mebduyurular, meb, duyuru, eğitim, okul, sınav, takvim, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, öğrenci, öğretmen, veli, yönetici, idareci, atama, kpss, ösym, bakan, personel, milli eğitim, tayin, ekys, kitap, okullar ne zaman açılacak, ekders, mahmut özer, mebpersonel, memur, memurlar, ajans, kamu, haber
DOLAR
27,1165
EURO
28,8862
ALTIN
1.670,60
BIST
7.898,40
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
28°C
Ankara
28°C
Açık
Cuma Açık
30°C
Cumartesi Açık
30°C
Pazar Açık
31°C
Pazartesi Açık
30°C
SON DAKİKA
2023 Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Uygulama Kılavuzu Yayımlandı.
Ülke Genelinde Yapılacak Ortak Sınavların Tarihleri Belli Oldu
Gizlilik Kararı Olan Vatandaşların Kurslara Katılımı Hakkında
Bakan TEKİN’den Mülakat Açıklaması
MEB’de Yeni Genel Müdür Atamaları Yapıldı
MEB’in ortaokul ve liselerde başlatacağı “ortak sınav”ın ayrıntıları
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ek ders ücreti müjdesi
Açık Öğretim Liselerine Geçişleri Sınırlayan Genelge Yayımlandı
Milli Sporculardan Beden Eğitimi Branşına Atama
Fatih Projesi BT Rehberliği Görevinin Güncellenmesi
MEB Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği (09.09.2023)
Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya İlleri İle Gaziantep İlinin İslahiye ve Nurdağı İlçelerinde Görev Yapan Öğretmenlerin İller Arası Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapıldı
Bakan TEKİN, Eğitim Gündemi Üzerine Konuştu
Bakan TEKİN, Mesleki Çalışma Döneminin Açılışında Öğretmenlere Konuştu
2023 Yılı Görevde Yükselme Yazılı Sınav Puanlarının Sıralama Aralıkları
3 Eylül 2023 tarihli Bursluluk Sınavının Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları
Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yıllık Planları Yayınlandı.
MEB’den Öğretmenevleri ile İlgili Yeni Yazı
Toplu Sözleşme Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı
MEB’ Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
MEB’den Okullarda Uyum Haftası ile ilgili yazı
Yaz Tatili Öğretmenlerin Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları (Ek Yerleştirme)
Eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolunda edinilen kazanımlar
Öğretmenlerin YENİDEN İl İçi ve İller Arası Yer Değişikliği Duyurusu
TÜMÜNÜ GÖSTER →

MEB’den e-Sınav Uygulamaları Hakkında Yazı

MEB’den e-Sınav Uygulamaları Hakkında Yazı
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı, 81 ilde e-Sınav merkezlerinde gerçekleştirilen sınavlarda uygulama birliğini sağlamak ve aday mağduriyetlerinin önüne geçmek amacıyla açıklama yazısı gönderdi. İşte o yazı:

 

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı: E-54315259-480.99-46802083   /   30.03.2022
Konu: e-Sınav Uygulamaları Hakkında

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi: a) 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun.
b) Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesi.
c) Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri e-Sınavı Başvuru ve Uygulama Kılavuzu.
ç) Kalfalık, Ustalık ve Usta Öğreticilik e-Sınavları Başvuru/Uygulama Kılavuzu.
d) Amatör Telsizcilik e-Sınavı Başvuru ve Uygulama Kılavuzu.
e) 09.10.2018 tarihli ve 54315259-903.07.01-E.18731494 sayılı yazımız.
f) 18.01.2019 tarihli ve 54315259-480.99-E.1300964 sayılı yazımız.
g) 25.02.2021 tarihli ve E-54315259-480.99-21295730 sayılı yazımız.
ğ) İçişleri Bakanlığının 04.03.2022 tarihli Genelgesi.

81 ilde e-Sınav merkezlerinde gerçekleştirilen sınavlarda uygulama birliğini sağlamak ve aday mağduriyetlerinin önüne geçmek amacıyla aşağıda yer alan açıklamalara ihtiyaç duyulmuştur.

Bu kapsamda;
1-2022 yılında yayımlanan ilgi (c) Kılavuzun “e-Sınav Uygulaması” başlıklı 7 nci maddesinin (d) bendinde yer alan hüküm kapsamında Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri e-Sınavına girmek üzere e-Sınav salonuna gelen adaylardan yeni kimlik belgesine (Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı) sahip olanların e-Sınav giriş belgelerinde il/ilçe millî eğitim müdürlükleri ile kurs müdürlüğüne ait imza/mühür/kaşe zorunluluğu bulunmamakta ve bu adaylar imzasız/mühürsüz/kaşesiz e-Sınav giriş belgesi ile sınava katılabilecek olup sınav salonuna diğer geçerli kimlik belgeleri ile gelecek olan adaylara ait e-Sınav giriş belgelerinde çift imza/mühür/kaşe bulunması gerekmektedir.

2-İlgi (c) kılavuzun 12 nci maddesinin (b) fıkrasında hüküm; ilgi (ğ) Genelge ile Covid-19 salgın tedbiri olarak uygulanmakta olan HES kodu sorgulama uygulaması 03 Mart 2022 tarihinden itibaren sonlandırıldığından e-Sınava katılacak adaylar ile bu sınavlarda görevlendirilecek personelin HES kodu sorgulama uygulamasına da son verildiğinden uygulanmayacaktır. Ayrıca adayların sınav randevusu değişiklik süresi de sınav tarihinden 4 gün öncesine kadar yapılabilecek şekilde güncellenmiştir. Covid-19 test sonucu pozitif olan adayların sınav hakkı ile ilgili işlemler İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin Özel Öğretim Kurumları Şubeleri tarafından yürütülmesi gerekmektedir.

3. e-Sınav salonlarında uygulama ve izleme sorumlusu tarafından kullanılmakta olan e-Sınav uygulama ekranında yer alan iptal seçeneklerinde güncelleme yapılmış olup bu kapsamda;

a. Adayın kopya çektiği tespit edildi: Adayın; sınav esnasında başka bir adaydan veya herhangi bir dokümandan ya da başka bir yöntemle kopya çektiğinin tespit edilmesi durumunda seçilecektir.

b. Yasaklı elektronik cihaz/doküman/takı/araç/gereç ve benzeri nesne ile sınava girdiği tespit edildi: Sınav salonuna ilgi (a) yönerge, ilgi (b,c ve ç) kılavuzlarda yer alan yasaklı nesnelerle giren adaylar olması halinde seçilecektir.

c. Adayın kendisi yerine başkasının (joker adayın) sınava girmesini sağladığı tespit edildi: Sınava kendi yerine bir başkasının sınava girmesine katkı sağlayan adayların tespit edilmesi durumunda seçilecektir.

c. Adayın kendisi yerine başkasının (joker adayın) sınava girmesini sağladığı tespit edildi: Sınava kendi yerine bir başkasının sınava girmesine katkı sağlayan adayların tespit edilmesi durumunda seçilecektir.

ç. Aday geçerli giriş belgesi ibraz etmedi: İlgi (b,c ve ç) kılavuzlarda belirtilen geçerli e-Sınav giriş belgesi ibraz etmeyen aday olması durumunda seçilecektir.

d. Aday sınav giriş belgesini görevlilere teslim etmedi: Adayların e-Sınav giriş belgesini görevlilere teslim etmemesi durumunda seçilecektir.

e. Aday cevap kağıdına/aday yoklama listesine imza atmadı: Sınava giren adayların kendisine ait cevap kağıdı ile aday yoklama listesine imza atmaması durumunda seçilecektir.

f. Sınav merkezi demirbaşlarına zarar verdi: Adayların sınav merkezinde bulunan demirbaşlara zarar vermesi durumunda seçilecektir.

g. Aday geçerli kimlik belgesi ibraz etmedi: İlgi (b,c ve ç) kılavuzlarda belirtilen geçerli kimlik belgesi ibraz etmeyen aday olması durumunda seçilecektir.

ğ. Aday Başkasının sınava gireceği bilgisayarda sınavı başlattı: Adayın, başka adayın bilgilerinin yer aldığı bilgisayarda sınavı başlatması (sorulara yanıt verip vermediğine bakılmaksızın) durumunda seçilecektir.

h. Sınav öncesinde bina güvenlik görevlisi tarafından yapılan üst aramasında veya salon görevlileri tarafından yapılan aday kimlik kontrolleri esnasında üzerinde ses ve görüntü nakleden/kaydeden cihaz/düzenek bulunduğu tespit edilen aday olması ya da bu cihaz/düzenek ile sınava katılarak kopya çektiği sınav esnasında tespit edilen aday olması halinde adayın gerçekleştirdiği eyleme göre; “Adayın üzerinde ses ve görüntü nakleden kopya düzeneği/cihazı tespit edildi” veya “Adayın kopya çektiği tespit edildi” seçeneklerinden biri seçilecek olup ilgi (g) yazının 13 üncü maddesindeki hükmün uygulanmasına son verilmiştir. Ayrıca (h) maddesindeki eylemleri gerçekleştiği tespit edilen adaylar hakkında ilgi (a) Kanunun 12 inci maddesindeki düzenlemeye bağlı olarak 6114 Sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin beşinci fıkrası doğrultusunda işlem tesis edilmek üzere suç duyurusunda bulunulması gerekmektedir.

Bu kapsamda söz konusu hususların e-Sınav merkezlerinde görev alabilecek tüm personel ile sınavlarla ilgili tüm birimlere/kurumlara duyurulması ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmeden yürütülmesi için gerekli özenin gösterilmesi hususlarında bilgilerinizi ve gereğini önemle arz/rica ederim.

 

Murat İLİKHAN
Bakan a. (Genel Müdür)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: MEBDUYURULAR