günü (3 Ekim 2022) itibariyle adaylık dâhil öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunan öğretmenler, Başöğretmenlik Eğitim Programına ise yazılı sınava başvuru tarihinin son günü itibarıyla uzman öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunan uzman öğretmenler başvuruda bulunabilir. 10 yıldan eksik hizmeti bulunanlar başvuramaz.

 

35 –  Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı konuları ve süreleri nasıldır?

Toplam Eğitim Programı Süresi: (180 Saat)
1. Öğrenme ve Öğretme Süreçleri (25 Saat) %15
2. Ölçme ve Değerlendirme (20 Saat) %12
3. Özel Eğitim ve Rehberlik (25 Saat) %15
4. Eğitim Araştırmaları ve Ar-Ge Çalışmaları (20 Saat) %10
5. Eğitimde Kapsayıcılık (20 Saat) %12
6. Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği (20 saat) %10
7. Sosyal Etkileşim ve İletişim (20 saat) %10
8. Dijital Yetkinlik (15 Saat) %8
9. Güvenli Okul ve Okul Güvenliği (15 saat) %8

 

36 – Başöğretmenlik Eğitim Programı konuları ve süreleri nasıldır?

Toplam Eğitim Programı Süresi: (240 Saat)
1. Öğrenme ve Öğretme Süreçleri (25 Saat) %12
2. Ölçme ve Değerlendirme (20 Saat) %8
3. Özel Eğitim ve Rehberlik (25 Saat) %12
4. Eğitim Araştırmaları ve Ar-Ge Çalışmaları (20 Saat) %7
5. Eğitimde Kapsayıcılık (20 Saat) %8
6. Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği (20 saat) %7
7. Sosyal Etkileşim ve İletişim (20 saat) %7
8. Dijital Yetkinlik (15 Saat) %6
9. Güvenli Okul ve Okul Güvenliği (15 saat) %6
10. Okul Geliştirme ve Liderlik (30 Saat) %15
11. Sosyal Duygusal Öğrenme Becerilerin Geliştirilmesi (15 Saat) %6
12. Bilişsel Düşünme Becerileri (15 Saat) %6

 

37 –  Uzman Öğretmenlik Mesleki Gelişim Çalışma kriterleri nelerdir?

Uzman öğretmen unvanı için başvuruda bulunacaklar aşağıdaki Uzman Öğretmenlik Mesleki Gelişim Çalışmalarında yer alan 3 çalışma alanından en az ikisinden birer çalışma yapmaları gerekir. Birden fazla çalışma alanında değerlendirilebilecek mesleki gelişim çalışmaları, yalnızca bir çalışma alanında değerlendirilir.

a) Eğitim Öğretim ve Rehberlik Çalışmaları

1- Destek eğitim odasında fiilen ders okutmuş olmak.
2- Evde veya hastanede eğitim hizmetleri kapsamında fiilen ders okutmuş olmak
3- İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) kapsamında fiilen ders okutmuş olmak.
4- Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) kapsamında fiilen ders okutmuş olmak.
5- Özel okullarda görev yapan öğretmenler bakımından takviye kurslarında fiilen ders okutmuş olmak.
6- Örgün eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler bakımından yaygın eğitim kursları kapsamında fiilen ders okutmuş olmak.
7- Ders dışı eğitim çalışmalarında öğretmen olarak fiilen görev yapmış olmak.
8- Okulca/kurumca yapılacak görevlendirme kapsamında tercih danışmanlığı yapmış olmak.
9- Çocuk kulüpleri çalışmasında görev almış olmak.
10- Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği kapsamında; gezi, öğrenci kulübü, yarışmalar ve toplum hizmeti çalışmasına katılmış olmak.
11- Pansiyonlu eğitim kurumlarında en az bir dönem belleticilik görevi yapmış olmak veya yatılı özel eğitim okullarında grup gözetimi ve eğitimi görevini fiilen yürütmüş olmak.
12- İlçe ya da il düzeyinde; bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal,
sportif, yetenek ve beceri alanlarında yapılan etkinliklere öğrenci/kursiyer hazırlamış olmak.
13- Aday öğretmenlerin adaylık sürecinde, danışman öğretmen olarak görev almış olmak.
14- Hayat boyu öğrenmeye katılım oranının artırılması ve farkındalığın oluşturulması için yapılan faaliyetlerde görev almış olmak.
15- Açık öğretim öğrencilerine eğitim ve öğretim faaliyetleri ile ilgili rehberlik yapmış olmak.
16- Okuma-yazma oranının artırılması çalışmalarında bulunmuş olmak.
17- İHL meslek dersleri öğretmenleri için öğrencilerin mesleki uygulama programı çalışmaları kapsamında fiilen rehberlik yapmış olmak.
18- Rehberlik ve araştırma merkezlerinde görev yapan öğretmenlerin, özel eğitim ile rehberlik ve psikolojik danışma
hizmetleri kapsamında, sorumluluk bölgelerinde bulunan okullarda fiilen müşavirlik hizmeti sunmuş olmak.
19- Tam gün tam yıl eğitim kapsamında görev yapmış olmak.
20- Yabancı uyruklu çocuklar ile dezavantajlı çocukların eğitime katılmalarına yönelik çalışma yapmış olmak.
21- Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yönelik erken çocukluk dönemi eğitim hizmetlerinde, tamamlayıcı eğitim faaliyetlerinde veya grup eğitimine hazırlık uygulamalarından herhangi birinde fiilen görev almış olmak.
22- Okulda/kurumda planlanmış veli eğitimlerinde görev almış olmak.
23- İl/ilçe düzeyinde özel eğitim ihtiyacı olan bireyler veya ailelerine yönelik sosyal kabul ve farkındalık kazandırılması amacıyla çalışmalar yürütmek (Kurs/seminer/toplantı vb.).

b) Yönetime Katılım

1- Yöneticilik görevinde bulunmuş olmak.
2- Alan/Bölüm, Atölye ve Laboratuvar şefliği yapmış olmak.
3- Birim/bölüm başkanlığı yapmış olmak.
4- İlçe, il ya da Bakanlık düzeyinde eylem/gelişim planı veya stratejik planlama vb. çalışmaların hazırlanmasında
ve yürütülmesinde görev almış olmak.
5- İlçe ya da il zümre başkanlığı yapmış olmak.
6- İlçe, il veya ulusal düzeyde planlanmış veli eğitimlerinde görev almış olmak.
7- Merkezî/mahallî olarak “yönetim alanında” eğitim/kurs/seminer vermiş olmak veya bu alanda formatör öğretmenlik yapmış olmak.
8- Okulun/kurumun geliştirilmesine yönelik kurul, komisyon, ekip vb. iş birliği içerisinde yürütülen
çalışmalarda görev almış olmak.
9- İlgili mevzuatında oluşturulan kurul ve komisyonlarda görev almış olmak.
10- Ulusal ya da uluslararası projelerde yöneticilik yapmış olmak.
11- Okulun/kurumun diğer kurum ve kuruluşlar ile yapacağı iş birliği protokollerinde/çalışmalarında görev
almış olmak.
12- Bakanlık veya valilik/kaymakamlık/il millî eğitim/ilçe millî eğitim müdürlüğü bünyesinde yürütülen
çalışmalarda görev almış olmak.

c) Araştırma ve Geliştirme Çalışmaları

1- Yüksek lisans eğitimini tamamlamış olmak.
2- İlçe, il, ulusal ya da uluslararası düzeyde yürütülen projelerde görev almış olmak.
3- Ulusal ya da uluslararası kongrelerin düzenleme kurullarında görev almış olmak.
4- Sanat, spor veya mesleki alanda yeni bir beceri ya da yeterlik kazandığını gösterir belge, sertifika ya da lisans sahibi olmak.
5- Bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal, sportif, yetenek veya beceri alanlarında il, bölge, ulusal veya uluslararası düzeyde düzenlenen yarışmalarda derece yapmış olmak ya da sergilenmeye değer çalışması bulunmak.
6- Araştırma ve geliştirme alanına yönelik; kurul, komisyon, ekip ve iş birliği çalışmalarında görev almış olmak.
7- YDS veya eşdeğerliğe sahip bir sınavdan D (60) düzeyi ve üzerinde puan almış olmak.
8- ISBN sistemine girmiş kitap künyesinde ismi yer almış olmak.
9- Ders kitabı/eğitim aracı/eğitim materyali hazırlama ve yazma veya inceleme sürecinde görev almış olmak.
10- Okulda/kurumda çıkarılan dergi, gazete, duvar gazetesi, kitap, yıllık ve benzeri yayınların hazırlanmasında danışman/koordinatör/editör olarak görev yapmış olmak.
11- Okullarda/kurumlarda döner sermaye kapsamında üretim sürecinde görev almış olmak.
12-Okul veya kurumlarda Millî Eğitim Bakanlığı Belgelendirme Hizmetleri Yönergesi kapsamında yürütülen çalışmalarda görev almış olmak.
13- Ulusal veya uluslararası izleme ve değerlendirme çalışmalarında görev yapmış olmak.
14- Bakanlık bilişim projelerinin geliştirilmesinde görev almış olmak.

 

38 –  Başöğretmenlik Mesleki Gelişim Çalışma kriterleri nelerdir?

Uzman öğretmen unvanı için başvuruda bulunacaklar aşağıdaki Uzman Öğretmenlik Mesleki Gelişim Çalışmalarında yer alan 3 çalışma alanından en az ikisinden birer çalışma yapmaları gerekir. Birden fazla çalışma alanında değerlendirilebilecek mesleki gelişim çalışmaları, yalnızca bir çalışma alanında değerlendirilir.

a) Eğitim Öğretim ve Rehberlik Çalışmaları

1- Destek eğitim odasında fiilen ders okutmuş olmak.
2- Evde veya hastanede eğitim hizmetleri kapsamında fiilen ders okutmuş olmak.
3- İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) kapsamında fiilen ders okutmuş olmak.
4- Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) kapsamında fiilen ders okutmuş olmak.
5- Özel okullarda görev yapan öğretmenler bakımından takviye kurslarında fiilen ders okutmuş olmak.
6- Okulca/kurumca yapılacak görevlendirme kapsamında tercih danışmanlığı yapmış olmak.
7- Pansiyonlu eğitim kurumlarında en az bir dönem belleticilik görevi yapmış olmak veya yatılı özel eğitim okullarında grup gözetimi ve eğitimi görevini fiilen yürütmüş olmak.
8- Ulusal ya da uluslararası düzeyde; bilimsel, sosyal, sanatsal, kültürel, sportif, yetenek ve beceri alanlarında yapılan etkinliklere öğrenci/kursiyer hazırlamış olmak.
9- Üniversitelerde ders okutmuş olmak.
10- Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği kapsamında; gezi, öğrenci kulübü, yarışmalar ve toplum hizmeti çalışmalarını yürütmek üzere görevlendirilmiş olmak.
11- Öğretmen adaylarının yapacakları öğretmenlik uygulaması kapsamında uygulama öğretmeni olarak görev yapmış olmak.
12- Merkezî/mahallî olarak “eğitim öğretim” alanında eğitim/kurs/seminer vermiş olmak veya bu alanda formatör öğretmenlik yapmış olmak.
13- Millî Eğitim Bakanlığı Personeli Hizmeti İçi Eğitim Yönetmeliği kapsamında düzenlenen Okul Temelli Mesleki Gelişim ve Mesleki Gelişim Toplulukları hizmet içi eğitim faaliyetlerine yönelik ihtiyaç tespiti (öz değerlendirme), hazırlık ve planlama çalışmalarında görev almış olmak.
14- Millî Eğitim Bakanlığı Personeli Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliği kapsamında düzenlenen Öğretmen Hareketlilik Programında görev almış olmak.
15- Bakanlıkça hazırlanan program dâhilinde okul ve kurumlarda düzenlenen mesleki çalışmalarda görev
almış olmak.
16- Özel eğitim ihtiyacı olan çocuğu bulunan velilere yönelik kurs faaliyetleri düzenlenmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği kapsamında görev almış olmak.
17- Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yönelik erken çocukluk dönemi eğitim hizmetlerinde, tamamlayıcı eğitim faaliyetlerinde veya grup eğitimine hazırlık uygulamalarından herhangi birinde fiilen görev almış olmak.
18- TRT EBA TV yayınlarına yönelik program hazırlamak, içerik geliştirmek ve ders sunumu yapmış olmak.
19- Psikososyal destek hizmetleri çalışmalarında görev almış olmak.
20- Danışmanlık tedbiri kararı bulunan bireylere danışmanlık tedbiri hizmeti sunmak.

b) Yönetime Katılım

1- Yöneticilik görevinde bulunmuş olmak.
2- Alan/Bölüm, Atölye ve Laboratuvar şefliği yapmış olmak.
3- Birim/bölüm başkanlığı yapmış olmak.
4- İlçe, il ya da Bakanlık düzeyinde eylem/gelişim planı veya stratejik planlama vb. çalışmaların hazırlanmasında
ve yürütülmesinde görev almış olmak.
5- İlçe ya da il zümre başkanlığı yapmış olmak.
6- İlçe, il veya ulusal düzeyde planlanmış veli eğitimlerinde görev almış olmak.
7- Merkezî/mahallî olarak “yönetim alanında” eğitim/kurs/seminer vermiş olmak veya bu alanda formatör öğretmenlik yapmış olmak.
8- Okulun/kurumun geliştirilmesine yönelik kurul, komisyon, ekip vb. iş birliği içerisinde yürütülen çalışmalarda görev almış olmak.
9- İlgili mevzuatında oluşturulan kurul ve komisyonlarda görev almış olmak.
10- Ulusal ya da uluslararası projelerde yöneticilik yapmış olmak.
11- Okulun/kurumun diğer kurum ve kuruluşlar ile yapacağı iş birliği protokollerinde/çalışmalarında görev almış olmak.
12- Bakanlık veya valilik/kaymakamlık/il millî eğitim/ilçe millî eğitim müdürlüğü bünyesinde yürütülen
çalışmalarda görev almış olmak.

c) Araştırma ve Geliştirme Çalışmaları

1- Doktora eğitimini tamamlamış olmak.
2- İlçe, il, ulusal ya da uluslararası düzeyde yürütülen projelerde görev almış olmak.
3- Ulusal ya da uluslararası kongre/sempozyumların kurullarında görev almış olmak veya bildiri sunmuş olmak.
4- Çalışmalarda fiilen görev almaları kaydıyla eğitim kurumu adına Türk Patent ve Marka Kurumundan marka tescili almış olmak.
5- Çalışmalarda fiilen görev almaları kaydıyla öğretmen veya öğrencilerin/kursiyerlerin Türk Patent ve Marka Kurumundan tasarım tescili almış olmaları.
6- Çalışmalarda fiilen görev almaları kaydıyla öğretmen veya öğrencilerin/kursiyerlerin Türk Patent ve Marka Kurumundan faydalı model tescili almış olmaları.
7- Çalışmalarda fiilen görev almaları kaydıyla öğretmen veya öğrencilerin/kursiyerlerin Türk Patent ve Marka Kurumundan patent tescili almış olmaları.
8- Çalışmalarda fiilen görev almaları kaydıyla öğretmen veya öğrencilerin/kursiyerlerin Türk Patent ve Marka Kurumundan coğrafi işaret almış olmaları.
9– Okullarınca/kurumlarınca belirlenen konularda araştırma yapmış olmak.
10- Bakanlıkça kullanılan eğitim materyali hazırlanmasında görev almış olmak.
11- Bakanlığın ders kitabı ya da yardımcı kaynak hazırlama çalışmalarında görev almış olmak.
12- Bakanlığın öğretim programlarını geliştirme çalışmalarında görev almış olmak.
13- Merkezî/mahallî olarak “araştırma, geliştirme veya yenilik alanlarında” eğitim/kurs/seminer vermiş olmak veya bu alanda formatör öğretmenlik yapmış olmak.
14- Hakemli dergide makalesi yayımlanmış olmak.
15- Araştırma ve geliştirme alanına yönelik; kurul, komisyon, ekip veya iş birliği çalışmalarında görev almış olmak.

16- YDS veya eşdeğerliğe sahip bir sınavdan C (70) düzeyi ve üzerinde puan almış olmak.
17- ISBN sistemine girmiş kitap künyesinde ismi yer almış olmak.
18- Ulusal veya uluslararası başarı izleme ve değerlendirme çalışmalarında görev yapmış olmak.
19- Ders kitabı/eğitim aracı/eğitim materyali hazırlama ve yazma veya inceleme sürecinde görev almış olmak.
20- Okulda/kurumda çıkarılan dergi, gazete, duvar gazetesi, kitap, yıllık ve benzeri yayınların hazırlanmasında
danışman/koordinatör/editör olarak görev yapmış olmak.
21- Okullarda/kurumlarda döner sermaye kapsamında üretim sürecinde görev almış olmak.
22- Bakanlık bilişim projelerinin geliştirilmesinde görev almış olmak.

 

39 – 10 yıllık süreye Aday Öğretmenlik, Sözleşmeli Öğretmenlik, Askerlik, Asker öğretmenlik ve Ücretli Öğretmenlik dahil midir?

10 yıllık sürenin hesaplanmasında aşağıdaki süreler kapsama katılacaktır;

(1) Uzman öğretmen veya başöğretmen unvanına başvuruda bulunacakların öğretmenlik veya uzman öğretmenlik sürelerinin hesabında, adaylık dâhil öğretmen veya uzman öğretmen olarak geçirdikleri hizmet süreleri dikkate alınır. Bu sürelere;

a) Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görevli iken askerlik hizmetini yapmak üzere aylıksız izne ayrılanlardan askerlik hizmetini temel askerlik eğitiminden sonra eğitim kurumlarında öğretmen olarak yerine getirenlerin temel askerlik eğitimi dışında kalan askerlik süreleri,

b) Eğitim kurumu müdürlüğü, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığında geçen süreler,

c) 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (B) bendi kapsamında sözleşmeli öğretmenlikte geçen süreler,

ç) 657 sayılı Kanunun 102 nci, 103 üncü, 104 üncü ve 105 inci maddelerinde öngörülen izinlerin tamamı,

d) Görevden uzaklaştırma ve görevleri ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanma veya gözaltına alınma nedenleriyle fiilen görev yapılmayan sürelerin 657 sayılı Kanunun 143 üncü maddesinde sayılan durumların gerçekleşmesi hâlinde tamamı,

e) Özel okullarda öğretmen veya yönetici, diğer özel öğretim kurumlarında ise öğretmen veya öğretmenlik atama şartını taşıyanların yönetici unvanlarında geçen hizmet süreleri,

f) 25/6/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu hükümleri kapsamında sendikal görevleri nedeniyle aylıksız izinli sayılanların, bu kapsamdaki izin süreleri,

g) Öğretmen olarak görev yapmakta iken 23/4/1999 ile 14/2/2005 tarihleri arasında almış oldukları disiplin cezası sonucu öğretmenlikleri sona erip, 22/6/2006 tarihli ve 5525 sayılı Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun uyarınca haklarında verilmiş disiplin cezalarının bütün sonuçları ile ortadan kaldırılmasına bağlı olarak öğretmenliğe döndürülenler ile aynı tarihler arasında istifa sonucu görevinden ayrılanlardan yeniden öğretmenliğe atananların görevlerinden ayrıldıkları tarih ile öğretmenliğe döndürüldükleri tarih arasında geçen süreleri,

ğ) Vekâlet ve geçici görev süreleri dahildir.

 

40- Mesleki gelişim çalışmaları yüz yüze mi uzaktan mı olacak?

Eğitimler ÖBA üzerinden online olacak. Uzman öğretmenlik/başöğretmenlik eğitimleri belirlenen tarih aralığında olmak üzere günün her saati erişime açık tutulacaktır. Ayrıca uzaktan eğitim yöntemiyle erişime açılan her bir eğitim konusunun içeriği yazılı doküman olarak ÖBA üzerinden paylaşılacaktır.

 

41- Yüksek lisansı olanlar yazılı sınavdan muaf mıdır?

Yüksek Lisansı olanlar uzman öğretmenlik yazılı sınavından muaftır; ama eğitim programındaki eğitimleri almak zorundadırlar.

 

42- Bu sınavlar her yıl yapılacak mı?

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için ayrı ayrı olmak üzere yılda bir defa yapılacak.

 

43- Bu sınavlarda puan barajı var mı?

Bu sınavlarda 100 puan üzerinden 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılır.

 

44- Özel Okuldaki süreler 10 yıla dahil midir?

Özel Okuldaki çalışılan öğretmenlik süreleri 10 yıla dahildir.

 

45- Bu sınava girmek zorunlu mudur? Sınava girme şartlarını taşıyıp sınava girmek istemeyenler, eğitime katılmak zorunda mıdır?

Bu sınavlara girmek zorunlu değildir. Bu nedenle sınava girmeyecek öğretmenler, eğitime katılması gerekmez.

 

46- Yıllık İzinde geçirilen süreler, 10 yıllık hizmet süresinden hesaplanır mı?

Yıllık İzinde geçirilen süreler de 10 yıllık hizmet süresinden sayılır / dahil edilir.

 

47- Yıllık İzinde geçirilen süreler, 10 yıllık hizmet süresinden hesaplanır mı?

Yıllık İzinde geçirilen süreler de 10 yıllık hizmet süresinden sayılır / dahil edilir.

 

48- Öğretmenlerin izinli sayıldığı yaz tatillerinde geçirilen süreler, 10 yıllık hizmet süresinden hesaplanır mı?

Yaz tatili izinleri de 10 yıllık hizmet süresinden sayılır / dahil edilir.

 

49- Öğretmenlerin 16 haftalık doğum (analık) izninde geçirilen süreler, 10 yıllık hizmet süresinden hesaplanır mı?

Doğum izinleri de 10 yıllık hizmet süresinden sayılır / dahil edilir.

 

50- Öğretmenlerin 10 günlük Babalık İzninde geçirilen süreler, 10 yıllık hizmet süresinden hesaplanır mı?

Babalık izinleri de 10 yıllık hizmet süresinden sayılır / dahil edilir.

 

51- Öğretmenlerin hastalık veya refakat izinlerinde geçirilen süreler, 10 yıllık hizmet süresinden hesaplanır mı?

Hastalık veya refakat izinlerinde geçirilen süreler de 10 yıllık hizmet süresinden sayılır / dahil edilir.

 

52- Öğretmenlerin doğum sonra 24 aya kadar olan aylıksız izinlerinde geçirilen süreler, 10 yıllık hizmet süresinden hesaplanır mı?

Doğum sonrası aylıksız izinlerinde geçirilen süreler de 10 yıllık hizmet süresinden sayılmaz / dahil edilmez.

 

53- 20 yıllık öğretmenim. Bu yıl uzmanlık sınavına girsem kazansam seneye başöğretmenlik sınavına girebilir miyim?

Hayır, Uzman öğretmenlikte en az 10 yılınızı doldurduktan sonra başöğretmenlik sınavına girebilirsiniz.

 

54- Ek 2 ve Ek 3 için belge ibraz edilecek midir?

Evet. 3 kategoriden 2 tane yeterli olup bunların ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu evraklar çalışılan okullardan temin edilebilir. Bu evrakların çoğunun olur ve diğer evrakları DYS de vardır. Buradan okul yöneticileri çıkarabilir.

 

55- Ek 2 ve Ek 3 için belge ibraz edemeyenler yazılı sınava girebilir mi?

Belge ibraz edemeyenler sınava giremeyecektir.

 

56- Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı ve Başöğretmenlik Eğitim Programını tamamlayanlara sertifika verilecek mi?

Eğitim Programını tamamlayanlara Mebbis Hizmetiçi Eğitim modülünden sertifika verilecek olup bu sertifika Uzman ve Başöğretmenlik için 3 yıl geçerli olacaktır.

 

57- Uzman Öğretmenlik için EBA, ÖBA ve yüz yüze alınan hizmetiçi eğitimler (Sanat, spor veya mesleki alanda yeni bir beceri ya da yeterlik kazandığını gösterir belge, sertifika ya da lisans sahibi olmak) maddesinden sayılır mı?

Evet, sayılır.

 

58- Ücretli ve Vekil Öğretmenlik 10 yıllık süreye sayılır mı?

Sayılmaz.

 

59- Ücretsiz izinde olan öğretmenler, başvuru yapabilecek midir?

Evet, başvuru yapabilecekler.

 

60- Pedagojik Formasyon, Yüksek Lisans yerine geçer mi?

Pedagojik Formasyon, Yüksek Lisans yerine geçmez. Diplomada Yüksek Lisans ibaresinin geçmesi gerekmektedir.

 

61- Evrak yüklemesini kim yapacaktır?

Hazırlanan evrakların yüklemesini öğretmen yapacaktır.

 

62- Uzman veya Başöğretmen olarak emekli olmanın emekli maaş ve ikramiyesine etkisi var mı?

Uzman öğretmenlere ödenen eğitim-öğretim tazminatının %60’a ve başöğretmenlere ödenen eğitim öğretim tazminatının %120’ye çıkarılması sadece fiilen görevde iken ek bir ödeme sağlamaktadır. İlgili ödeme kalemi emekli maaşına veya emekli ikramiyesine yansımamaktadır. Uzman öğretmenler ve başöğretmenler emekli olduklarında öğretmenlerle aynı emekli maaşını alacak ve aynı ikramiye kendilerine ödenecektir. Dolayısıyla öğretmen, uzman öğretmen veya başöğretmen olarak emekli olmuş olmanın emekli maaş ve ikramiyesine hiçbir katkısı yoktur.

 

63- Uzman Öğretmenlik/Başöğretmenlikte Daimi Olan (Kabul Olmayan) kurul ve komisyonlar nelerdir?

Alan Öğretmenler Kurulu
Eğitim Kurumu Müdürleri Kurulu
İl Millî Eğitim Müdürleri Kurulu
İlçe Millî Eğitim Müdürleri Kurulu
Okul Aile Birliği Kurulu
Öğretmenler Kurulu
Sanat Ve Spor Kurulu (Güzel Sanatlar Ve Spor Okulları İçin)
Sınıf Öğretmenler Kurulu
Şube Öğretmenler Kurulu
Zümre Öğretmenler Kurulu

 

64- Uzman Öğretmenlik/Başöğretmenlikte Daimi Olmayan (Kabul Olan) kurul ve komisyonlar nelerdir?

Bilsem Komisyonu yada Ekibi
Öğrenci Davranışlarını Degerlendirme Kurulu(Disiplin Kurulu)
Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Geliştirme Birimi
Öğrenci Ve Çevre İhtiyacına Göre Geçici Kurulan Kurul Ve Komisyonlar
Çocuk Kulübü Yönetim Kurulu
Psikososyal Koruma, Önleme Ve Krize Müdahale Hizmetleri
Değerler Eğitimi Okul/Kurum Yürütme Komisyonu
Rehberlik Hizmetleri Yürütme Komisyonu
Eser İnceleme Ve Seçme Kurulu
Risk Değerlendirme Ekibi
İlk Yardım Ekibi
Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Yaşam Ekibi
İş Sağlığı Ve Güvenliği Kurulu
Sanat Ve Spor Kurulu (Güzel Sanatlar Ve Spor Okulları Haricindekiler)
İyep Okul Komisyonu
Satın Alma Komisyonu
Kantin Denetleme Komisyonu
Servis Denetleme Komisyonu
Koruma Arama Tahliye Arama
Sınavla Kayıt Komisyonu
Kurtarma Ekibi
Sınıf Yükseltme Sınav Komisyonu
Kütüphane Kaynakları Düşüm Komisyonu
Sosyal Etkinikler Kurulu
Kütüphane Kaynaklarının Tespiti Ve Seçimi Komisyonu
Stratejik Plan Ekibi
Muayene Ve Kabul Komisyonu
Stratejik Planlama Ekibi
Oku Okul Gelişim Ekibi
Stratejik Planlama Üst Kurulu
Okul Gelişim Yönetim Ekibi
Taşınır Sayım Kurulu
Okul Sağlığı Yönetim Ekibi
Tören Ve Kutlama Komisiyonu
Okulaile Birliği Denetleme Kurulu
Web Yayın Komisyonu
Okullarda Şiddetin Önlenmesi Çalışma Ekibi
Yangınla Mücadele
Onur Kurulu

65- Uzman Öğretmenlik/Başöğretmenlik için Eğitim Programlarına nasıl başvurulur?

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitim programına başvurmak için başvuru tarihleri arasında şu adımların takip edilmesi gerekmektedir: MEBBİS>Başvuru İşlemleri>Öğretmenlik Kariyer Basamakları Başvuru İşlemleri>Eğitim Başvurusu>Başvuru Kaydet

Yorumlar

 1. Seren dedi ki:

  Sınav yüzyüzemi yoksa online mı olacak?

  1. İsminiz dedi ki:

   Yan yana yapilacak

 2. Asya dedi ki:

  Şu an Aylıksız izinde olan bir öğretmen bu sınavlara başvurabilir mi?

  1. İsminiz dedi ki:

   Başvurabilir. Ama kabul edilecek demek değildir ha edilmeyecek demek de değildir

 3. Mert dedi ki:

  Şu an doktora yapmış 22 yıllık bir öğretmen uzmanlığa (ve eğitim programına) mı, başöğretmenliğe (eğitim programı) mi başvuracak?

  1. İsminiz dedi ki:

   Bırakın onu da o öğretmen düşünsün ya da düşünmesin yönetmeliği okusun gorur

 4. Mert dedi ki:

  Yuksek lisansi olup yazili sinavdan muaf olanlar OBA da online egitimi almasi mecburi mi?

 5. Onur dedi ki:

  Merhaba bu on yıllık süreler yıl başı 360 gün pirim üzerinden mi hesaplanıyor yani 3600 pirim günü? Yoksa eğitim öğretim yılı olarak mı? Özel okullarda yaz tatillerinde sigortası ödenmeyen binlerce öğretmen var. Eylül ayında başlayıp haziranda çıkış yapan öğretmen bir yıl sayılacak mı? Daha net bilgi olsa daha iyi olmaz mı? Neye göre 10 yıl?

 6. Onur dedi ki:

  Merhaba bu on yıllık süreler yıl başı 360 gün pirim üzerinden mi hesaplanıyor yani 3600 pirim günü? Yoksa eğitim öğretim yılı olarak mı? Eylül ayında başlayıp haziranda çıkış yapan öğretmen bir yıl sayılacak mı? Daha net bilgi olsa daha iyi olmaz mı? Neye göre 10 yıl?

 7. Kubilay dedi ki:

  Merhaba ben 10 yıl dershanede uzman öğretici olarak çalıştım ve meb e atandım meb de 5 yıl 8 ay çalışma sürem doldu uzmam öğretmen olarak başvuruda dershanede çalıştığım uzman öğretici süresi kabul edilecek mi acaba?

 8. Ali dedi ki:

  Ücretli öğretmenlik süreleri neden sayılmıyor sonuçta öğrenciye ders vermedi mi öğretmen değil miydi

  1. İsminiz dedi ki:

   Sayilsin dersek bile su sorun ortaya çıkacak teker mi sayalım çifter mi

 9. Fatmanur dedi ki:

  Uzman Öğretmenlik sınav tarihinde Ücretsiz izinde olmam sorun teşkil eder mi?

 10. Sadettin dedi ki:

  Emekli öğretmenim.Ancak özel bir okulda öğretmen olarak çalışıyorum.Başöğretmenlik için sınava girebilir miyim?

  1. İsminiz dedi ki:

   Başvuruda bulununca sınava alinirsaniz girebilirsiniz

 11. İsminiz dedi ki:

  Ay başı 30 günden hesaplanmaktadir

  1. Derya dedi ki:

   Pedogojik formasyonuda yüksek lisans yerine saymamalari mi anlamiyorum

 12. Serap İspiroğlu dedi ki:

  Bakanlik Formatörluk belgem var acaba uzman öğretmenlikde daimi olarak kabul edilir mi

 13. Burhan KEBECİ dedi ki:

  kpss kursunda öğretmen olarak çalıştığımız süre sayılır mı

 14. SEDAT dedi ki:

  Sınavda seçenek sayısı 4 mü yksa 5 mi olacak

 15. Semra dedi ki:

  2. Üniversite lisans mezunları da uzman öğretmenlik sınavından muaf mı ya da olacak mı? Bununla ilgili söylemler duymaktayız

error: MEBDUYURULAR