mebduyurular, meb, duyuru, eğitim, okul, sınav, takvim, okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, öğrenci, öğretmen, veli, yönetici, idareci, atama, kpss, ösym, bakan, personel, milli eğitim, tayin, ekys, kitap, okullar ne zaman açılacak, ekders, mahmut özer, mebpersonel, memur, memurlar, ajans, kamu, haber
DOLAR
32,5273
EURO
34,9615
ALTIN
2.433,05
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
32°C
Ankara
32°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Açık
30°C
Cuma Açık
31°C
Cumartesi Açık
32°C
Pazar Açık
32°C
SON DAKİKA
Kurs Sertifikalarınıza e-Devletten Ulaşabilirsiniz
2024 Yılı Taşra Teşkilatı Kadrolarında Bazı Ünvanlarda Görev Yapan Personelin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
MEB Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
İlkokul Kitaplarında Kullanılacak Yeni Alfabe ve Rakam Fontu
2024 Yılı Tercih Danışmanlığı Birimleri Uygulama Esasları
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değişikliği Sonuçları
2024 Mayıs Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınava Çağrılan Adaylara Ait Alan Bazlı Taban Puanlar
Öğretmenlere 6 Sınav Görevi
2024-YKS Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Sene Sonu İş ve İşlemleri (Resmi Yazı)
MEB Tasarruf Tedbirleri Genelgesi Yayımladı
2024 Yılı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu
Yurt Dışında Görevlendirilecek Okutman ve Öğretmenlerin 13 – 21 Mayıs 2024 Tarihleri Arasında Yapılan Temsil Yeteneği Sınavı Sonuç Bilgileri
MEB, 2024-2025 eğitim öğretim yılına ait çalışma takvimini açıkladı.
2023 YLSY – Yurt Dışında Lisansüstü Öğrenim Görmeye Hak Kazanan Öğrencilerin Açıklanması
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Rehberi Yayımlandı
Öğretmenlerin 2024 Haziran Mesleki Çalışma Eğitimleri
Öğretmenler, Yaz Dönemi Mesleki Çalışma Programına İstedikleri İllerde Katılabilecek
20 bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması için Başvuru Duyurusu Yayımlandı
2024 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) Sınav Sonucu
2024-2025 DYK Takvimi ve Kılavuzu
Öğretmenlere Sınav Görevi
Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu Yayımlandı
2024 Yılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarına Öğretmen Ataması Sonuçları
20 bin öğretmen ataması yapılacak
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavı

Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavı
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavı ile ilgili tüm okullara yazı gönderdi. İşte o yazı:

MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün 17.03.2022 tarihli ve 45924692 sayılı yazısı:

Konu: Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavı – Okullara Duyurulması Hk.
İlgi: Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurulu Başkanlığının 03.03.2022 tarihli ve E-93549059-115.99-211298 sayılı yazısı.

TÜBİTAK’ın ortaokul ve lise öğrencilerinin temel bilimler ve bilgisayar alanlarına ilgilerini artırmak, çalışmalarını yönlendirmek ve bu alanlarda özel eğitim olanakları sağlamak yolu ile gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla her yıl matematik, ortaokul matematik, fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar ve ortaokul bilgisayar dallarında düzenlediği TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları’nın bu yıl sekizinci dal olarak astronomi ve astrofizik dalı da kapsama eklenerek başvurulara açıldığı ilgi yazı ile bildirilmiştir.

Başvuruları 14 Nisan 2022‘ye kadar devam edecek olan TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavının Bakanlığımıza bağlı okullarda öğrenim öğrencilere etkin bir şekilde duyurulabilmesi amacıyla okullarımıza ekte bulunan çağrı metninin ve yine ekte bulunan afiş duyurusunun okullara asılması amacıyla iletilmesi talebine ilişkin ilgi yazı yazımız ekinde gönderilmiştir.

Bilgilerinizi ve gereğini arz / rica ederim.
Halil İbrahim TOPÇU
Bakan a. (Genel Müdür)

Ek: İlgi Yazı ve Ekleri (17 sayfa)

 

TÜRKİYE BİLİMSEL ve TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU BAŞKANLIĞI

Sayı: E-93549059-115.99-211298
Konu: Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavı – Okullara Duyurulması Hk.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA
(İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Okullar)

Başkanlığımız bilim ve teknoloji üretebilen, ürettiği bilim ve teknolojiyi toplumsal ve ekonomik faydaya dönüştürebilen, dünya bilim ve teknolojisine katkıda bulunan saygın bir Türkiye’nin yaratılması için vazgeçilmez bir öneme sahip olan bilim insanlarının sayı ve niteliğinin artmasına yardımcı olmak amacıyla, bu kesime yönelik destekleyici ve teşvik edici çeşitli programları ve etkinlikleri yürütmektedir.

Bu misyon doğrultusunda, ortaokul ve lise öğrencilerinin temel bilimler ve bilgisayar alanlarına ilgilerini artırmak, çalışmalarını yönlendirmek ve bu alanlarda özel eğitim olanakları sağlamak yolu ile gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla her yıl matematik, ortaokul matematik, fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar ve ortaokul bilgisayar dallarında TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları düzenlenmektedir.

Ülkemizde de büyük merak uyandıran uzay çalışmalarının ileride nitelikli bilgi ve teknolojilere olanak sağlayabilmesi için, genç nesillerin astronomi ve astrofizik temel bilim konularında da gerekli donanıma sahip olması elzemdir. Bu nedenle bu yıl sekizinci dal olarak astronomi ve astrofizik dalı da kapsama eklenmiş ve başvurulara açılmıştır.

Bu yıl 21 Şubat -14 Nisan 2022 tarihleri arasında başvuruya açtığımız Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavının eğitimde fırsat eşitliğini sağlayabilmek adına; Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullarda okuyan tüm öğrencilerimize etkin bir şekilde duyurulabilmesi amacıyla okullarımıza ekte bulunan çağrı metnimizin iletilmesi ve yine ekte bulunan afiş duyurusunun okullara asılması amacıyla iletilmesi noktasında işbirliğinizi talep ediyoruz.
Konunun aciliyeti ve ehemmiyetine istinaden gereğini bilgilerinize arz ederim.
Prof. Dr. Hasan MANDAL
Başkan
Ek:
1- 2202 Bilim Olimpiyatları 2022 Yılı Çağrı Metni
2- 2202 Bilim Olimpiyatları Afişi

 

1. Çağrının Amacı ve Kapsamı
Programın amacı, ortaokul ve lise öğrencilerinin temel bilimler ve bilgisayar alanlarına ilgilerini artırmak, öğrencileri Ulusal Bilim Olimpiyatlarına hazırlamak ve Uluslararası/Bölgesel Bilim Olimpiyatlarına katılımlarını sağlamaktır.

Bu çağrı duyurusu, 2202 Bilim Olimpiyatları Programı’na başvuran ve/veya bu programdan destek alan ve almaya hak kazanan adaylarla ilgili işlem ve yükümlülükleri kapsar. TÜBİTAK işbu çağrı duyurusu üzerinde değişiklik yapma hakkını her zaman saklı tutar.

2. Başvuru Koşulları ve Yöntemi
2.1. Başvuru Koşulları
2.1.1. T.C. vatandaşı veya 5901 sayılı kanunda geçen Mavi Kart sahibi olmak.
2.1.2. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğrenci olmak.
2.1.3. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşları Birinci Aşama Sınavı’na konuk statüsünde katılabilmektedir.
2.1.4. Danışman öğretmenin (eğer varsa) T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na veya KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı okullarda öğretmen olması gerekmektedir.
2.1.5. Astronomi ve Astrofizik, Biyoloji, Fizik, Kimya dallarında 2021-2022 eğitim öğretim yılında 8, 9,10 ve 11. sınıfa ve hazırlık sınıfına devam etmekte olan öğrenciler sınava başvurabilir. 2021-2022 eğitim öğretim yılında lise son sınıfa devam eden öğrenciler programa başvuramaz.
2.1.6. Matematik ve Bilgisayar dallarında 2021-2022 eğitim öğretim yılında 9,10 ve 11. sınıfa ve hazırlık sınıfına devam etmekte olan öğrenciler sınava başvurabilir. 2021-2022 eğitim öğretim yılında lise son sınıfa devam eden öğrenciler programa başvuramaz.
2.1.7. Ortaokul Bilgisayar ve Ortaokul Matematik dallarında 2021-2022 eğitim öğretim yılında 5,6,7 ve 8. sınıfa devam etmekte olan öğrenciler sınava başvurabilir.
2.1.8. Her öğrenci sınava yalnızca bir daldan başvurabilir.
2.1.9. Fizik dalından Birinci Aşama Sınavı’na göre Yaz Okulu’na çağrılmayan ancak Astronomi ve Astrofizik Komitesi tarafından belirlenen taban puanının üstünde kalan öğrenciler, Astronomi ve Astrofizik dalından Yaz Okulu’na çağırılabilir ve İkinci Aşama Sınavı’na girmesine hak verilebilir. Öğrencilerin Birinci Aşama Sınavı’na başvuru esnasında bu durumu onaylamaları gereklidir.
2.1.10. Öğrenciler sınava, sınav tarihinden beş gün önce https://ebideb. tubitak.gov.tr adresinden alacakları sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgelerinden birisi (nüfus cüzdanı, kimlik kartı veya pasaport) ile girerler. Sınav
giriş belgesi ve özel kimlik belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmaz. Öğrenciler nüfus müdürlükleri tarafından verilen geçici kimlik belgesi ile sınava alınacaklardır.

2.2. Başvuru Yöntemi
2.2.1. Başvurular 21 Şubat 2022 tarihinde başlar ve 14 Nisan 2022 tarihinde, saat 17.00’da sona erer.
2.2.2. Başvuru yapacak öğrenciler ve varsa danışman öğretmenlerinin ARBİS’e kayıtlı olması gerekir. (Bkz. https://arbis.tubitak.gov.tr)
2.2.3. Başvurular bireysel olarak https://e-bideb.tubitak.gov.tr adresinden yapılır.
2.2.4. Öğrencinin son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafı sisteme yüklenir. Geçersiz fotoğraf tespit edilmesi halinde başvuru iptal edilecektir.
2.2.5. Başvurular https://e-bideb.tubitak.gov.tr üzerinden yapılacaktır. Adaylardan tahsil edilecek 50 TL sınav ücreti; başvuru paneli üzerinden sanal pos (kredi/banka kartı) kullanılarak alınacaktır. EFT/Havale ödemeleri kabul edilmeyecektir.
2.2.6. Sistemde bilgi girişi yapıldıktan ve başvuru ücreti yatırıldıktan sonra son onay verilerek başvuru öğrenci tarafından onaylanmalıdır. ONAY’sız başvurular geçersiz sayılacaktır.
2.2.7. Başvuru tarihleri içerisinde, çevrim içi başvuru yapıldıktan sonra değişiklik için onayı kaldırılıp, tekrar onaylanmadan bırakılan başvurular geçersiz sayılır.
2.2.8. Başvurusunu geri çeken; sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan; sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan adayların başvuru sırasında ödedikleri ücret geri ödenmez.
2.2.9. Başvuru sistemi kapandıktan sonra öğrenci ve danışman öğretmen bilgileri dâhil hiçbir değişiklik talebi kabul edilmez.
2.2.10. Birinci Aşama Sınavı ile ilgili ilan ve açıklamalar https://bilimolimpiyatlari.tubitak.gov.tr/tr web adreslerinde ilan edilir. Başvuru sırasında yanlış/eksik beyanda bulunanların sınavı iptal edilir.
2.2.11. Geçerli bir engel durumu olan öğrencilerin başvuru tarihleri içerisinde Sağlık Bakanlığı onaylı raporunu, RAM raporunu ve EK-1’de bulunan Sağlık Durumu /Engel Bilgi Formunu bideb2202@tubitak.gov.tr adresine göndermeleri gerekmektedir.

3. Destek Kapsamı ve Ödüller
3.1. Birinci Aşama Sınavı’nda başarılı bulunan öğrenciler Yaz Okulu’na çağrılır ve İkinci Aşama Sınavı’na hazırlık amaçlı kampa alınır. İkinci Aşama Sınavı’nda başarılı bulunan öğrencilere TÜBİTAK tarafından ulusal düzeyde madalya, başarı belgesi ve para ödülü verilir. İkinci Aşama Sınavı’nda başarılı bulunan öğrenciler Kış
Okulu’na davet edilir.
3.2. Birinci Aşama Sınavı’na konuk statüsünde katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) öğrenciler için (yeterli sayıda öğrencinin sınava katılması) bölgesel değerlendirme yapılarak belirlenen taban puan üzerindeki
öğrencilere ilgili olimpiyat komitesinin uygun görmesi halinde birincilik, ikincilik ve üçüncülük derecesi verilir.
3.3. Takım Seçme Sınavları sonucunda bütün dallarda Uluslararası ve Bölgesel Bilim Olimpiyatları Takımları belirlenir. Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında derece alan öğrencilere TÜBİTAK tarafından para ödülü verilir. Ulusal/Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında derece alanlara verilen para ödülü miktarlarına https://bilimolimpiyatlari.tubitak.gov.tr/tr adresinden erişim sağlanmaktadır.
3.4. TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları birinci ve ikinci aşama sınavlarında başarılı olan resmi okul öğrencilerinin başarı derecelerine göre danışman öğretmenlerine para ödülü verilir.
3.5. TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları birinci ve ikinci aşama sınavlarında başarılı olan öğrencilerin danışman öğretmenlerine başarı belgesi verilir.
3.6. Astronomi ve Astrofizik, Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik sınav dallarında Türkiye genelinde dereceye giren öğrenciler, katıldıkları ilk Üniversite Giriş Sınavı’nda bir defaya mahsus olmak üzere, aldıkları dereceye göre ek katsayı uygulamasından yararlanırlar (Bilgi için, Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu
ile Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na bakınız).
3.7. Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş ya da bronz madalya kazanan lise öğrencileri, katıldıkları ilk Üniversite Giriş Sınavı’nda bir defaya mahsus olmak üzere, aldıkları madalyaya göre ek katsayı veya sınavsız yerleştirme uygulamasından yararlanırlar (Bilgi için, Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu ile Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na bakınız).
3.8. Astronomi ve Astrofizik, Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik dallarında ulusal /uluslararası alanda derece alan öğrenciler olimpiyatlara katıldıkları alanlarla ilgili üniversitelerin ilgili bölümlerinden/programlarından birini kazanarak veya seçerek kayıt yaptırmaları halinde TÜBİTAK 2205- Lisans Bursunu almaya hak
kazanırlar.
3.9. Birinci aşama sınavında başarılı olan öğrenciler TÜBİTAK bünyesinde yürütülen 2248 Mentorluk Desteği Programından yararlanabilirler.

4. Sınav Merkezleri, Sınav Yöntemi ve Değerlendirme
4.1. Sınav Merkezleri
Birinci Aşama Sınavı, 81 il merkezinde (başvuru alınması halinde) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (Lefkoşa) aynı anda uygulanır.

4.2. Sınav Yöntemi ve Tarihi
Sınav iki aşamalı olarak yapılır. Birinci Aşama Sınavı, 21.05.2022 tarihinde, İkinci Aşama Sınavı ise TÜBİTAK web sitesinde ilan edilen tarihlerde yapılır.

4.2.1. Birinci Aşama Sınavı
4.2.1.1. Astronomi ve Astrofizik, Bilgisayar, Ortaokul Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik ve Ortaokul Matematik olmak üzere 8 dalda yapılır.
4.2.1.2. Tek oturumda düzenlenir ve çoktan seçmeli sorulardan oluşur.
4.2.1.3. Sınıflara göre ayrı soru grubu yoktur.
4.2.1.4. Biyoloji ve Kimya dallarından sınava girecek adayların fonksiyonel hesap makinelerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir (Bilgisayar özellikli, programlanabilir, hafıza kartlı vb. hesap makinalarının kullanılması yasaktır).
4.2.1.5. TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları sitesinde bulunan geçmiş yıllardaki sınav sorularının öğrenciler tarafından incelenmesi önerilir. Sınav müfredatı, geçmiş yıllara ait sınav soruları ve cevap anahtarlarına http://tubitak.gov.tr/tr/olimpiyatlar/icerik-ulusal-bilim-olimpiyatlari adresinden ulaşılabilir.

 

Sınav ile ilgili diğer bilgiler:

Hazırlık, 9, 10 ve 11 (lise son sınıflar katılamaz)

Matematik: 32 soru — 180 dk.
Bilgisayar: 50 soru — 150 dk.

8, Hazırlık, 9, 10 ve 11 (lise son sınıflar katılamaz)

Astronomi ve Astrofizik: 25 soru — 210 dk.
Fizik: 25 soru — 210 dk.
Kimya: 50 soru — 150 dk.
Biyoloji: 100 soru — 150 dk.

5,6,7,8. sınıf

Ortaokul Matematik: 32 soru — 180 dk.
Ortaokul Bilgisayar: 30 soru — 90 dk.

* Astronomi ve Astrofizik dalındaki soruların büyük çoğunluğu fizik konuları ile örtüşen nitelikte olacaktır.

4.2.2. İkinci Aşama Sınavı
Birinci Aşama Sınavı sonucuna göre başarılı olan öğrenciler Yaz Okulu ve İkinci Aşama Sınavı’na çağrılırlar. İkinci Aşama Sınavı yazılı ve/veya uygulamalı yapılabilir.

4.2.3. Takım Seçme Sınavları
İkinci Aşama Sınavı sonucunda, madalya alan öğrenciler ile ilgili Olimpiyat Komitesi tarafından belirlenecek öğrenciler, düzenlenen Kış Okulu’na davet edilirler. Komite Başkanın onayı ile Ortaokul Matematik dalındaki bir öğrenci Matematik dalı takım seçme sınavlarına (ya da tersi) ya da Ortaokul Bilgisayar dalındaki bir öğrenci Bilgisayar dalı takım seçme sınavlarına (ya da tersi) katılabilir. Kış Okulu detayları https://www.tubitak.gov.tr/ adresinde ilan edilir. Kış Okulu sonrasında ilgili Olimpiyat Komite Başkanlarının belirleyeceği tarihlerde Takım Kampları ve Takım Seçme Sınavları yapılır. Takım Seçme Sınavları yazılı ve/veya uygulamalı yapılabilir.

4.3. Değerlendirme
4.3.1. Birinci Aşama Sınavı’nın Değerlendirilmesi
4.3.1.1. Birinci Aşama Sınavı sonuçlarının değerlendirilmesi ilgili Olimpiyat Komitesi tarafından yapılır. Olimpiyat Komitesinin önerdiği taban puanın üzerinde puana sahip öğrenciler, GYK’nın değerlendirmesi ve Başkanlık onayı sonrası Yaz Okulu ve İkinci Aşama Sınavı’na davet edilir.
4.3.1.2. Astronomi ve Astrofizik, Biyoloji, Fizik ve Kimya dallarında, taban puanın %30 altında kalmamak şartıyla on kişiye kadar fazladan 8. sınıf, hazırlık sınıfı ve 9. sınıf öğrencisi; Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı’na ve Avrupa Kızlar Bilgisayar Olimpiyatı’na hazırlık amacıyla Matematik ve Bilgisayar dallarında taban puanın %30 altında kalmamak şartıyla on kişiye kadar fazladan kız öğrenci Yaz Okulu/İkinci Aşama Sınavı’na çağrılabilir.
4.3.1.3. Birinci Aşama Sınavı’nda başarılı olan öğrenciler, İkinci Aşama Sınavı’na girmeye hak kazanır ve TÜBİTAK tarafından düzenlenecek olan Yaz Okulu’na davet edilir.
4.3.1.4. Birinci Aşama Sınavı’nın yapılacağı tarihte Bölgesel/Uluslararası Bilim Olimpiyatları takımında ülkemizi yurt dışında temsil eden öğrenciler, ilgili Komite Başkanı’nın onayı ile Birinci Aşama Sınavı’na başvuru yapmak
şartıyla Birinci Aşama Sınavı’na girmeden Yaz Okulu ve İkinci Aşama Sınavı’na çağrılmaya hak kazanırlar.
4.3.1.5. Uluslararası Bilim Olimpiyatları, Genç Balkan Matematik Olimpiyatı, Avrupa Genç Bilgisayar Olimpiyatı, Genç Balkan Bilgisayar Olimpiyatı, Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı, Avrupa Kızlar Bilgisayar Olimpiyatı sınavdan bir önceki yıl ülkemizi temsil eden veya temsil etmek amacıyla takıma seçilen öğrenciler ilgili Komite Başkanı’nın onayıyla Birinci Aşama Sınavı’na başvuru yapmak şartıyla Birinci Aşama Sınavı’na girmeden Yaz Okulu ve İkinci Aşama Sınavı’na çağrılmaya hak kazanırlar. Öğrenciler aynı yıl içerisindeki temsilleri için sadece bir defa bu haktan yararlanabilir.

4.3.2. İkinci Aşama Sınavı’nın Değerlendirilmesi:
4.3.2.1. Değerlendirmeler, genel sıralama dikkate alınarak belirlenen taban puanlar üzerinden yapılır. Her bir madalya türü için Olimpiyat Komitesinin önerdiği taban puanlar, GYK tarafından değerlendirilir ve Başkanlık onayı sonrası kesinleşir. Madalyalar, genel sıralamadaki puan kırılımlarına göre 4 altın, 8 gümüş ve 12 bronz madalya şeklinde dağıtılabilir. Puanlarda eşitlik olması durumunda veya puan kırılımlarına göre bir önceki ya da bir sonraki puan dikkate alınarak madalya sayılarında artırma/azaltma yapılabilir.
4.3.2.2. İkinci Aşama Sınavı sonucunda, madalya alan ve 4.2.3. maddesince ilgili Olimpiyat Komitesi tarafından belirlenen öğrenciler Kış Okulu’na ve Takım Seçme Sınavlarına davet edilirler.

4.3.3. Takım Seçme Sınavları’nın Değerlendirilmesi:
4.3.3.1. Bölgesel veya Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında ülkemizi temsil edecek asil (gerek görülmesi halinde ise ilave edilecek yedek) öğrencilerden oluşan takımlar, Kış Okulu sonrasında yapılan Takım Seçme Sınavları ve gerekli
görülmesi durumunda Yaz Okulu, İkinci Aşama ve Kış Okulu sınav sonuçları ile ilgili Olimpiyat Komitelerinin görüşleri doğrultusunda belirlenerek GYK tarafından değerlendirilir ve Başkanlık onayı sonrası kesinleşir.
4.3.3.2. Genç Balkan Matematik Olimpiyatı’na veya Genç Balkan Bilgisayar Olimpiyatı ve Avrupa Genç Bilgisayar Olimpiyatı’na katılım için takımda yer alan öğrencilerin yaşı ilgili bölgesel olimpiyat sınavı uluslararası komitesinin
belirleyeceği yaş sınırını aşmamış olmalıdır.

5. Sonuçlar
5.1. Birinci Aşama Sınavı’nın sonuçları sınav tarihinden sonra yaklaşık 30 gün içinde https://e-bideb.tubitak.gov.tr/giris.htm adresinde “Olimpiyat Sınav Sonuçları” bölümünde ilan edilir.
5.2. Bilim Olimpiyatları ile ilgili tüm duyurular https://bilimolimpiyatlari.tubitak.gov.tr/tr adresinden ilan edilir. Öğrencilerin https://bilimolimpiyatlari.tubitak.gov.tr/tr adresini düzenli olarak izlemeleri kendi sorumluluklarındadır.
5.3. İkinci Aşama Sınav sonuçları Bilim Olimpiyatları Ödül Töreni’nde veya TÜBİTAK tarafından belirlenecek usulde öğrencilere açıklanır.
5.4. İkinci Aşama Sınavı sonucunda Başkanlık onayıyla başarılı bulunan öğrenciler Kış Okulu ve Takım Seçme Sınavına davet edilirler. Kış Okulu organizasyonunun detayları https://bilimolimpiyatlari.tubitak.gov.tr/tr adresinden ilan edilir.
5.5. Takım Seçme Sınavları sonunda belirlenen takımlar, ilgili Olimpiyatların katılım tarihine kadar Olimpiyat Komitelerince belirlenen tarihlerde TÜBİTAK tarafından belirlenecek usullerde düzenlenecek kısa süreli takım kamplarına alınırlar. Program kapsamında öğrencilerin yetiştirilmesine yönelik yapılan her türlü çalışma Olimpiyat
Komitelerince yürütülür.
5.6. Her takım için en az bir TÜBİTAK BİDEB personeli ve ilgili Olimpiyat Komitesi tarafından önerilecek Takım Lideri, Takım Lider Yardımcısı gerek görülürse yeterli sayıda Gözlemci belirlenir. Olimpiyat takımlarının yarışmaların yapılacağı ülkelere götürülüp getirilmesi ve yarışmalara katılımları ile ilgili tüm işlerde Takım Lideri
birinci derecede yetkili ve sorumludur. Takım üyelerinin pasaport, vize, seyahat ve sağlık sigortası ile seyahat işlemleri BİDEB tarafından yürütülür.
5.7. Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında madalya kazanan öğrencilere Bilim Olimpiyatları Ödül Töreni’nde veya TÜBİTAK tarafından belirlenecek usulde belgeleri verilir.
5.8. Bilim Olimpiyatlarında Ulusal ve Uluslararası seviyede madalya kazanan öğrencilerin Ek Katsayı/Sınavsız Geçiş uygulamasından faydalanabilmesi için https://e-bideb.tubitak.gov.tr/giris.htm adresinden başvuru yaparak başvuru
belgelerinin ıslak imzalı halini TÜBİTAK-BİDEB’e posta yoluyla iletmeleri gerekir (Detaylar için, Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu’na bakınız. Başvuru tarihlerini takip etme sorumluluğu öğrencilere aittir.).
5.9. Bilim Olimpiyatlarında Ulusal ve Uluslararası seviyede madalya kazanan öğrencilerin üniversiteye kayıt oldukları yıl 2205–Lisans Burs Programı kapsamında desteklenebilmesi için https://e-bideb.tubitak.gov.tr/giris.htm adresinden başvuru yapması gerekir (Başvuru tarihlerini takip etme sorumluluğu öğrencilere aittir.).
5.10. Birinci aşama sınavında başarılı olan öğrencilerin TÜBİTAK bünyesinde yürütülen 2248 Mentorluk Desteği Programından yararlanabilmesi için https://ebideb.tubitak.gov.tr/giris.htm adresinden başvuru yapması gerekir (Başvurutarihlerini takip etme sorumluluğu öğrencilere aittir.).

6. İtirazlar
6.1. Adaylar Birinci Aşama Sınavı sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarının https://bilimolimpiyatlari.tubitak.gov.tr/tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren en geç 7 iş günü içerisinde, sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını ise sonuçların adaylara duyurulmasından itibaren en geç 7 iş günü
içerisinde BİDEB’e yapabilirler.
6.2. Adaylar, Birinci Aşama Sınavı sorularına, sınav uygulamasına ve sonuçlara itiraz başvurularını Vakıfbank TÜBİTAK – TR49 0001 5001 5800 7290 1092 35 (Hesap adı: TÜBİTAK Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı) hesabına 20 TL itiraz ücreti yatırarak alınan banka dekontu ve sınav adının yazılı olduğu dilekçeyi
bideb2202@tubitak.gov.tr adresine göndererek yapabilirler.
6.3. Banka dekontu (Yalnızca Birinci Aşama Sınavı içindir), T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, imza ve adresi olmayan dilekçe ile süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmaz.
6.4. Adaylar İkinci Aşama Sınavı sınav sorularına itirazlarını, soruların yayınlanmasından itibaren 24 saat içerisinde dilekçeyle bideb2202@tubitak.gov.tr adresine göndererek yapabilirler. T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, imza ve adresi olmayan dilekçe ile süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmaz. İtiraz sonuçları adaylara BİDEB tarafından mail yoluyla bildirilir.
6.5. Adaylar İkinci Aşama Sınavı sonuçlarına itirazlarını, sonuçların açıklanmasından itibaren 24 saat içerisinde dilekçeyle bideb2202@tubitak.gov.tr adresine göndererek yapabilirler. T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, imza ve adresi olmayan dilekçe ile süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmaz. İtiraz sonuçları
adaylara BİDEB tarafından mail yoluyla bildirilir.

7. Yükümlülükler
7.1. Yaz/Kış okulları, sınavlar ve takım seçme kamplarına katılan öğrencilerin uyması gereken kurallar BİDEB tarafından belirlenir ve https://bilimolimpiyatlari.tubitak.gov.tr/tr adresinden ilan edilir. Öğrenciler söz konusu kurallara uymakla yükümlüdür.
7.2. TÜBİTAK gerek duyulması halinde çağrı metninde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
7.3. TÜBİTAK gerek duyması halinde önceden TÜBİTAK web sitesinde duyuru yaparak sınavların veya kampların uygulanma şeklinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.
7.4. TÜBİTAK, söz konusu çağrı metninde geçen etkinliklerin mücbir sebeplerle ertelenmesi/iptal edilmesi durumunda TÜBİTAK web sitesi aracılığı ile duyuru yapmakla yükümlüdür.

8. Çağrı Takvimi

Birinci Aşama Sınavı başvurularının alınması: 21 Şubat 2022 – 14 Nisan 2022

Birinci Aşama Sınavı: 21 Mayıs 2022 Cumartesi günü

Cevap anahtarları ve soruların yayınlanması: 24 Mayıs 2022

Birinci Aşama Sınavı sonuçlarının duyurulması: 24 Haziran 2022

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: MEBDUYURULAR