mebduyurular, meb, duyuru, eğitim, okul, sınav, takvim, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, öğrenci, öğretmen, veli, yönetici, idareci, atama, kpss, ösym, bakan, personel, milli eğitim, tayin, ekys, kitap, okullar ne zaman açılacak, ekders, mahmut özer, mebpersonel, memur, memurlar, ajans, kamu, haber
DOLAR
32,5273
EURO
34,6828
ALTIN
2.488,84
BIST
9.524,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
21°C
Ankara
21°C
Az Bulutlu
Cuma Yağmurlu
21°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
18°C
Pazar Parçalı Bulutlu
20°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
SON DAKİKA
Açık Öğretim Kurumları (AÖL-AÖO) 2.Dönem Sınav Sonuçları Açıklandı.
YÖK’ten ​​Sudanlı ve Filistinli ​yükseköğretim öğrencilerine koşulsuz yatay geçiş hakkı verildiği iddialarına ilişkin açıklama
Orman Genel Müdürlüğü 2024 Yılı 20 Adet Sözleşmeli Mühendis (Orman Mühendisi) Alım İlanı (Son Başvuru: 09/05/2024)
Orman Genel Müdürlüğü 2024 Yılı 124 Adet Sözleşmeli Personel Alım İlanı (Son Başvuru: 26 Nisan 2024)
2024 Yılı BİLSEM’lere Öğretmen Seçimi Sözlü Sınavına Katılmaya Hak Kazananlar
Okul Öncesi, İlkokul ve Ortaokul Öğrencileri İçin ARA TATİL ETKİNLİK KİTAPLARI Yayımlandı
660 Gönüllü Kamp Lideri Alımı
Polis Meslek Yüksekokullarına 7.500 Polis Alınacak (Son başvuru: 14.04.2024)
Öğretmenlere 4 Sınav Görevi
Sorumluluk Sınavlarında Kimler Görevlendirilir ve Ek Ders Ücreti Alır mı? (MEB Görüş Yazısı)
2024 Yılı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Sonuçları
Öğretmenlere Sınav Görevi
Ortak Sınav (6 ve 9. sınıf) Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarı Yayımlandı
Seçim Dolayısıyla 1 Nisan’da Okullar Tatil Edildi
Öğretmenlere Sınav Görevi
MEB’de Yeni Nesil e-POSTA Sistemi
Okul Randevu Sistemi Kılavuzu
Elektronik Ortamda Üretilen Belgelerin Çıktısının Alınmaması
8 ve 12. Sınıf Öğrencilerinin 2. Dönem 2. Yazılı Sınav Tarihlerinde Değişiklik Yapıldı.
2024 Yılı Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu
2. Dönem 1. Yazılı Sınavlara İlişkin Örnek Soru Kitapçıkları Yayımlandı
“Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi”nde Değişiklik Yapıldı
2024 Yılı BİLSEM Öğretmen Seçme ve Atama Kılavuzu Yayımlandı
Görevde Yükselme Sınavı Atama Başvuru Duyurusu Yayımlandı
2024 Yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirmesine İlişkin Kılavuz
TÜMÜNÜ GÖSTER →

MEB’in “Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılan Ödemeler” ile ilgili yazısı

MEB’in “Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılan Ödemeler” ile ilgili yazısı
A+
A-

MEB’in 09.08.2021 tarihli ve 29229925 sayılı yazısı:

Konu: Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılan Ödemeler

İlgi: Muhasebat Genel Müdürlüğünün 05.08.2021 tarihli ve 340913 sayılı yazısı.

Muhasebat Genel Müdürlüğünden alınan ilgi sayılı yazıda; Harcama birimlerince MYS üzerinden Ödeme Emri Belgesi düzenlenirken SGK sisteminden borç sorgulanacak ve SGK ödeme ve göndermeleri söz konusu borca istinaden gerçekleştirileceği belirtilerek, yeni geliştirilen ve test çalışmaları tamamlanan uygulamanın genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin tamamında 06.09.2021 tarihi itibariyle devreye alınacağı belirtilmiştir. Konu hakkında biriminiz ilgili personelinin bilgilendirilmesi amacıyla ilgi yazı, yazımız ekinde gönderilmektedir.
Bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.

 

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI

Muhasebat Genel Müdürlüğü

Sayı: 92447149-702.99[702.99]-340913

Konu: Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılan Ödemeler

DAĞITIM YERLERİNE

2017/7 Sayılı Başbakanlık Genelgesi kapsamında ve Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi (BKMYES) Projesi ile kamu mali yönetimi sistemimizin farklı fonksiyonel süreçleri ile ilgili olarak farklı idarelerin yetki ve sorumluluğu altında yer alan bilişim sistemlerinin entegre bir altyapıya kavuşturulması ve nihayetinde de kurumsal yapıdan bağımsız olarak uçtan uca entegre iş süreçlerinin oluşturulması hedeflenmektedir.

Bu bağlamda, memur, sözleşmeli personel ve işçilerin maaş ve ücretlerinden kesilen sosyal güvenlik primi ve kesenekleri, harcama birimlerince düzenlenen ödeme emri belgesi ile muhasebe birimlerine iletilmekte ve muhasebe birimlerince düzenlenen 361- Ödenecek Sosyal Güvenlik Kesintileri hesabına kaydedilmek suretiyle Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) banka hesabına aktarılmak üzere emanete alınmaktadır. Daha sonra, harcama birimlerince sosyal güvenlik primi ve keseneklerine ilişkin SGK sistemine bildirimde bulunularak, SGK sisteminde ilgili harcama birimleri adına borç tahakkuk ettirilmektedir. Muhasebe birimlerince, emanetteki tutarlar SGK’nın banka hesabına aktarıldığında söz konusu borç tahakkuku SGK sisteminde kapatılmaktadır.

Ancak, mevcut uygulamada bazı durumlarda harcama birimleri adına oluşan borç tahakkukları ile muhasebe birimlerince SGK hesaplarına aktarılan tutarların eşleşmemesi durumu ortaya çıkabilmekte ve SGK sisteminde ilgili harcama birimi borçlu gözükebilmektedir. Bu sorunların engellenmesine yönelik olarak Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen BKMYBS ile SGK Sistemi arasında ödemelerin borca dayalı olarak yapılmasına yönelik entegrasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Söz konusu çalışmalar kapsamında, SGK adına yapılan kesintilerin muhasebe birimlerince SGK’nın banka hesabına aktarılmadan önce harcama birimlerince Harcama Yönetim Sistemi (MYS) üzerinden borç sorgusunun yapılarak kesinti tutarlarının SGK’nın banka hesabına aktarılması sağlanacaktır. Uygulama ile muhasebe sisteminde kayıtlı olan SGK’ya ait emanetler web servis aracılığıyla harcama birimlerince MYS’de görüntülenecek, işyeri sicil numarası ile SGK sisteminden borç sorgusu yapılarak gelen borç bilgisi ile ilgili emanetlerin sistem tarafından eşleştirilmesi sonrasında muhasebe birimlerince SGK2nın banka hesabına aktarılacaktır.

Ayrıca, SGK’ya kesenek ve prim ödemcleri dışında yapılan idari para cezaları, geçmişe dönük olarak yapılan maaş ve ücret ödemelerinden yapılan kesintiler, kira ve fatura ödemeleri, GSS kapsamında prim ödemeleri, geriye dönük prim ödemeleri, stajyer prim ödemeleri, güvenlik korucularının prim ödemeleri gibi çeşitli personel gruplarına ait SGK prim ödemeleri de MYS üzerinden tahakkuka ‘bağlı olarak ödenebilecek şekilde entegrasyon alışmaları yapılmaktadır. Bahsi geçen çalışmalar kapsamında. harcama birimlerince MYS üzerinden ödeme emri belgesi düzenlenirken SGK sisteminden borç sorgulanacak ve SGK ödeme ve göndermeleri söz konusu borca istinaden gerçekleştirilecektir.

Buna göre, yeni geliştirilen ve test çalışmaları tamamlanan uygulama, genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin tamamında 06/09/2021 tarihi itibariyle devreye alınacak olup uygulama kılavuzları da MYS’de yayımlanacaktır.

Bilgileri ile gereğini arz ve rica ederim

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: MEBDUYURULAR